Будучи язичником, Корнилій сотник відрізнявся глибоким благочестям і здійснював безліч добрих справ. Про це ясно свідчить євангеліст Лука (див.: Діян. 10: 1). Священномученик певний час жив у Фракії. Невдовзі після Вознесіння Господа нашого Іісуса Христа на небо він переселився в палестинське м. Кесарію. Одного разу, коли Корнилій молився у своєму домі, він побачив Ангела, який сповістив, що його молитви почуті і прийняті Богом, і звелів послати людей у Іопію до Симона, званого Петром. Корнилій одразу ж виконав слова Ангела. Коли послані сотником вирушили в дорогу, апостол Петро став на молитву, під час якої йому було видіння: сосуд, що тричі спускався у вигляді великого полотна, наповненого тваринами і птахами. У цей час з неба він почув голос, що велів йому з’їсти все бачене. На відмову апостол почув у відповідь: «Що Бог очистив, того не вважай нечистим». У цьому видінні Господь наказував Петру йти на проповідь Євангелія до язичників. Коли апостол прийшов до Корнилія, то був прийнятий з великою шанобою. Для спілкування з Петром зібралася не тільки сім’я, а й усі родичі сотника. При зустрічі Корнилій вклонився апостолу в ноги і просив навчити його спасенного шляху. Після свідчення Петра про життя, страждання і воскресіння Спасителя, під впливом благодаті Духа Святого Корнилій став першим з язичників, які прийняли святе Хрещення. Потім Хрещення прийняли і всі родичі праведника.

Покинувши світ, Корнилій пішов за Петром. Невдовзі апостол висвятив його на єпископа. Коли вони перебували в Ефесі, стало відомо, що в м. Скепсії язичництво ревно підтримує місцевий правитель на ім’я Димитрій. Він був знавцем грецької філософії, ненавидів християн і активно дотримувався культу язичницьких богів Аполлона та Зевса. Жереб проповіді в Скепсії випав Корнилію. Коли він прийшов у місто, то відразу ж був запрошений до Димитрія. Дізнавшись про мету приходу праведника, правитель розгнівався і зажадав принести жертву ідолам. Тоді святий попросив показати йому їх. Після молитви Корнилія в язичницькому храмі стався землетрус, ідоли розбилися, а будівля храму перетворилася на купу уламків. Жителів міста охопив жах. Праведника було взято під варту. У цей час Димитрій дізнався, що його дружина і дитина загинули під уламками храму. А через деякий час язичницький жрець на ім’я Варат повідомив, що чув під руїнами їхні голоси, які прославляли Бога християнського. Жрець попросив звільнити Корнилія, тому що в ньому бачив причину чуда, що сталося. Димитрій поспішив до мученика в темницю, де засвідчив свою віру в Іісуса Христа і попросив звільнити своїх близьких. По молитвах святого постраждалі отримали звільнення. Після цього князь Димитрій, всі його родичі та наближені прийняли святе Хрещення.

Святий Корнилій прослужив у Скепсії до кінця життя і мирно помер у глибокій старості. Підсумком служіння праведника стало повне викорінення язичництва в місті. Тіло святого було благоговійно покладено неподалік від зруйнованого ним язичницького храму.

 

Підготував Андрій Гор

 

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика