Православні богослови вважають це неприпустимим
До 2045 р. в Росії планується створення першої штучної людини. Таке завдання поставила перед собою група вчених, психологів та футурологів — учасників проекту «Росія-2045».
«Ми вважаємо, що можна та потрібно ліквідувати старіння й навіть смерть, подолати фундаментальні межі фізичних і психічних можливостей, задані обмеженнями біологічного тіла», — йдеться у Маніфесті руху. На думку учасників проекту, не пізніше 2045 р. штучне тіло не тільки значно перевершить за своїми функціональними можливостями існуюче нині, а й досягне досконалості форми і зможе виглядати не гірше, ніж людське. При цьому люди самостійно прийматимуть рішення про продовження життя і розвитку в новому тілі, після того як всі ресурси біологічного тіла будуть вичерпані, повідомляється на сайті проекту.

Дмитро Іцков, ініціатор руху «Росія-2045», заявив про необхідність розробки нової філософської і наукову парадигми, здатної об’єднати релігійні цінності та наукові теорії «в один гармонійний цілісний світогляд для майбутнього людства». Першим кроком у цьому напрямку стало запрошення до співпраці відомого вченого, насельника Свято-Данилового монастиря м. Москви, кандидата фізико-математичних наук, ігумена Феофана (Крюкова), який впродовж багатьох років успішно займається дослідженням мозку. Однак отець Феофан відразу ж заявив, що не вважає за можливе співпрацювати з рухом, який за допомогою створення штучних тіл прагне досягти безсмертя для людства. «Я не хотів би мати з цим справу. Взагалі, незрозуміло, що автори мають на увазі під штучним тілом», — зауважив він.
Як повідомляє religare.ru з посиланням на Інтерфакс-Релігія, позицію ігумена Феофана підтримав відомий богослов, професор Московських духовних шкіл Олексій Осипов. «Якщо виходити з принципів, на яких побудовані основи соціальної концепції Руської Православної Церкви, то відразу можна побачити, що такий підхід до питання (створення штучних тіл), звичайно ж, ніяк не може бути схвалений християнською свідомістю», — заявив він, додавши, що створення кіборгів є «ради­кальним втручанням у природу людини».
«Спроба створити штучне тіло, в якому потім могла б міститися людська свідомість, душа, — це, думаю, і неможливо, і, головне, принципово суперечить християнському погляду на людину. За християнським вченням, душа — це субстанція, яка після смерті відділяється від тіла, але не припиняє свого існування, і ми не владні відокремлювати душу від тіла та поміщати цю душу туди, куди нам хочеться», — підсумував професор Московських духовних шкіл.
Тим часом секретар Церковно-громадської ради з біоетики священик Максим Обухов в інтерв’ю газеті «Взгляд» відзначив, що висловлювання духовних осіб і православних експертів з приводу проекту «Росія-2045» у будь-якому разі не можуть вважатися остаточною думкою РПЦ. «Думка Церкви в цілому відображає тільки Архієрейський Собор або Священний Синод», — зауважив він.
Отець Максим вважає, що ідея безсмертя навряд чи здійсненна. «Це скоріше мрія, але якщо хтось провадить дослідження у цій сфері, то нехай провадить, — відзначив він. — Зрештою, на основі теорій, які вони розроблять, можуть бути створені якісь штучні протези, органи, що полегшать життя хворих людей. Це можна тільки вітати».
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика