Засновник Борисоглібського монастиря у м. Торжку Тверської області преподобний Єфрем Новоторзький жив наприкінці X — на початку XI ст. і був родом з Угорщини. Разом зі своїми братами, святими Мойсеєм Угрином та Георгієм, він залишив батьківщину. Як припускають дослідники житія преподобного Єфрема, це могло статися через переслідування православних в Угорщині.
Прийшовши на Русь, святі брати влаштувалися на службу до святого благовірного Ростовського князя Бориса, сина святого рівноапостольного великого князя Володимира.

Під час трагічних подій 1015 р. на р. Альті, коли мученицьки загинув святий князь Борис, разом з ним було убито й одного з братів Єфрема — святого Георгія. Для того щоб зняти з його шиї золоту гривну, нападники відрізали Георгію голову. Іншому братові Єфрема, святому Мойсею Угрину, вдалося втекти. Згодом він вступив до числа братії Києво-Печерського монастиря і нині прославлений у лику преподобних. Його мощі знаходяться у Ближніх Антонієвих печерах Києво-Печерської Лаври.
Сам Єфрем не був свідком тих трагічних подій. Найімовірніше, преподобний перебував у Ростові. Дізнавшись про те, що трапилося, він поспішив до місця вбивства. Там він знайшов голову свого брата Георгія і взяв її з собою. Опечалений цими подіями, преподобний Єфрем залишив службу при княжому дворі і пішов на р. Тверцю, де почав провадити самітницьке чернече життя.
Коли до нього приєдналося ще кілька ченців, він був обраний настоятелем громади. Тоді праведник розпочав будівництво монастиря. Це відбулося в 1038 р. На той момент уже були знайдені нетлінні мощі святих благовірних князів Бориса і Гліба. Преподобний Єфрем вирішив присвятити головний храм своєї обителі саме цим святим. Монастир розташовувався неподалік торгового шляху, що вів до Великого Новгорода. З благословення настоятеля обителі було збудувано богадільню, де стараннями братії утримувалися бідні та мандрівці.
Преподобний Єфрем Новоторзький помер у глибокій старості. Згідно із заповітом, він був похований у зведеному ним монастирі, а в труну з його тілом було покладено голову його рідного брата — святого Георгія. Святі мощі Божого угодника — преподобного Єфрема Новоторзького — було знайдено в 1572 р.

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика