про пам’ятник П. А. Столипіну над місцем його поховання на території Києво-Печерської Лаври

 

18 (5 за ст. ст.) вересня 2011 р. виповнюється 100 років від дня смерті Петра Аркадійовича Столипіна.

14 вересня (1 за ст. ст.) 1911 р. у Київському оперному театрі Столипін був смертельно поранений, а 18 вересня помер.

6 вересня Миколай ІІ наказав: «Голову Ради Міністрів статс-секретаря Петра Аркадійовича Столипіна поховати в Києво-Печерській Свято-Успенській Лаврі поблизу могили Кочубея та Іскри, біля стін Трапезної церкви».

З рапорту економа Лаври архіманд­рита Феодора відомо, що 7 вересня цегляний склеп був уже готовий. За могилу-склеп монастир отримав 176 крб. 20 коп. від ад’ютанта П. А. Столипіна штабс-ротмістра В. А. Єсаулова.

22 (9 за ст. ст.) вересня 1911 р. відбулося урочисте поховання і могилу-склеп закрили дерев’яною кришкою та заклали цеглою. На місці поховання виріс величезний пагорб iз квітів та вінків.

У 1912 р. обер-прокурор Святішого Синоду Руської Православної Церкви В. К. Саблер писав: «З боку Святішого Синоду немає ніяких перешкод на встановлення у Лаврі пам’ятника Петру Аркадійовичу Столипіну».

5 вересня 1912 р., за згодою та благословенням Святішого Синоду, на могилі П. А. Столипіна встановили надгробний пам’ятник.

Чин освячення пам’ятника звершив Високопреосвященніший Платон, архієпископ Алеутський і Північноамериканський.

За згодою дружини Столипіна — Ольги Борисівни — надгробний пам’ятник з лабрадориту виготовили у скульптурній майстерні італійського підданого К. О. Гвіді. Він мав звання «Постачальник Двору Його Імператорської Величності та Їхніх Імператорських Високостей Великих князів», тому його майстерня виконувала мармурові та гранітні роботи у Великому Петербурзькому палаці, Олександрівському, Красносельському, Ропшинському палацах, у Царськосельському парку, орнаментацію фасадів та інтер’єрів Массандрівського палацу. Гвіді виконував поставки для Мармурового та Михайлівського палаців, відновив Гатчинський обеліск Коннетабль тощо.

За проектом 1912 р. на надгробному хресті планувалося розмістити мозаїчне зображення Спасителя. Мозаїку мав виконати художник В. О. Фролов за малюнком В. М. Васнєцова.

До часу встановлення пам’ятника проект здійснити не встигли, тому у 1911 р. тимчасово встановили ікону «Зішестя Спасителя у пекло», а перед нею —масивну лампаду.

3 серпня 1912 р. московська фабрика товариства з виробництва срібних та золотих ювелірних виробів «П. Хлєбніков, Сини і К°» відрядила майстра Івана Єгорова у Київ для встановлення лампади біля пам’ятника П. А. Столипіну.

У 1912 р. було встановлено металеву огорожу на могилі П. А. Столипіна. Фотодокументи 1912–1917 рр. ЦДАКФФД України ім. Г. С. Пшеничного відтворюють вигляд надгробного пам’ятника П. А. Столипіну до революції.

24 травня 1917 р. натовп солдатів намагався сплюндрувати могилу Столипіна. Вони зірвали прикріплені до пам’ятника ікони «Зішестя Спасителя в пекло» та «Воскресіння Христове» й лампаду, але надгробок залишився неушкодженим.

3 листопада 1941 р. було висаджено у повітря Успенський собор, але надгробний пам’ятник Столипіну, що знаходився поряд з Успенським собором, вцілів, незважаючи на потужний вибух.

Під час німецько-фашистської окупації, у перших числах серпня 1943 р., зникла бронзова надгробна дошка із зображенням у її верхній частині Голгофського хреста та написом: «5 сентября 1911 года. Петр Аркадьевич Столыпин».

У Центральному Державному архіві вищих органів влади України вдалося віднайти документ, підписаний у 1954 р. заступником міністра культури УРСР Я. Сірченком: «На території Київського державного заповідника-музею Києво-Печерська Лавра знаходиться поховання душителя першої російської революції чорносотенця Столипіна. У зв’язку з тим, що ця могила розташована в центральній частині ансамблю пам’ятників заповідника, поруч з могилами відомих українських патріотів В. Кочубея та І. Іскри, вона заважає проведенню цілеспрямованої екскурсії по заповіднику.

Міністерство культури УРСР вважає за необхідне знівелювати могилу Столипіна (відповідно до профілю території заповідника, а надгробну плиту та хрест зняти і просити на це Вашого дозволу)». Цей лист було надіслано на ім’я заступника голови Ради Міністрів С. Гречухи.

Надгробок П. А. Столипіна демонтували за так званим «телефонним правом», адже ніяких документів щодо цього варварства не існує.

Місце поховання Петра Аркадійовича — цегляний склеп — накрили асфальтом. Металеву огорожу перенесли на сусіднє поховання Іскри та Кочубея. Розбитий надгробок більше трьох десятиліть зберігався на першому ярусі Великої лаврської дзвіниці.

До 80-ї річниці загибелі П. А. Столипіна, на вимогу громадськості, пам’ятник було відновлено державним коштом.

Згідно з документами, що зберігаються у ЦДАКФФД України імені Г. С. Пшеничного, проект відновлення у 1990 р. виконала Укрпроектреставрація. Надгробок Столипіна аутентичний. Було заново виготовлено втрачену бронзову карбовану плиту та металеву огорожу.

Тодішній головний архітектор заповідника О. В. Сіткарьова зазначала, що під час встановлення у 1990 р. надгробка Столипіну виявили, що склепіння могили-склепу не було пошкоджене у 1960-х рр. під час демонтажу пам’ятника. Надгробок-пам’ятник відновлено безпосередньо над склепом-могилою П. А. Столипіна.

Нинішній вигляд пам’ятника повністю відповідає історичному оригіналу. Це п­ідтверджують фотодокументи 1911–1950-х рр. із ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного.

Могилу П. А. Столипіна у травні 1994 р. відвідав його онук — Дмитро Аркадійович Столипін. Особливе задоволення шано­ваного гостя викликала та обставина, що пам’ятник залишився таким, яким звикли його сприймати члени родини Столипіних ще з дореволюційних часів.

Напередодні 100-річчя від дня смерті П. А. Столипіна адміністрація Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника провела реставрацію пам’ятника П. А. Столипіну.

 А. Є. Бартош,

завідуюча сектором
науково-дослідного

відділу історії КПЛ
та її мистецької спадщини

Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника

 

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика