Серед різних типів написання ікон Цариці Небесної багатьом православним нескладно буде упізнати образ Божої Матері “Знамення”. На ньому Пресвята Діва Марія зображена з молитовно здійнятими руками і Богонемовлям на грудях. Ця ікона Пресвятої Богородиці відома з давніх часів. Сьогодні Руська Православна Церква вшановує багато чудотворних списків ікони Божої Матері “Знамення”: Абалацька, Курська-Корінна, Новгородська… Серед них і Царськосільський образ Пресвятої Богородиці.
Як велику святиню своєї землі ікону привіз на Русь Константинопольський патріарх Афанасій III (Пателарій) Сидячий (1597–1654), Лубенський чудотворець (його нетлінні мощі покояться у Благовіщенському кафедральному соборі м. Харкова). Праведник подарував її московському царю Олексію Михайловичу (1629–1676).

У Санкт-Петербурзі чудотворний образ опинився за часів правління Петра I (1689–1725). Особливо шанувати його почали за імператриці Єлизавети Петрівни (1741–1761). За її особистою вказівкою 1747 р. в одному з найживописніших передмість російської столиці — Царському Селі — для постійного місцеперебування ікони спеціально було споруджено храм.
Царськосільська ікона Божої Матері “Знамення” прославилася багатьма чудесами. Заступництвом Цариці Небесної страшні епідемії чуми 1771 р. та холери 1831 і 1848 рр. обійшли Царське Село. Через Свій образ Пресвята Владичиця допомагала при пожежах, корабельних аваріях, зціляла від хвороб, допомагала при безплідді та в усіляких життєвих справах.
1848 р. Божа Матір з’явилася уві сні одній із мешканок Царського Села — благочестивій дівчині Марії Давидовій — і наказала їй пошити ризу для Свого образа. Ікону покрили коштовною шитою ризою, усіяною діамантами, перлами, бірюзою, аметистами, сапфірами, смарагдами й опалами.
Царськосільський чудотворний образ Божої Матері “Знамення” пережив події революції 1917 р., громадянську війну. Проте у 30-ті рр. безбожна влада забрала святиню з місця її багатовікового перебування — Знаменського храму. Ікона потрапила до Держфонду, звідки безслідно зникла. У Знаменську церкву передали один зі списків початку XIX ст. Тривалий час цей образ був у ризниці Єкатерининського собору Царського Села. 1943 р. німецько-фашистські загарбники перевезли його у Гатчину, а потім у Прибалтику. Виявивши ікону в Ризі, радянські війська повернули її в місто на Неві. З 1946 р. образ перебуває у храмі в ім’я святого апостола і євангеліста Іоанна Богослова Санкт-Петербурзької духовної академії і семінарії.

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика