У Києві відбувся VIII Міжнародний фестиваль православного кіно “Покров”
Щедрий урожай православних фільмів приніс “Покров-2010”. Понад 40 робіт з України, Росії, Білорусі та інших країн за чотири дні побачили глядачі фестивалю. Кожен фільм був чудовим по-своєму, проте переміг найбільш добрий і щирий.

Від 7 до 10 жовтня Будинок кіно НСКУ приймав VIII Міжнародний фестиваль православного кіно “Покров”. На його відкритті були зачитані привітання кінофоруму від Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила та Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира. Патріарх закликав знаходити такі теми для православного кіно, які могли б захопити сучасного глядача. А Предстоятель УПЦ побажав учасникам, щоб їхнє служіння “базувалося не на принципах світу цього, а мало наріжним каменем самого Христа”.
Фестиваль відвідали високоповажні державні особи. Віце-прем’єр Володимир Сівкович відзначив, що багато фільмів-учасників “Покрову” згодом вийшли на широкі екрани і стали комерційно успішними. А це означає, вважає представник уряду, що вони стали цікавими широкому загалу глядачів.
Іншу точку зору висловив голова ради Нацбанку України Петро Порошенко. Він упевнений, що благотворний вплив православних фільмів на сучасне суспільство набагато важливіший, ніж їхня комерціалізація.
Привітати фестиваль прийшли також голова Комітету у справах релігій Юрій Богуцький, народний депутат України Валерій Баранов та інші відомі особи.
Відкрив фестиваль його почесний президент — народний депутат Андрій Деркач.
Директор “Покрову” священик Олександр Акулов, користуючись нагодою, запропонував присутнім високоповажним гостям створити спеціальний міжнародний фонд підтримки православного українського кіно.
Всі дні показів зал для глядачів був переповнений, адже таких фільмів
у звичайному кінотеатрі не побачиш. А дивитися було на що. Родзинкою цьогорічного фестивалю стала анімаційна програма. На суд журі було представлено понад 15 цікавих мультфільмів. Тому на “Покрові” вперше було введено номінацію анімаційного кіно. Перший приз у цій категорії отримав мультфільм “Про Василія Блаженного” (режисер Наталя Березова (Росія)). А справжнім відкриттям став короткометражний анімаційний фільм “Любов” кіностудії “Богослов” Московської духовної академії. Представляючи свою дебютну роботу, генеральний продюсер студії, керівник порталу “Богослов.Ru” протоієрей Павел Великанов говорив про те, що сучасний світ уже втомився від слів і більше їм не вірить. І тому “єдине, що у нас залишається — це образ”, — вважає він.
“Як важко буває пояснити іншому, що таке сокровенне життя у Христі, яке для православної людини є найголовнішим. І для нашої студії основне завдання — знайти ту образну мову, яка б розкривала скарбницю Православ’я для найширшої аудиторії. Наш фільм — це проба пера, етюд. Ми намагалися відійти від повчального тону, стати разом з глядачем і поставити йому кілька запитань. Глянути навколо себе і задуматися — а якою буває любов?” — сказав отець Павел.
І фільм виправдав надії його творців. Він не нав’язує своєї точки зору глядачам, а запрошує до роздумів про вічні питання, не дає готових рецептів, але захоплює своєю щирістю.
Протоієрей Павел Великанов розповів “Церковній православній газеті” про новий проект Московських духовних шкіл. “Цього року МДА відкриває власну кіностудію “Богослов”, яка є частиною міждисциплінарного проекту наукового богословського порталу “Богослов.Ru”. У рамках нашої кіностудії ми плануємо виробництво освітніх проектів, що будуть інкорпоровані в нову освітню систему РПЦ, а також зніматимемо і тематичне кіно, адресоване найширшій аудиторії. Сьогодні дуже важливо змінити загальне русло православного кінематографа. Потрібно вивести його зі стін храмів, монастирів і парафіяльних громад, для того щоб православні істини стали зрозумілими для найширшого кола глядачів. Відкрити всьому світу справжню красу Православ’я — на це повинен бути спрямований православний кінематограф”, — поділився керівник кіностудії “Богослов”.
Цього року фестиваль “Покров” відвідав народний артист Росії Валерій Золотухін. Він представив короткометражний фільм “Ікона” (режисер Олексій Сухаренко), де зіграв одну
з головних роле
й. Актор був зворушений атмосферою фестивалю і розповів про своє бажання стати старостою у храмі, де служить священиком його син. “Але це станеться, коли взагалі перестану грати”, — додав він.
У рамках фестивалю відбувся майстер-клас “Дизайн у кіно”. Його провів один із членів журі, директор дизайнерської студії “Бабич-дизайн” Валерій Бабич. Він розповів учасникам фестивалю, як із мінімальними витратами можна прикрасити православне кіно.
Вплив фінансової кризи позначився на програмі художніх фільмів. Цього року їх було всього п’ять. Фестиваль відкрився фільмом Віри Сторожевої “Скоро весна” про розташоване далеко за містом монастирське подвір’я, у якому знайшли притулок “покидьки суспільства”. Картина викликала неоднозначну реакцію глядачів. Незважаючи на православну тему та злободенну проблематику, не всі сприйняли неоднозначність сюжету і художнє вирішення фільму. Але й інші ігрові картини не вразили журі, тому призів у цій категорії не вручали.
У той же час порадували документальні фільми. Більше того, перед журі навіть постала дилема: кому надати перевагу — професійним великобюджетним картинам чи талановитим роботам ентузіастів кіно?
“Великобюджетні та малобюджетні фільми порівнювати неможливо, — пояснив член журі, оператор Дмитро Санін. — Але ми все-таки обирали роботи, не схожі на інші. Шукали не досконалість кіномистецтва, а щирість і глибину”.
Рецепт хорошого фільму від Дмитра Саніна звучить так: вірити в те, що ти робиш. Він пояснив: “У фільмі втілюється 15–20 % ідей режисера. Якщо ви бачите хороший фільм, це означає, що авторська ідея набагато ширша. Були якісь спокуси, технічні проблеми, вплив людського чинника й інші причини. До глядача доходить лише якась невелика частина задуму. І чим глибша й цікавіша ідея у режисера, тим кращим вийде фільм”.
Намісник Свято-Троїцького Іонинського монастиря архімандрит Іона (Черепанов) вважає, що не існує такого критерію, який би визначив “православність фільму”. “Адже у картині може взагалі не йтися про Христа, про святих, у кадрі не буде храмів і свічок, але він буде православним за духом, — говорить ідейний натхненник кінофестивалю. — І його зміст приведе людей до Христа. Кращий рецепт такого фільму — чисте серце творців і професіоналізм, а інше доробить Господь”.
Фільми конкурсної програми оцінювало журі під головуванням архієпископа Білоцерківського і Богуславського Митрофана. До колегії кіноекспертів увійшли: керівник Центру православної культури “Ліствиця” (Дніпропетровськ) протоієрей Ігор Собко, кінокритик Аделіна Хмельницька, оператор Дмитро Санін, актор Володимир Талашко, дизайнер Валерій Бабич і музикант Олег Карамазов.
У результаті Гран-прі VIII Міжнародного фестивалю православного кіно “Покров” отримав відомий київський режисер Олександр Столяров за фільм “Зрозуміти людину”. Це дуже простий, але на диво зворушливий фільм. Він розповідає про зустріч однокласників, які зібралися через 30 років після шкільного випуску. Режисер монтажу Петро Цимбал, який від імені переможця приймав приз із рук Предстоятеля УПЦ Митрополита Володимира, у кількох словах сформулював суть свого фільму: “Зрозуміти людину неможливо, її можна тільки полюбити”.
Всупереч фінансовим труднощам, які вплинули на конкурсну програму, фестиваль вдався. Але врученням нагород він не закінчився. Організатори фестивалю планують покази кращих фільмів “Покрову” в Києві та інших містах України. А учасники фестивалю, приступаючи до нових зйомок, напевно, пам’ятатимуть слова Блаженнішого Митрополита Володимира: “Ми чекаємо від вас і надалі хороших робіт, адже ви нас до цього привчили”.

Олег Карпенко

Переможці VIII Міжнародного фестивалю православного кіно “Покров”

Гран-прі — “Зрозуміти людину”, режисер Олександр Столяров (Київ).

Документальне кіно

1-ша премія — “Братія Карамазових”, режисер Ірина Васильєва (Росія).

2-га премія — “Космос як послух”, режисер Лариса Смирнова (Росія).

“Лука. Архієпископ Тамбовський”, режисер Олександр Муравйов (Росія).

3-тя премія — “Любов і більше, ніж любов”, режисер Ірина Васильєва (Росія).

“Імператор, який знав свою долю”, режисер Роман Єршов (Росія).

Анімаційне кіно

1-ша премія — “Про Василія Блаженного”, режисер Наталя Березова (Росія).

2-га премія — “Путеводительница” (оригінальна назва), режисер Наталя Федченко (Росія).

“Святий Преподобн
ий Серафим Саровський”, режисери Владислав Пономарьов

і Аліна Івах (Росія).

3-тя премія — “Околоколомна”, режисер Ігор Ролдугін (Росія).

“Любов”, режисер Олександр Дуняєв (Росія).

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика