Як свідчить Передання, коли він народився, то його батькові було видіння, в якому благовидні мужі вітали новонародженого, сповивали немовля вогнем і годували його полум’ям вогненним. Один з найвеличніших пророків Старого Завіту — святий пророк Ілія — народився за 900 років до пришестя у світ Господа нашого Іісуса Христа. Уже в ранньому віці він залишив світ, оселився в пустелі, де провадив життя в пості, молитві та роздумах про Бога.

До пророчого служіння Ілія був покликаний в часи правління ізраїльського царя Ахава. Його попередник, цар Єровоам, насаджував у народі ідолопоклонство. Ізраїльтяни перестали поклонятися Богові Істинному, що призвело до морального падіння. Не бажаючи миритися з тим, що відбувається, Ілія відкрито викрив царя і закликав до покаяння. Проте Ахав не послухав Божого обранця. Тоді пророк оголосив, що як покарання за це три роки небо не буде давати ані дощу, ані роси на землю, а припиниться посуха тільки по його молитві. Після нестерпної спеки невдовзі почався голод. Господь уберіг пророка від загибелі, пославши його до потоку Хораф. Хижі ворони приносили йому їжу, викликаючи тим самим у святого  жалість до стражденного народу. Коли потік висох, Господь послав Ілію у Сарепту Сидонську до вдови, яка разом з дітьми страждала від голоду. На прохання праведника вона приготувала йому опріснок з останніх запасів борошна та олії. За це по молитві пророка впродовж усього лихоліття у вдови більше не закінчувалися ані олива, ані мука. А коли у вдови помер син, Ілія воскресив його.

Коли минуло три роки, Божий обранець знову прийшов до царя Ахава. Пророк наказав зібрати на горі Карміл увесь народ і поставити два жертовники: один для Ваала, а другий Ілія присвятив Богові Істинному. «На який з них зійде вогонь з неба, — сказав пророк, — це й буде вказівкою, чий Бог істинний, і всі повинні будуть поклонитися Йому, а той, хто не визнає Його, буде відданий на смерть». Після багатьох марних спроб жерців Ваала, Ілія наказав щедро полити водою жертовник, присвячений Єдиному Богові. Коли рів навколо жертовника наповнився водою, праведник у гарячій молитві звернувся до Господа, щоб Він послав з неба вогонь заради спасіння заблудлих та озлоблених ізраїльтян і привернув їхні серця до Себе. За молитвою пророка з неба зійшов вогонь і попалив жертву, дрова, каміння і навіть воду. Після цього праведник звернувся з молитвою про припинення посухи, і пішов дощ. Цар Ахав усвідомив свою провину і покаявся, однак його дружина, Єзавель, навпаки, погрожувала навіть вбити пророка. Ілія втік до сусіднього Іудейського царства. Там йому явився Ангел Господній і повелів рушати в дорогу. Біля гори Хорив «у тихому вітрі» Ілії явився Бог і відкрив згорьованому пророкові, що Він зберіг собі сім тисяч вірних рабів, які не вклонилися Ваалу. Тоді ж Господь велів йому помазати Єлисея на пророче служіння. Згодом він став свідком сходження Ілії на небо у вогненній колісниці.

За Переданям Церкви Ілія стане Предтечею Страшного Другого Пришестя Христового на землю і під час проповіді прийме тілесну смерть.

Українська Православна Церква свято шанує пам’ять пророка Ілії. Примітно, що перший храм, споруджений у Києві за князя Ігоря, був присвячений саме цьому Божому угоднику.

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика