Преподобний Ісидор Пелусіот народився у V ст. в м. Олександрії. У юному віці він вирішив залишити мирське життя і вирушив в обитель, що розташовувалася на Пелусіотській горі у Єгипті, яка й стала місцем його чернечих подвигів. Праведник був родичем Олександрійського архієпископа Феофіла і його наступника та племінника — святителя Кирила. Будучи суворим аскетом, ерудитом та знавцем людської душі, Ісидор здобув повагу та любов ченців і згодом був обраний настоятелем монастиря. Тоді ж він прийняв і священицький сан.

Під час своєї подорожі до столиці Візантійської імперії Константинополя праведник познайомився зі святителем Іоанном Златоустом і став його учнем. Наслідуючи приклад Златоуста, Ісидор присвятив себе християнській проповіді, тій “практичній філософії”, яка, за його власними словами, є “основою споруди й самою спорудою”, тоді як логіка “є її прикрасою”, а “споглядання — вінцем”.
Праведник готовий був навчити і дати пораду кожному, хто звертався до нього по допомогу, чи то проста людина, вельможа, єпископ, патріарх Олександрійський чи імператор. Про проповідницький дар преподобного свідчать більше двох тисяч листів, що збереглися і дійшли до нас.
Любов і відданість Ісидора Пелусіота до Іоанна Златоуста виявилися в його рішучих діях на захист Константинопольського святителя під час гоніння на останнього, яке звели імператриця Євдоксія та архієпископ Феофіл. Після смерті Златоуста преподобний переконав наступника Феофіла, архієпископа Олександрійського Кирила, вписати ім’я святителя Іоанна у церковні диптихи як сповідника.
Наприкінці свого земного шляху преподобний Ісидор мав величезний духовний авторитет, він став ініціатором скликання III Вселенського Собору в Ефесі (431 р.), на якому було засуджено лжевчення Несторія.
Праведник помер у глибокій старості близько 436 р. Примітно, що агіографічний опис життя і подвигів преподобного Іси­дора Пелусіота аніскільки не змінився під впливом часу. Через сто років після блаженної кончини праведника, з-під пера церковного історика VI ст. Євагрія народилися такі слова: “Життя його всім здавалася життям ангельським на землі”.

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика