Пропонуємо до уваги читачів інтерв’ю з Преосвященним Іларієм, єпископом Макарівським, вікарієм Київської Митрополії, головою Синодального відділу релігійної освіти та катехізації Української Православної Церкви.

— Владико, завдання Вашого Відділу — духовна освіта мирян?
— Відділ безпосередньо відає недільними школами, як для дорослих, так і для дітей, ми також співпрацюємо зі світськими середніми і вищими навчальними закладами. Існують різні форми співпраці — це можуть бути катехізаторські, ознайомчі лекції, бесіди про православні традиції та культуру. Власне форма залежить від того, як складаються стосунки під час контакту.

— Чи часто запрошують співробітників Вашого Відділу у виші, до студентів?
— Слава Богу, часто. Можна з упевненістю сказати, що взаємодія шириться, особливо з Міжнародною академією управління персоналом, де склалися міцні, традиційні зв’язки. Там, як відомо, діє кафедра теології — перша на сьогодні подібна кафедра в Україні, що перебуває під патронатом Предстоятеля УПЦ Блаженнішого Митрополита Володимира. Дуже добрі відносини сформувалися з Національним медичним університетом ім. О. О. Богомольця, Національною музичною академією України ім. П. І. Чайковського, Київським славістичним університетом та іншими вишами.

— Маєте намір розширювати співпрацю і взаємозв’язок з іншими світськими вищими навчальними закладами?
— Ми хочемо розширити саме поле діяльності і, звичайно, поліпшити якість цієї взаємодії, щоб це були не тимчасові чи періодичні, а систематичні, постійні контакти. Це дало б нам можливість займатися катехізацією, насамперед, молоді, і не просто молоді, а студентства — наших майбутніх учених, керівників, управлінців, які отримають якщо не богословську, то, принаймні, певну релігійну базу і розглядатимуть свою професійну діяльність, виходячи з позицій православного світогляду. Другий наш напрям, яким ми зараз серйозно займаємося, — це робота з недільними школами. Бо, як сказав Блаженніший Митрополит Володимир, уже давно назріло питання систематизації занять у недільних школах. Спочатку необхідно класифікувати недільні школи, скоординувати їхню роботу, виробити загальну методику, програми навчання, створити підручники тощо.

Лекція “Православна сім’я”. 16 квітня 2010 р.

— Таку координацію дій передбачено по всіх єпархіях?
— По всій Україні. Тому ми оголосили всеукраїнський конкурс на кращу програму, на кращий урок недільної школи. Необхідно знайти вже існуючі напрацювання, щоб цей досвід систематизувати і пропонувати недільним школам як зразок для їхніх занять, проведення певних заходів, свят тощо. До речі, на останніх Покровських читаннях у мене була доповідь на цю тему — з питання недільних шкіл. Ми обговорили цю проблему, визначили тенденції, побачили, що необхідно робити передусім. Наше глибоке переконання полягає у тому, що недільні школи є фундаментом православного простору України. Наступний крок — це конкурс, про який я казав, потім ми плануємо провести семінар з цього питання, де зберемо директорів недільних шкіл, кращих викладачів, з якими обговорюватимемо ці питання для впровадження передового досвіду в життя.

— Чи є статистичні дані по єпархіях — скільки, де, які існують недільні школи, катехізаторські курси?
— Практично завершено, за винятком деяких єпархій, статистику та систематизацію, завдяки чому ми знаємо, скільки є недільних шкіл, маємо уявлення про специфіку їхньої роботи, про залучення учнів, кількість викладачів та ін.

— Владико, Ви не могли б змалювати загальну картину по єпархіях — на якому рівні налагоджена робота недільних шкіл?
— Власне кажучи, не в тому річ, що десь кр

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика