За окремим не можна виносити судження про ціле. Тому, щоб скласти уявлення про те, що ж таке ЗМІ православних, важливо розглянути разом і Чернігівську, і Конотопсько-Горлівську, і Володимир-Волинську, й інші єпархії. І, щоб не обговорювати лише офіційний бік питання, слід запросити і отця Олександра Авдюгіна, і представників журналу “Самарянка”. А оскільки всі ми родом з дитинства, то корисно ближче познайомитися і з редколегією журналу “Капельки” або “Богдан”. Але й цього недостатньо. Православні є й серед тих, хто працює у світській журналістиці. Крім того, про Церкву пишуть і нецерковні журналісти. І заради повноти спілкування не можна забувати і про них. Така зустріч відбулася на III Фестивалі ЗМІ православних.
Тон зустрічі задав керівник прес-служби протоієрей Георгій Коваленко, відзначивши, що “ми поширюємо новини ще з апостольських часів”, а також звернувши увагу на те, що, крім світських журналістів, ми обмежилися колом наших звичайних учасників попередніх фестивалів, щоб робота набула максимально практичного характеру. Які ж враження учасників від зустрічі? Деяких з них я запитала про це.

Оксана Коваленко, керівник прес-служби Конотопської єпархії:
— Я на цьому фестивалі вже втретє, і, якщо дасть Бог, я приїжджатиму стільки, скільки запрошуватимуть. На це в мене одна проста причина — на фестивалі розглядаються можливі рішення дедалі конкретніших завдань. Наприклад, на цьому фестивалі обговорювалося питання взаємодії світських і церковних ЗМІ. Для мене це особливо важливо, оскільки я — практик, “польовий журналіст”. Мені потрібні інструменти та форми взаємодії і з читачами, і зі світськими колегами. Тому я перебуваю у постійному пошуку рішень своїх професійних завдань. Як представнику прес-служби мені важливо, у якому вигляді, у якій формі, за допомогою яких засобів достукатися до тієї чи іншої цільової аудиторії. Важливо, що на цьому фестивалі встановлюються якісні особисті зв’язки, завдяки яким, як показує практика, у нас потім все і будується. Такий вже наш менталітет.

Протоієрей Олександр Немчинов, Дніпропетровська єпархія, журнал “Самарянка”:
— Взагалі, етимологічно “фестиваль” — це свято. Особисто для мене, насамперед, це колегіальне спілкування, що діє за принципом закону про вільно сполучені посудини. Тобто відбувається не лише обмін думками, але й інтуїтивне проникнення настроями один одного. Це метафора, звичайно. Проте, ми взаємозбагачуємося.
Олена Резнікова, директор Духовно-просвітницького центру кафедрального собору Воскресіння Христового:
— У кожного фестивалю своя тема зустрічей. Розширюється їх прикладне значення та коло учасників. Як наслідок, посилюється професійна основа тих, хто пише на місцях, водночас виникає певний ідейний конфлікт з оточуючими. Адже православні для багатьох — дивні люди, які не люблять часто їсти смачних наїдків, не люблять довго спати у недільні дні, і при цьому в них щодня свято… І важливим є факт, що закладене за два роки роботи фестивалю Синодальним відділом, протоієреєм Георгієм Коваленком, його заступником Жанною Шевченко, нарешті “вистрілило”, запрацювало. Два роки тому частину Відділу було організовано для співпраці зі світськими ЗМІ, організовувалися їхні поїздки (наприклад, на Святу Землю для зустрічі Благодатного вогню). Світські журналісти ближче познайомилися з нами, стали руйнуватися негативні стереотипи. Адже чотири роки тому було дуже складно запросити нецерковних журналістів на православні заходи. Зараз це все природно, навіть більше: таким чином ми воцерковлюємо людей.

Ігумен Лонгин (Чернуха), головний редактор “Церковної православної газети”:
— Як редактору мені було цікаво послухати світських професіоналів, порівняти своє бачення роботи з тим, що говорять наші нецерковні колеги. Адже, на жаль, нам часто не вистачає професіоналізму. Важливо було ще раз подивитися на загальне ставлення до справи в нашій православній журналістиці, відчути спільність наших інтересів, солідарність і згуртованість. Хоча нам багато ще треба працювати над тим, щоб бути організованішими, налагоджувати контакти, ефективно поширювати інформацію. А ще, як на мене, нам все ж не вистачає і духовної тверезості, і самокритики, вимогливішого ставлення до того, що ми робимо.

Катер
ина Немчинова, Дніпропетровська єпархія, головний редактор журналу “Самарянка”:

— З професійного погляду, передусім, мені важливо було зрозуміти основи взаємодії зі світськими засобами масової інформації і знайти нові шляхи для такого контакту. Це був новий досвід. Дуже хочеться вчитися, працювати над собою, зростати у своєму професіоналізмі. Тому майстер-класи — велика радість.
Багато спілкування, багато обміну досвідом. Мені це спілкування дуже подобається, і я відчуваю, що в мене виявляються симптоми фестиваль-залежності (сміється). Я тоді починаю думати: “Час зустрічатися”. І після кожного фестивалю з’являється величезний потенціал для подальшої роботи.

Священик Андрій Дудченко, редактор сайта “Київська Русь”:
— Цей фестиваль — добрий привід зібратися разом людям, які працюють в одній сфері, але в різних регіонах. Адже кожен “вариться у своєму котлі”. Дуже добре, що було запрошено багатьох світських журналістів, представники телеканалів і друкованих видань. У результаті спілкування важливо було побачити, що наші світські колеги зацікавлені в тому, щоб ми надавали їм оперативну та якісну інформацію.

Артем Скоропадський, тижневик “Кореспондент”:
— Будь-який діалог — це добре, а безпосередній діалог —особливо корисно. Тим більше, що поговорити з регіональними священиками можливостей не багато. Важливо було почути думки не лише Києва, але й інших регіонів. Не думаю, звичайно, що щось кардинально зміниться після цього фестивалю. Хоча будь-яка, навіть маленька користь — це добре. Вважаю, що значна частина представників православних ЗМІ готова до спілкування зі світськими журналістами, зокрема і до обговорення конфліктних питань. Хотілося б, щоб більшість священиків була такою відкритою до спілкування, як протоієрей Георгій Коваленко, священик Андрій Дудченко… Тоді, на мій погляд, жодних проблем у спілкуванні зі світськими ЗМІ не було б.

Бесіду вела Анастасія Бондарук

Затверджено перелік ЗМІ, рекомендованих
Синодальним інформаційно-просвітницьким відділом
8 жовтня, у рамках програми фестивалю ЗМІ православних, у Києво-Печерської Лаврі під головуванням протоієрея Георгія Коваленка відбулося перше засідання Координаційної ради Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ. До складу ради ввійшли заступники голови Відділу, координатори різних напрямів інформаційної діяльності УПЦ (Інтернет, друковані ЗМІ, телебачення тощо), а також представники прес-служб шести єпархій: Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Конотопської, Сімферопольської та Чернігівської.
Протоієрей Георгій Коваленко нагадав учасникам засідання про рішення Священного Синоду УПЦ від 26 лютого 2010 р. (журнал № 13), згідно з яким Координаційна рада повинна підготувати відкритий перелік засобів масової інформації (періодичних видань, кіно-, відео- і аудіопродукції) Української Православної Церкви, рекомендованих для розповсюдження через систему церковної (єпархіальної, парафіяльної, монастирської) торгівлі.
Після тривалої дискусії було ухвалено рішення оприлюднити на фестивалі ЗМІ православних затверджений перелік засобів масової інформації, рекомендованих Синодальним інформаційно-просвітницьким відділом для загальноцерковного розповсюдження (з наданням відповідного грифа).
Пропонуємо цей перелік до вашої уваги.

Друковані ЗМІ
1. “Церковна православна газета”, Київ.
2. “Отрок ua”, журнал, Київ.
3. “Труди КДА”, журнал, Київ.
4. “Академічний літописець”, журнал, Київ.
5. “Живой родник”, журнал, Донецьк.
6. “Шишкин ліс”, журнал, Донецьк.
7. “Капельки”, журнал, Харків.
8. “Богдан”, журнал, Дніпропетровськ.
9. “Самарянка”, журнал, Дніпропетровськ.
10. “Православие и медицина”, журнал, Сімферополь.
11. “Церква і молодь”, газета, Львів.
12. “Начало”, газета, Дніпропетровськ.
13. “Одигітрія”, газета, Вінниця.

Кандидати для рекомендації
1. “Православний погляд ”, журнал, Кам’янець-Подільський.
2. “ Остров надежды ”, журнал, Дніпропетровськ.
3. “Седмиця”, газета, Вінниця.
4. “ Мгарский колокол ”, журнал, Полтава.
5. “Віра і честь”, журнал, Київ.
6. “ Радость моя ”, журнал, Донецьк.

Телебачення
1. Телеканал “Глас”.
2. Телепрограма “Світ Православія” (ТРК “Глас”, КРТ, ТРК “ЕРА”, “Союз” (Росія)).
3. Телепрограма “Православний календар” (ТРК “ЕРА”).
4. Телепрограма “На сон грядущим ” (КРТ).
5. Телепр

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика