“Люди, які ходять до сектантів, іноді стають свідками зцілень, позбавлення від алкогольної, наркотичної залежності тощо. Це стверджує їх у думці, що вони перебувають у істинній церкві. Як пояснити, що вони помиляються? І що ж там відбувається насправді?”

 

Максим Вознюк

Відповідає протоієрей Ігор Рябко, магістр педагогіки:
Слід сказати, що чудотворення і зцілення ніколи не були критеріями істини у питаннях віри. Якби лише ними вимірювалася значущість релігійної традиції, то, напевно, на перше місце треба було б поставити Міністерство охорони здоров’я. Медики також здійснюють певні таємничі ритуали у вигляді операцій або курсів лікування, результатом яких часто є зцілення або, принаймні, покращення здоров’я.

Православна віра на перше місце ставить обоження людини, наближення її до вічності, а не успіхи у тимчасовому поліпшенні фізичного здоров’я. І те, що серед наших парафіян є чимало людей, які центром своїх духовних зусиль зробили пошук різних чудотворних святинь, а критерієм успішності духовного життя — кількість щорічних прикладань до них, свідчить не про їхній духовний прогрес, а, радше, про глибоку помилковість їхніх суджень.
Що стосується поставленого запитання, то у будь-якій релігійній або нерелігійній традиціях питання віри стоїть на першому місці. І результативність того, що відбувається з людиною у житті, залежить, насамперед, від її віри. “По вірі вашій нехай буде вам”
(Мф. 9: 29), — говорить Святе Письмо. Якщо людина вірить у те, що чорна кішка, яка перебігла перед нею дорогу, може якимось чином вплинути на її подальшу долю, то вона отримує по своїй вірі. Якщо вона беззастережно вірить, що будь-яка розпочата у понеділок справа приречена на невдачу, то знову ж таки отримує по своїй вірі. Результативність зцілень і одужань навіть у медицині пов’язана саме з вірою людини.
Ще з XVIII ст. медикам було відоме явище, яке пізніше отримало найменування плацебо (згідно з 9-м стихом 114-го псалма, що по-латині звучить як “Placebo Domino in regione vivorum” — “Ходитиму перед обличчям Господнім на землі живих”). Плацебо — це речовина без явних цілющих властивостей, що використовується як лікарський засіб, лікувальний ефект якого пов’язаний з вірою самого пацієнта у дієвість препарату. Інакше кажучи, ефект плацебо ґрунтується на лікувальному навіюванні. Фізіологічно це пов’язано з тим, що в результаті навіювання мозок пацієнта починає вироблення відповідних цій дії речовин, зокрема ендорфінів, які, по суті, частково замінюють дію препарату. Ступінь прояву ефекту плацебо залежить від рівня сугестивності людини й фізіологічної можливості утворення необхідних хімічних сполук. Але, як свідчить досвід, для досягнення ефекту плацебо не обов’язково використовувати будь-який хімічно нешкідливий препарат. Досить відповідного психологічного настрою, і з людиною відбуватимуться речі, які зовні можуть сприйматися як чудесні, але насправді вони давно зрозумілі з наукової точки зору. Так, при гострій психічній істерії, в яку впадає західний подвижник благочестя, внутрішньо співпереживаючи стражданням Христа, у нього з’являються кровоточиві рани на тілі, так звані стигмати. Йоги зусиллям волі і внутрішнім зосередження можуть уповільнювати серцебиття й обмін речовин до такої міри, що їх можна спокійно закопати живцем у могилу і вирити через кілька днів живими й неушкодженими. Окрім того, людина має дуже сугестивну психіку і за допомогою навіювання або самонавіювання здатна викликати у своєму організмі такі процеси, які можуть бути як корисними, так і шкідливими.
Зцілення у сектах, про що пише наш читач, — часто плоди грамотно побудованої психотерапевтичної роботи. Адже ні для кого не секрет, що існує безліч негативних прикладів і тяжких наслідків участі людини в діяльності сект, особливо деструктивних і тоталітарних культів. Це проявляється у зміні та порушенні психічних реакцій людей, у їхній десоціалізації та інших негативних явищах. І тим паче було б помилкою сеанси психологічної обробки людини, в результаті яких змінюється стан її здоров’я, приписувати дії нетварних божественних енергій.
Окрім того, що зцілення та позбавлення від шкідливих звичок чи залежностей у сектах можуть здійснюватися через самонавіювання, не можна забувати і про облудну містику. Демонічні сили, намагаючись спокусити людину, часто користуються її прагненням придбати здоров’я. І т
ут потрібно нагадати собі: що важливіше — здоров’я тіла чи здоров’я душі, життя тимчасове чи життя вічне? Взагалі, чудо не може бути беззаперечним критерієм істинності тієї чи іншої релігійної общини. Адже нас попереджає Сам Христос: “…бережіться, щоб ніхто не спокусив вас, бо багато прийдуть під іменем Моїм і говоритимуть: що це Я; і багатьох спокусять” (Мк. 13: 5–6).

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика