Угодник Божий святитель Арсеній, єпископ Тверський, народився у м. Твері у другій половині XIV ст. Рано втративши батьків, він став спадкоємцем багатого маєтку. Бажаючи догодити Богові, юнак перетворив свій дім у притулок для подорожніх і нужденних. Невдовзі з боку родичів Арсенія виникло нерозуміння, що переросло у відкриту ворожнечу. У відчаї юнак звернувся з молитвою до Бога, щоб Той вказав йому подальший життєвий шлях. Почувши уві сні голос, що кликав його до Києва, Арсеній залишив Твер і незабаром став монахом Києво-Печерської обителі.

Доброчесний і працелюбний чернець привернув до себе увагу митрополита Кіпріана, який проживав тоді у Києві. Коли святитель посів кафедру, то узяв із собою і Арсенія, висвятивши його у сан архідиякона.
У той час Тверський єпископ Євфимій став жертвою наклепу й був зміщений з кафедри. На його місце святитель Кіпріан призначив свого архідиякона — “мужа дивна и нарочита и добродетельна суща”. Серед тих, хто брав участь у єпископський хіротонії Арсенія у 1391 р., був і святитель Стефан, єпископ Пермський.
Очоливши Тверську кафедру, Арсеній поклав край княжому розбрату, встановивши в рідній Твері мир та злагоду. Святитель ревно проповіду­вав слово Боже і в усьому являв взірець, гідний архіпастиря. За час свого служіння праведник побудував й освятив собори в ім’я Архангела Михаїла та в ім’я Святителя Миколая, реставрував кам’яний Спасо-Преображенський кафедральний собор у Твері, а також заклав нову соборну дзвіницю. У 1397 р. за 20 верст від Твері ним був заснований Саввин Стрітенський монастир, першими ченцями якого стали преподобний Савва та Варсонофій. На згадку про своє перебування у Києво-Печерський обителі владика Арсеній на березі річки Тьмаки заснував Желтіков монастир, де звів храм на честь преподобних Антонія і Феодосія. Дещо пізніше, у 1405 р., преподобний освятив у новій обителі кам’яний храм на честь Успіння Пресвятої Богородиці. Наступного року за вказівкою єпископа Арсенія, був зроблений список з Києво-Печерського Патерика. Тепер це найдавніша з усіх редакцій дорогоцінної пам’ятки руської писемності, що дійшла до наших днів.
Кончина праведника настала у дні Великого посту — 15 березня 1409 р. Святитель Арсеній, єпископ Тверський, був похований у Желтіковому монастирі, у притворі правого бокового вівтаря на честь образа Нерукотворенного Спаса Успенської церкви. Тіло святого було покладене в заздалегідь влаштованій гробниці, яку він виготовив своїми руками ще за життя. За свідченням літопису, біля гробу святителя Арсенія звершилося безліч зцілень.
У 1483 р. мощі угодника Божого були знайдені нетлінними. Канонізація Тверського владики відбулася на Московському Соборі 1547 р.

Підготував Андрій Гор
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика