Спогади волонтера
Перехід з одного року в інший — це завжди привід згадати все добре, що було, і тих, хто був з тобою у старому році. Згадуючи минулий рік, я раптом зрозуміла, що дуже люблю наші поїздки.
Ранкові лаштування
Дуже люблю лаштування в дорогу… Особливо ранкові. Якщо це ранок — значить, ми їдемо до будинку маляти, або в Бабанку, або в Басань. Зазвичай таке буває в суботу. Вставати доводиться дуже рано. Якщо це зима, ще темно, і, наливаючи чай у термос, я в сотий раз кажу собі, що все — це було востаннє, коли я з дурної голови погодилася їхати. Ну от розкажи комусь, що я з власної волі погодилася встати у вихідний день ні світ ні зоря і їхати кудись. Та ще куди! У дитячий будинок.

Але насправді мені це подобається. Я люблю виходити рано-вранці з будинку, коли місто ще спить, і знати, що сьогодні сильно втомлюся. Влітку сонечко ще не дуже припікає, а тільки пестить, взимку — небо потроху сіріє, і мороз пощіпує за щоки. Це класне відчуття! У звичайні суботи я якось пропускаю цей час.
Мені завжди смішно спостерігати за тим, як ми збираємося. Сонні, щулимося на ранковому холоді, ми зазвичай не дуже радісно вітаємось, починаємо розмовляти, ось уже жартуємо і сідаємо у транспорт з чудовим настроєм. Новенькі звичайно приходять раніше усіх. Вони, наївні, бояться запізнитися і затримати групу… і чекають інших хвилин 40. Більш досвідчені, як водиться, приходять останніми. Адже без них точно не поїдуть.
Досі згадую, як ми стояли на зупинці, з якої їдуть маршрутки до будинку маляти. Ми знали, що з нами поїде новенький хлопчина, який мав знайти нас по дитячих велосипедах, котрі ми везли тоді в подарунок. Він нас дуже затримав. Виявилося, хлопець хвилин 20 стояв поряд з нами, не маючи впевненості, що ми саме та група. Ну от скажіть, чи багато буває на зупинках в суботу рано-вранці молоді з дитячими велосипедами?
Поїздки різні потрібні
З теплотою пригадую нашу поїздку в Басань. Ми довго-довго їхали дивовижно гарними місцями, в усіх був чудовий настрій, і по дорозі вирішили відвідати меморіальний музей, здається, Тичини… Було дуже цікаво. Правда, до інтернату приїхали на півтори години пізніше, ще й застали групу “конкурентів” — баптистів, які грали з дітьми. Вони приїхали раніше за нас. Довелося вчитися знаходити компроміси…
Ось наша чергова поїздка в Бабанку. Ми довго збираємося, вже приїхали навіть ті, кому говорили приїжджати на 20 хвилин раніше призначеного часу, і вони все одно запізнилися. Розсідаємося, і виникає та дорожня романтика, спогади про яку так гріють. Ми починаємо ділити бутерброди. У хід йде все — печиво, фрукти, насіння, горішки. Вже не важливо, що їсти, головне — їсти разом. “Ліля, віддай нарешті термос!”, “Оленко, розділи бутерброди!” Часто хлопці виявляються набагато підготовленішими, ніж дівчата: ми радісно уминаємо бутерброди Ярика.
Вже стало традицією на шляху в Бабанку пропускати заповітний поворот з траси. Це вже притча — як ми за GPS-навігатором у сотий раз повертаємо не там, де потрібно, блукаємо по всіх навколишніх селах, мотаючи кілометри, поки нашу машину вже не починають впізнавати місцеві жителі. Починаються дзвінки від дітей: “Ну де ж ви?”. Трохи нервуємо і сміємося до кольок у животі. Нам справді є що згадати!
Гей, дороги…
Хоча ні, наші вечірні лаштування я теж люблю. Вечір — значить, їхати довго. Це означає, що ми їдемо в Цюрупинськ.
Дуже чітко пам’ятаю свою першу поїздку. Особливо лаштування в дорогу. Ми стоїмо на вокзалі, я нікого не знаю, і моє серце трохи пощипує, коли усі весело обіймаються, жартують, щиро радіючи зустрічі. Видно, що між ними є щось таке, чого поки що немає у мене. Я відчуваю себе, як у кіно, — спостерігачем за подіями.
Потяг. Це окрема історія. Часто наші поїздки трапляються під час посту. Яким меткими на здогад бувають волонтери, коли справа стосується пісних дорожніх перекусів!
У потязі ми зазвичай співаємо, спілкуємося допізна і, взагалі, відразу намагаємося переселитися ближче один до одного, щоб не так дратувати сусідів. Відчуття безпричинної радості і веселощів — звідки воно? Може, тому, що нам добре разом?
З досвіду — ніколи, чуєте,
ніколи не погоджуйтеся їхати в Цюрупинськ машиною! По-перше, ви не потрапите на потяг! А отже, пропустите стільки веселощів. По-друге, ви точно заблукаєте. Правду кажу. По-третє, ви настільки здорово з’їздите, що вам після цього неминуче захочеться знову разом кудись поїхати — щоб обов’язково далеко, щоб із труднощами, щоб потім дико, до знемоги, втомитися. А в Цюрупинськ ми їздимо не часто… Ось і будете мучитися.
Про відчуття у тих місцях, куди ми їдемо, не буду розповідати — про це ми всі багато пишемо. І, крім того, краще один раз спробувати, ніж сто разів почути.
Дороги назад я теж люблю. Усі вони дуже різні. І дуже класні.
У потязі з Цюрупинська — у нас завжди обговорення. Дуже добре, що є традиція — розповідати один одному про свої враження, відстоювати і обґрунтовувати свої думки. Це допомагає оцінити свій внесок об’єктивно, побачити свої помилки чи досягнення.
Ми обов’язково співаємо пісні і, я помітила, завжди говоримо про віру та духовність. Десь до двох годин ночі, вже при приглушеному освітленні, втомлені, ми часто говоримо про дуже важливі для нас і особисті речі, про які не поговориш при звичайній зустрічі. За це спасибі Цюрупинську.
Бабанка. Назад ми звичайно їдемо мовчки. Ми, правда, дуже втомлюємося. Вже нікому не потрібні бутерброди, ми мало говоримо й багато думаємо. Іноді, щоправда, пробиває пограти у “крокодила”. Привіт і щира подяка всім водіям, які нас возять, за їхнє терпіння і розуміння. Святі люди — вони у безпеці довозять бурхливу юрбу волонтерів!
Радість зустрічей
Ми завели щоденник поїздок. Щоб відразу, по гарячих слідах, описувати свої відчуття. Ось декілька “наскальних” записів: “Втомився. Задумався. Добре, що є люди, які роблять!”, “Настрій відмінний — позитивний. У мене завжди так після таких поїздок…”, “Вперше їздила, тому поки що враження не склалося. Сподіваюся, згодом я «розкриюсь»”, “Я вперше була в такому закладі. Думки виникають різні — і позитивні, й негативні”, “Дивно, але я вперше за весь час відчула «спорідненість», чи що, з дітьми. Відчула їхнє бажання бачити нас. Саме нас, а не подарунки, речі і т. д. Хочеться вірити, що ми на вірному шляху, і що все-таки для дітей від наших приїздів буде користь”.
Так, над цим потрібно задуматися. Але те, що ми від цих поїздок маємо користь, сумнівів не викликає. Дякую вам, мої нові і вже старі друзі, за наші поїздки, наші спільні й особисті спогади, за відчуття причетності до чогось доброго. Мені подобається очікувати на наші зустрічі, сумувати за дітьми і за вами, волонтерами, бачити радість і усмішки. Дякую!

Ольга Романчук,
волонтер молодіжного руху
“Молодість не байдужа”
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика