Святе Письмо — головна книга християнина. Відомо, що преподобний Серафим Саровський завжди носив із собою Святе Письмо та прочитував протягом тижня весь Новий Завіт. Тому акуратна, проте досить потерта Біблія — то найкраща похвала її власникові. У попередніх статтях ми розповіли, як правильно вибрати і де придбати Святе Письмо. Тепер спробуємо розібратися в інформаційних технологіях, що перебувають на службі у читачів Вічної Книги.

Зовнішній вигляд Святого Письма, як і решти книг, у давнину був зовсім не таким, як зараз. Спочатку їх писали на папірусі (листках зі стебел рослин) або пергаменті (листках зі шкіри тварин), які склеювали у сувої (довгі стрічки) і накручували на древко. Середня довжина сувою була 6–10 м. Згодом, щоб полегшити читання, листки почали складати разом і зшивати у книги.

У XIV ст. Йоганн Гутенберг винайшов книгодрукування, і першою з-під його верстата з’явилася латинська Біблія. Спершу книги друкували на пергаменті, а згодом його замінив папір.

Наприкінці XX ст. почав бурхливо розвиватися цифровий спосіб представлення інформації і з’явилися перші електронні книги. Безперечно, вони доступні й компактні, але за зручністю читання все-таки поступаються друкованим виданням. Тому говорити, що цифрова книга прийшла на зміну звичній для нас, паперовій, ще зарано. Електронна Біблія не замінить звичайну, але здатна допомогти у використанні священного тексту та його вивченні.

Комп’ютерна Біблія

Існує безліч програм для читання Святого Письма, є серед них і безкоштовні. Наприклад, популярним є так званий “Біблійний комп’ютерний довідник”. Він являє собою програму із Синодальним перекладом Біблії. Ця програма допомагає шукати необхідні місця в тексті, створювати, редагувати і зберігати добірки віршів і тем Святого Письма. У мережі Інтернет її можна скачати за адресою http://russianbible.chat.ru.

Багато хто використовує досить зручну програму “BibleQuote” (“Цитата з Біблії”), за допомогою якої можна працювати з текстами Святого Письма різними мовами, допоміжними матеріалами і навіть з будь-якими текстовими файлами. Вона може слугувати своєрідним особистим бібліотекарем, що дозволяє читати і вивчати на комп’ютері не тільки тексти Біблії, але й ваші улюблені книги, що зберігаються в електронному вигляді. Програма доступна на офіційному сайті — http://jesuschrist.ru/software.

Є досить цікава програма “Електронна Біблія”. Крім тексту Святого Письма, вона має ще й додаткові файли: історичні біблійні карти, тлумачення Євангелій тощо. Все це можна завантажити на сайті розробника — http://www.emilgoumerov.boom.ru/
e-Bible.htm.

Тим, хто серйозно вивчає Біблію, може знадобитися програма “Біблії світу”, що містить Святе Письмо більш ніж 60 мовами. З її допомогою легко порівнювати
і вивчати біблійні тексти іноземними мовами. Вона доступна на сайті http://www.bowfree.com.

Святе письмо онлайн
Утім, зовсім не обов’язково встановлювати програму для читання Біблії у себе на комп’ютері. Якщо у Вас є доступ до Інтернету, то ви можете знайти безліч ресурсів, що дозволяють читати і вивчати Біблію онлайн.

Якщо Ви хочете “йти в ногу” із церковним статутом і щодня читати з допомогою ПК богослужбові зачала (уривки) зі Святого Письма, відвідайте сайт http://days.pravoslavie.ru. Вибравши потрібний день церковного календаря, ви побачите посилання на відповідні йому богослужбові читання. Крім того, тут є ще й чимало іншої корисної інформації.

Найбільш інформативним сайтом з вивчення Біблії є портал “Біблія-центр” (http://www.bible-center.ru). Окрім Біблії у різних перекладах і кількома мовами тут розміщено добре структуровану інформацію з біблеїстики. Однак при використанні цього сайта необхідно враховувати його поліконфесійний характер і критично ставитися до матеріалів, що не відповідають православному Переданню та віровченню.

Для читання Біблії в Інтернеті можна знайти й інші корисні сайти. Наприклад, “Біблія. Електронна версія” (http://biblia.org.ua) і http://rusbible.ru.

Святе Письмо різними мовами є на сайтах “Біблія і християнство” (http://www.magister.msk.ru/library/bible) та “Слово Боже” (http://ihtys.narod.ru). А Інтернет-ресурс “Біблійні проекти” (http://www.bible.in.ua) пропонує ознайомитися з підрядковим російським перекладом Старого і Нового Завіту.

Окремо слід сказати про унікальний біблійний ресурс “Синайський кодекс” (http://www.codexsinaiticus.org). Це відсканована електронна версія одного з найдревніших списків Біблії грецькою мовою, датованого I
V ст.

Цим далеко не вичерпуються електронні засоби та ресурси Інтернету для читання Біблії. Докладніше про них розповів відомий учений-біблеїст Андрій Десницький у статті “Біблія в Рунеті” (http://www.bogoslov.ru/text/421190.html). А ми торкнемося ще одного сучасного способу долучитися до Вічної Книги.

Аудіобіблія

Величезну популярність зараз мають аудіокниги. І, напевно, у найближчому майбутньому більшість видань обов’язково будуть доступні в аудіоформаті. Православні вже давно знайомі з різними аудіозаписами Святого Письма, які можна придбати у церковних книжкових крамницях. Такі аудіокниги особливо стануть у пригоді людям зі слабким зором.

Окремі звукові книги Біблії доступні — безкоштовно — на православних сайтах у мережі.

Так, на порталі “Предание” (http://www.predanie.ru) можна завантажити аудіокниги Святого Письма російською та церковнослов’янською мовами. Великий вибір аудіокниг Біблії представлено і на сайті “ТВСПАС” (http://tvspas.ru).

У наш час Святе Письмо, як ніколи, доступне всім охочим долучитися до Слова Божого. І ми маємо всі умови для того, щоб керуватися ним у своєму житті.

Олег Карпенко
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика