Апокаліпсис. Руська ікона,
2-га половина XVI ст.

«У зв’язку з трагічною датою в історії нашої держави — 25-річчям аварії на Чорнобильській АЕС — усе частіше згадують слова з Апокаліпсису Іоанна Богослова: “Третій Ангел затрубив, і впала з неба велика зірка, палаюча подібно до світильника, і впала на третю частину рік і на джерела вод. Ім’я цієї зірки «полинь»”. Чи справді ці слова стосуються цієї аварії? Що насправді вони означають?»

Ілля Лариченко, м. Черкаси

Останньою книгою Нового Завіту є Одкровення апостола Іоанна Богослова. Її також називають Апокаліпсисом (від грецького ἀποκάλυψις — розкриття, одкровення).
В Одкровенні описано події, що відбуватимуться перед Другим пришестям Господа Іісуса Христа на землю та будуть супроводжуватися численними катаклізмами й чудесами. Архієпископ Аверкій Таушев зазначає, що «Апокаліпсис — книга таємнича, яка дуже важко піддається правильному розумінню і тлумаченню, тому, згідно з уставом церковним, не слід читати її під час Богослужіння».

Допитливий людський розум неодноразово намагався проникнути у значення загадкових видінь Одкровення. Так, зокрема, після аварії на Чорнобильській АЕС багато хто стали говорити про зірку «полинь». «Третій Ангел затрубив, і впала з неба велика зірка, палаюча подібно до світильника, і впала на третю частину рік і на джерела вод. Ім’я цієї зірки “полинь”; і третя частина вод стала, як полинь, і багато з людей померло від вод, тому що вони стали гіркі» (Одкр. 8: 10–11). Рослина «полинь звичайний» має другу назву — чорнобиль або чорнобильник, що походить від чорнуватого стебла. Звідси й виникла думка, що у вище зазначеному тексті йдеться про страшну атомну катастрофу.
Кожній людині слід знати, що будь-яке тлумачення Святого Письма потребує духовної зрілості та спеціальної богословської підготовки. Інакше легко можна відхилитися від істини і нашкодити своєму духов­ному життю. Тому слід користуватися, насамперед, творіннями святих отців і авторитетних православних екзегетів. Особливо цінним зі святоотцівських праць, в яких досліджується Одкровення, є «Тлумачення на Апокаліпсис» святого Андрія, архієпископа Кесарійського, яке являє собою підсумок усього розуміння Апокаліпсису в період до Першого Вселенського Собору. Із сучасних екзегетів слід відзначити працю архієпископа Аверкія Таушева «Апокаліпсис, або одкровення святого Іоанна Богослова. Історія написання, правила для тлумачення і розбору тексту».
Святий Андрій, розмірковуючи над тестом Одкровення, каже: «Гіркота, позначена полинем, як стверджують деякі дослідники, означає скорботу, яку відчувають грішники, що мучаться у геєні; за величиною своєю вона правдоподібно і правильно названа водами. Але ми вважаємо, що цим вказується і на скорботи останніх днів. Зірка або означає, що все це йде з неба, або вказує на диявола, як про нього говорить пророк Ісайя: «як упав ти з неба, денниця, син зорі!» (Іс. 14: 12). Так як диявол, напуваючи людей гірким розбещенням через задоволення, за попущенням Божим наводить і скорботи, хоча не на всіх, але через довготерпіння Боже на третю частину, для того, щоб невіра у загробну відплату не призвела нетерплячих до душевної смерті. На тих, хто залишився живим, перед смертю збудеться все гірке, видиме настання чого Господь відкрив для нашого напоумлення. І якщо ми не хочемо бути осудженими Ним, то повинні самі засудити себе, за словами божественного апостола: «…бо коли б ми судили самі себе, то не були б судимі» (1 Кор. 11: 31).
Владика Аверкій так розмірковує над 10-м і 11-м стихами 8-ї глави: «Дехто думає, що це метеор впаде на землю і призведе до отруєння водних джерел на землі. А можливо, це теж один із нововинайдених способів майбутньої страшної війни».
Архімандрит Никифор Бажанов у Біблійній енциклопедії зазначає, що «полинь — рослина, кілька видів якої, як відомо, ростуть у Палестині і відрізняються своєю крайньою гіркотою, а можливо, і шкідливо позначаються на здоров’ї тих, хто вживає полинь. Тому слово “полинь” часто поєднується зі словом “отрута” (див.: Втор. 29: 18). Святе Письмо позначає безбожність і гріхи людські під виглядом полину, як вк
рай гіркі за своїми наслідками (див.: Ам. 5: 7; 6: 12), і зображує тяжкість покарання Божого, яке чекає на кожну грішну людину, в наступному вислові: “говорить Господь Саваоф, Бог Ізраїлів (про іудеїв): ось, Я нагодую їх, цей народ, полином, і напою їх водою з жовчю” (Єр. 9: 15), і в іншому місці пророк Єремія говорить: “Помисли про моє страждання і біду мою, про полинь і жовч” (Плач. 3: 19)».
Сьогодні Церква особливо підкреслює, що причиною катастроф є людські гріхи. Тому і Чорнобиль, і Фукусіма (цю трагедію вже називають другим Чорнобилем) можуть якоюсь мірою бути співвіднесені з пророцтвом Апокаліпсиса. Проте однозначно стверджувати, що зірка «полинь» вказує саме на ці трагедії, ми не можемо.
Архієпископ Аверкій Таушев каже: «Справедливе зауваження одного дослідника, що зміст Апокаліпсиса тільки поступово ставатиме зрозумілим, відповідно до настання подій і здійснення пророцтв, у ньому провіщених. Правильному розумінню Апокаліпсиса, звичайно, найбільше заважає відхід людей від віри й істинно християнського життя, що завжди призводить до притуплення, а то й повної втрати духовного зору, необхідного для правильного розуміння і духовної оцінки подій, що відбуваються у світі».

Підготував протоієрей Миколай Баранов
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика