Цього року двунадесяте свято Благовіщеня Пресвятої Богородиці (25 березня/7 квітня) припадає на четвер 5-ї седмиці Великого посту, а це особливий день, який у народі називають “Маріїним стоянням”.
Зазвичай Маріїне стояння звершується в середу за вечірнім богослужінням. Під час цієї служби єдиний раз у річному колі богослужінь повністю прочитується Великий покаянний канон святого Андрія Критського (першого разу Великий канон, розділений на чотири частини, читають у понеділок, вівторок, середу та четвер першого тижня Великого посту). Також на цій службі прочитується житіє Марії Єгипетської.
Читання канону святого Андрія та житія Марії Єгипетської на 5-й седмиці звершується Церквою з часу VI Вселенського Собору. У четвер з нагоди читання Великого канону відбувається Літургія Передосвячених Дарів. Це дуже гарне, але дуже тривале богослужіння. Тому в книзі, присвяченій богослужбовому уставу, ми знаходимо особливі рекомендації щодо цього: “Аще случится Благовещение Пресвятыя Богородицы в четверток 5-я седмицы постов, егда поется Великий канон… тогда прелагается (переноситься — Авт.) праздника ради великий канон господина Андрея, и поем его во вторник тояежде недели”. Тому вечірнє богослужіння з Великим покаянним каноном звершуватиметься в понеділок увечері, а Літургія Передосвячених Дарів — у вівторок 5-го тижня Великого посту.
богослужбовий ритм
Православне богослужіння складається з так званого “добового”, “седмичного” і “річного” кіл, кожному з яких властиві свої уставні особливості та піснеспіви.
Добове коло складається з незмінюваних піснеспівів 9-го часу, вечірні, повечір’я, полуношниці, утрені, 1-го, 3-го, 6-го часів і Літургії (за винятком тих особливих днів, коли Літургію не служать).
Седмичне складається зі змінюваних піснеспівів перерахованих вище служб, які містяться в особливій богослужбовій книзі — “Октоїху”.
Річне коло також складається зі змінюваних пісне-співів служб добового кола, але, на відміну від седмичного кола, ці піснеспіви містяться в іншій богослужбовій книзі — “Мінеї”.
До “Октоїху” входять піснеспіви 8-ми гласів, які послідовно змінюють один одного; до “Мінеї” — піснеспіви, присвячені святим, пам’ять яких звершується у певний день року.
Окрім того, у православному богослужінні є два особливих періоди: Великий піст і святкування від Пасхи до П’ятидесятниці. У ці періоди устав поєднання седмичного та річного кіл богослужінь має свої особливості: крім піснеспівів з Октоїху і Мінеї у службах використовуються ще дві особливі богослужбові книги — “Тріодь Пісна” (на період Великого посту) і “Тріодь Цвітна” (на період святкування від Великодня до П’ятидесятниці).

Максим Мудрак
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика