Святитель Никита, затворник Печерський, єпископ Новгородський, жив наприкінці XI — на початку XII ст. Перш ніж отримати від Господа дар чудотворення і служіння Йому в єпископському сані, він пройшов через численні випробування та спокуси від ворога роду людського. У досить молодому віці Никита був прийнятий до числа братії Києво-Печерської обителі. Відчуваючи у собі сильне прагнення до затворницького життя, він вирішив попросити благословення на цей подвиг в ігумена монастиря. Проте отримав відмову — такий подвиг був для нього передчасним. Покладаючись на свої сили, Никита все ж таки самостійно вирішив піти в затвор.


Проте через кілька днів він впав у спокусу: під час молитовного співу юний подвижник почув голос, що молився разом з ним, і відчув невимовні пахощі. У цей момент іноку явився диявол у вигляді ангела, і Никита вклонився йому. Біс дав йому пораду, переконавши, що той нібито вже досяг досконалості, щоб затворник не молився, а тільки читав і повчав інших, а сам обіцяв молитися замість нього. Никита повірив цим словам і став ревно читати книги.
Невдовзі в усій обителі вже не було людини, яка б могла зрівнятися з Никитою у знанні книг Старого Завіту. Щоправда, при цьому було помічено, що затворник повністю ігнорував книги Нового Завіту. Так стало зрозуміло, що він спокушений дияволом. Тоді до Никити прийшли ігумен Никон, Пимен посник, Ісаакій затворник, Агапіт цілитель, Нестор Літописець та інші преподобні отці, які, помолившись, відігнали від нього біса. Вийшовши з печери, Никита вже не міг згадати жодного рядка зі Старого Завіту, хоча ще зовсім недавно без зусиль цитував звідти будь-який уривок.
Прийшовши до тями, подвижник сповідував свій гріх і гірко каявся в ньому. Після цього він почав вести суворе і смиренне життя, перевершивши чеснотами багатьох ченців обителі.
Минув певний час, і угоднику Божому судилося прославити свого Творця на Новгородській архієрейській кафедрі. Нам відомі випадки зі служіння святителя, коли його молитвами з неба зійшов дощ, а одного разу в місті припинилася пожежа. Праведник впродовж 13 років керував своєю паствою і мирно відійшов до Господа у 1109 р. Через 449 років архієпископ Никита був причислений до лику святих. Нині його мощі почивають у новгородському храмі в ім’я святого апостола Филипа.

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика