Для мене, інваліда I групи з дитинства (дитячий церебральний параліч), питання дотримання багатоденних постів завжди було актуальним. Коли я воцерковився, мій духовний отець протоієрей Мирослав благословив мене дотримуватися триденного посту перед Причастям, а також, якщо дозволяє здоров’я, дотримуватися одноденних постів. Однак мене непокоїла думка, що не витримую багатоденних постів. Розвіяти мої сумніви допоміг випадок.

Коли я лежав на операції в Київському НДІ ортопедії і травматології, мене провідав мій учитель церковнослов’янської мови, а нині близький друг, архімандрит Варфоломій (Букін). Йшов Різдвяний піст, і я запитав, як мені поступати. У відповідь почув: “Коли будеш ходити своїми ногами і грати у футбол, тоді будеш постувати, а до цього молися, читай святоотцівську літературу і їж усе, що тобі потрібно”.

Я зрозумів, що піст для людини, а не людина для посту. І Церква, наш духовний вихователь, встановлюючи тілесний піст як утримання від тілесних пристрастей, орієнтується на здорових чи відносно здорових людей. А хвора людина утримується через страждання своєї плоті, бо “хто страждає тілом, перестає грішити” (1 Пет. 4: 1).

Церква завжди пом’якшувала міру тілесного посту або взагалі скасовувала його для людей, які перебувають в особливих життєвих обставинах. Питання дотримання посту немічними суто індивідуальне й вирішується з урахуванням рекомендацій лікаря і духовно-тілесних можливостей кожного хворого. Тут можна порадити утримуватися від тих видів їжі, які медично не потрібні, але до яких є особлива пристрасть (жирне м’ясо, сало, торти, тістечка, шоколад) і замінити їх, наприклад, не менш корисними для здоров’я сухофруктами. Немічні, інваліди не часто виходять на вулицю. Їхнє вікно у світ — телефон, телевізор, комп’ютер, книги. Тому для них мірою посилення духовного посту буде обмеження відвідання ігрових порталів в Інтернеті, перегляду розважальних передач по телебаченню. Але головним для них має бути щире покаяння, смирення, самозаглиблена молитва, гідне несення хреста своєї недуги без нарікання та озлоблення. І нагородою такій людині буде Вічна Пасха.

Віктор Науменко
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика