Засідання єпархіальної ради Луганської єпархії, що відбулося 25 травня, було незвичайним не тільки через свою позаплановість, а й за тематикою. Правлячому архієреєві та єпархіальному священноначалію було представлено інформаційно-довідкове видання «Луганська єпархія».
Унікальність 600-сторінкового з кольоровими ілюстраціями видання — у багатстві поданих у ньому історичних документів, свідчень і фотоматеріалів, більшість з яких ніколи раніше не публікувалася і не відома історикам та краєзнавцям. На Сході України книга не має аналогів.

Енциклопедичне видання знайомить читача з інформацією про діючі та зруйновані храми Луганщини, а також дозволяє відтворити чітку картину історії розвитку Православ’я і культури регіону з останньої третини XVIII ст. до сьогодні.

Ідея випуску книги належить не лише офіційним представникам Луганської єпархії, а й групі ініціативних луганчан, яких об’єднанує православна віра та любов до рідного краю. Понад три роки тому один з них, Яків Брель, у ході бесіди з настоятелем кафедрального Свято-Володимирського собору протоієреєм Володимиром Конанчуком торкнувся теми випуску невеличкого довідника про храми Луганська. А напередодні саме це питання обговорювалося отцем Володимиром з правлячим архієреєм митрополитом Іоанникієм.
Господь об’єднав у цій справі чотирьох різних за освітою та віком людей — економіста Якова Бреля, інженера Євгена Корнєєва, краєзнавця Юрія Сумішина та архівного працівника Ганну Кравченко. Розпочався пошук архівних матеріалів та фотографій; поїздки по всіх діючих парафіях; розшук тих, хто пам’ятає історію зруйнованих, зниклих храмів. Допомогу у зборі матеріалів надають відділ у справах національностей та релігій Луганської обласної державної адміністрації, Музей історії культури м. Луганська, Державний архів Луганської області. У районах та містах Луганщини знаходяться добровільні помічники, як краєзнавці, так і свя­щеники.
«Кожен храм має свою власну долю, невіддільну від історії народу. І разом з тим храм, як дім Божий, як місце особливої присутності та благодатної дії Божої, дає можливість вибрати шлях спасіння усьому народові, — звертається до читачів правлячий архієрей Луганської єпархії Високопреосвященний Іоанникій. — Навіть руїни зруйнованих храмів своїм мовчазним докором та нагадуванням про минулу велич закликають до творення, до збереження пам’яті, відповідальності перед Богом, Батьківщиною та історією». Владика скромно називає видання лише «історичним нарисом виникнення і життя Луганської єпархії», хоча за обсягом та фактологічним матеріалом перед нами — серйозне дослідження, яке, безсумнівно, зацікавить усіх, для кого не байдужа Православна віра та історія рідного краю.
У довіднику після оглядового матеріалу про історію розвитку Православ’я в Луганському краї подано докладні автобіографічні довідки про архієпископа Никона (Петіна), митрополитів Бориса (Віка) і Сергія (Петрова), які раніше очолювали Луганську кафедру, а також біографія нинішнього правлячого митрополита Високопреосвященного Іоанникія (Кобзєва).
Розділи книги розподілено згідно з описами районів та міст області. У кожному розділі подано розгорнуту історичну довідку про всі існуючи та зруйновані храми. Тексти статей багаті архівними документами, та фотоматеріалами минулих років. Кольорові світлини дня нинішнього свідчать про сучасний вигляд та оздоб­лення храмів. В описі храмів наводиться перелік усіх священиків, які колись служили у цій парафії; розповідається про етапи будівництва, основні святині, про попечителів та благодійників. Подаються також необхідні довідкові відомості про престольне свято кожного храму, його настоятеля та вказується поштова адреса.
Заключна частина книги — інформація про духовні навчальні заклади Луганської єпархії, а також біографії та фото всього складу єпархіальної ради.
Книг (тираж — 3000 примірників, видавництво «Максим») створенно під загальною редакцією секретаря Луганської і Алчевської єпархії протоієрея Якова Лобова.

Протоієрей Олександр Авдюгін
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика