Вплив Візантії та її культури на сусідів цієї держави — Стародавню Русь, балканські та придунайські держави — був глибоким і проникав в усі сфери їхнього життя. З Константинополя прийшло до них християнство, а разом з ним — і писемність, зразки літератури, церковного та світського мистецтва.

Грецькі терміни утвердилися в церковному житті, науці. Чимало географічних об’єктів (особливо міст) мають грецькі назви. Вплив грецької мови виявляється часом у несподіваних місцях: наприклад, футбольні вболівальники зі стажем пам’ятають яскравого гравця московського «Спартака» та збірної СРСР Геннадія Логофета.

Що означає це прізвище? У Візантії була державна та церковна посада логофе́т (грец. λογοθέτης, букв. «дослідник причин»). Існувала ця посада і в багатьох інших східних Церквах. Церковний логофет завідував патріаршою канцелярією та її архівом, був хранителем патріаршої печатки й відповідальним за грошову звітність по патріархії; нерідко належав до членів патріаршого суду. Державні логофети у Візантійській імперії були відповідальними у різних галузях державного управління, в тому числі за витрати. Логофет пошти (логофет дрома) був відповідальним за імперську пошту, дипломатію та розвідку. Логофет генікона виконував функції міністра фінансів. Логофет ейдики відповідав за імператорську скарбницю, «фабрики», склади та монополії. Логофет стад був управляючим казенними маєтками. Посада «великий логофет» (μέγας λογοθέτης) з’явилася за правління Олексія I Комніна (1081–1118) для нагляду та координації діяльності інших державних служб. Термін «логофет» з Візантії проник через Болгарію в середньовічні Молдавське та Волоське князівства й належав там главі господарської канцелярії та хранителю державної печатки, через якого проходило оформлення державних паперів. За відсутності господаря логофет виконував його функції. Поступово назва посади стала прізвищем або псевдонімом, в тому числі й на Русі. Найвідоміший приклад — агіограф Пахомій Логофет, серб за походженям, чернець Афонської гори, який оселився в Москві близько 1440 р. і два десятки років працював у Свято-Троїцькій Лаврі над укладанням житій і переписуванням книг.

У Молдові та Україні поширене прізвище Ду́ка (Дука́). Це теж назва візантійської посади. Слово «дука» (грец. Δούξ; лат. Dux) означає «вождь» або «командир». Посада дуки також була введена Олексієм I Комніним, який реформував візантійський флот і підпорядкував його великому дуці. В ієрархії пізньої Візантійської імперії великий дука або мегадука (грец. μέγας δούξ), а також дука флоту (грец. δούξ τοῦ στόλου) — одна з найвищих посад, головнокомандувач флотом. З сере­дини XIV ст. ця посада часто була пов’язана з посадою месазона (глави імператорського секретаріату), що робило великого Дуку фактично прем’єр-міністром.

І під цим псевдонімом або прізвищем нам відомі багато діячів історії та сучасності. Візантійська фамілія (рід) Ду́ки (грец. Δούκαι) з’явилася в XI ст. З цього роду походило кілька візантійських імператорів, у тому числі святий Іоанн III Дука Ватац, Милостивий (бл. 1192–1254), імператор Нікейський (Візантійський) з кінця 1221 або початку 1222 р., що відіграв видатну роль у боротьбі з латинською експансією. Грецький історик ХV ст. Ду́ка — автор «Візантійської історії», описав останній етап існування ромейської держави і завоювання її турками-османами. Гео́рге Дука́ (рум. Gheorghe Duca) в різні роки був господарем Молдавського князівства та Волощини. Султанський уряд навіть призначив його гетьманом України (1681–1684). Барон Ілля Михайлович Дука (1768–1830), російський генерал від кавалерії, — герой наполеонівських війн. У роки Великої Вітчизняної війни одним з керівників партизанського руху на Брянщині був генерал-майор Михайло Ілліч Дука. Нині президентом Академії наук Республіки Молдова є академік Георгій Дука (молд. Gheorghe Duca) — відомий фізико-хімік. А в 2010 р. головою Чеської Католицької Церкви і архієпископом Празьким став єпископ Домінік Дука.

 

Володимир Моїсеєнко

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика