Молитва про померлих хрещених родичів та близьких — щоденний обов’язок кожного християнина. Проте є в році шість днів (так званих «батьківських» субот), у які Церквою встановлено особливе поминання «одвіку спочилих» православних. Одна з цих субот, яка цього року припадає на 5 листопада, називається Димитріївською (яка завжди передує дню пам’яті святого великомученика Димитрія Солунського).

 

Суботній день призначено для особливого поминання померлих не випадково — саме у Велику Суботу (напередодні Свого Воскресіння) Господь наш Іісус Христос перебував у Гробі. Встановлення Димитріївської суботи належить благовірному великому князю Димитрію Донському. Він започаткував її після Куликовської битви, на спомин про полеглих воїнів.

Смерть — найважливіша подія у житті кожної людини, що передує особистому Суду, на якому визначається доля душі спочилого до Страшного Суду, до остаточного відділення нерозкаяних грішників від праведників. І цілком логічно, що віруючі прагнуть допомогти і душам спочилих постати перед Господом, і самим собі, молитовно переживаючи біль втрати. Важливо при цьому уникати крайнощів: з одного боку, не нехтувати встановленим порядком поминання, з іншого — не сприймати цей глибоко символічний порядок як якийсь язичницький ритуал.

У книзі «Благословіть запитати» (Київ, 2006 р.) Блаженніший Митрополит Володимир (Сабодан), дає відповіді на запитання віруючих про православне ставлення до смерті, зокрема про поминання померлих:

 

Які молитви за померлих слід читати?

Найпростіша — це молитва зі словами: «Упокій, Господи, душі спочилих рабів Твоїх (імена) і прости їм їхні гріхи».

Інші заупокійні молитви можна знайти у православному молитовнику.

Існує також благочестива традиція читати за упокій померлих Псалтир з доданням після кожної кафізми особливої заупокійної молитви. Зазвичай Псалтир читають над покійним відразу після смерті і до похорону або протягом дев’яти чи 40 днів після смерті.

Крім домашньої молитви існує ще й молитва церковна. До заупокійних богослужінь належать панахида, літія, парастас та заупокійна Літургія. Про них ви можете запитати у храмі або прочитати у книгах, наприклад у «Законі Божому» або «Новій Скрижалі».

 

Як правильно замовити панахиду в храмі? Що принести?

Щоб замовити панахиду, потрібно прийти у храм і запитати, де подають на панахиду. Існує благочестива традиція у поминальні дні приходити до церкви перед початком богослужіння, щоб встигнути подати поминальну записку і просфору на Літургію. Тоді священик під час проскомідії помолиться і за ваших близьких.

Панахиду та заупокійну Літургію можна замовити і заздалегідь, наприклад звечора. Але головне, щоб замовлення молитви не обмежувалося поданням записок та внесенням пожертви на храм. Ви маєте особисто бути присутніми на молитві, бо це молитва Церкви і від вашого імені за вашого родича чи знайомого.

Щодо продуктів, які приносять на панахиду, то зазвичай це хліб, цукор, масло, крупи тощо. Та існують і місцеві традиції, про які ви можете запитати у храмі.

 

Хіба небіжчики їдять? Навіщо приносять продукти на панахиди?

Дійсно, померлі не потребують продуктів харчування. Але вони потребують нашої молитви і милостині за них. Такою милостинею і є ті продукти, які ми приносимо на панахиду, і гроші, які ми роздаємо бідним та знедоленим.

На підтвердження цього у нас є багато повчальних прикладів з житій святих. Так, серед настанов «Прологу» ми читаємо, що ігуменя Афанасія заповідала сестрам свого монастиря влаштовувати трапезу для знедолених та убогих упродовж 40 днів після її смерті. Але сестри не послухали веління. Тоді свята у супроводі двох Ангелів сама явилася уві сні кільком сестрам і сказала: «Невже ви не знаєте, що милостиня та молитви священиків умилосердять Бога? Якщо душі померлих грішні, то завдяки цьому Господь прощає їм гріхи. А якщо душі чисті від гріхів, то благодійність служить для спасіння душ благодійників».

Тому і нам доречно прислухатися до цих слів і поминати, тобто пам’ятати, згадувати померлих у своїх молитвах і творити за них милостиню.

 

Що відбувається з продуктами, принесеними на панахиду?

Після служби, панахиди, ці продукти священик або людина, яку він благословить, розподіляє серед служителів храму і серед нужденних. У багатьох парафіях існує благочестива традиція після великих панахид, приміром у батьківські поминальні суботи, відвозити продукти в лікарні, в’язниці чи дитячі будинки.

 

Чому на могилі можна побачити чарку і кусень хліба?

Це язичницький звичай. У наш час він поширився серед тих, хто незнайомий з ученням Православної Церкви. Після смерті тіла душа або наслідує вічне блаженство, або відходить на вічні муки. Це залежить від того, як було прожите земне життя. Але багато чого залежить і від молитви за померлого. Душа спочилого особливо потребує нашої молитовної допомоги. На кладовищі не можна ображати пам’ять померлого пияцтвом, краще запалити свічку, помолитися, прибрати на могилі.

 

Підготував В’ячеслав Дарпінянц

 

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика