Нам відомо чимало чудотворних ікон Божої Матері: Іверська, Володимирська, Єрусалимська. Серед них і образ “Скоропослушниця”. Можливо, він і поступається першим за давністю написання (створений у X ст.), проте з-поміж інших цей чудотворний образ вирізняється тим, що отримав свою назву від Самої Цариці Небесної! Так, саме Пресвята Діва Марія висловила бажання так іменувати Свій образ.

Це сталося у 1664 р. Ікона перебувала в афонському Дохіарському монастирі на честь святих Архангелів Михаїла та Гавриїла на зовнішній стороні стіни перед входом до монастирської трапезної. Один з ченців обителі, на ім’я Нил, ніс тоді послух у трапезній. У нічний час він запалював лучину (від якої йшло багато диму), щоб освітити собі шлях. Якось Нил, як завжди, пішов з лучиною в трапезну. Проходячи повз образ Божої Матері, він почув голос, який наказував йому більше там не ходити і не коптити ікону. Нил не послухався цих слів, вважаючи їх жартом когось із братії. Минув час, проте Нил не змінив свого правила ходити у трапезну з лучиною. І раптом осліпнув. Чернець одразу зрозумів причину того, що сталося, і благав Владичицю пробачити його. Невідомо, як довго Нил перебував у слізній покаянній молитві. Але точно відомо, що був почутий і пробачений. Чернець почув уже знайомий йому голос і тієї ж миті прозрів. Голос велів йому сповістити всій братії обителі такі слова: “Я — їхній покров і захист монастиря, присвяченого Архангелам. Нехай вони й усі православні звертаються до Мене у своїх потребах, і Я нікого не залишу. Всім, хто прикликатиме Мене, Я буду Заступницею, і через заступництво Моє Син Мій виконає прохання їхні. І буде ікона Моя іменуватися «Скоропослушницею», бо всім, хто звертатиметься до Неї, являтиму Я милість і швидку допомогу”. Цього разу веління Пресвятої Діви Марії Нил виконав точно і без зволікань.
Оригінал чудотворного образа як і раніше перебуває в афонському Дохіарському монастирі, проте існує багато списків цієї ікони: Московський, Люти­ківський, Космодем’янівський і багато інших, які також є чудотворними і подають швидку допомогу.
У 1938 р. Руській Духовній Місії в Єрусалимі подарували точний список чудотворної ікони Божої Матері “Скоропослушниця”. Нині святиня зберігається у правому приділі Спасо-Вознесенського храму Єлеонської жіночої обителі Єрусалима.
Єпископ Руської Православної Церкви початку XX ст. Сергій (Спаський) відзначив, що “назви святих ікон Божої Матері нагадують нам про Її велику любов, про скоре заступництво…”. Милість Цариці Небесної не має меж ні у просторі, ні у часі! І сьогодні, на початку XXI ст., ми знову й знову можемо у цьому переконатися.

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика