У 1581 р. Псков взяли в облогу війська Стефана Баторія. Вже було зруйновано кріпосну стіну, поляки готувалися увірватися в місто. У цей момент з Троїцького собору з хресним ходом принесли на місце битви мощі святого благовірного князя Всеволода Псковського. Ворог відступив…

Більшу частину життя праведник жив та княжив у Новгороді, а в Пскові правив зовсім недовго – всього один рік. Князь Всеволод був сином Мстислава Великого й онуком Володимира Мономаха. Коли князь Мстислав прийняв в уділ Білгород Київський, ставши фактично співправителем Мономаха, в Новгороді залишився Всеволод, як намісник батька. За час свого правління він спорудив разом зі святителем Нифонтом багато храмів, серед яких собор в ім’я великомученика Георгія в Юр’ївському монастирі та храм в ім’я святого Іоанна Предтечі на Опоках. Князь дарував пільгові грамоти собору Святої Софії та іншим церквам. Коли в місті був сильний голод, Всеволод спорожнив усю казну, але не допустив поширення лиха. Святий князь проявив себе і як блискучий полководець, отримавши ряд перемог над племенами ямь і чудь. При цьому праведник ніколи не брався за меч заради своїх особистих інтересів.

У 1132 р. помер Мстислав Великий. Київ посів дядько Всеволода – Ярополк Володимирович. Згідно із заповітом померлого наступне за значенням місто після Києва – Переяслав Південний – було передане князю Всеволоду. Проти цього виступили молодші сини Мономаха – Юрій Долгорукий і Андрій Добрий, вбачаючи в цьому ущемлення своїх прав на Київський престол. Уникаючи міжусобиць, Всеволод повернувся назад до Новгорода. Проте, новгородці з незадоволенням зустріли свого князя, вважаючи, що він не повинен був відмовлятися від спадку, тому що своїм положенням був зобов’язаний насамперед Новгороду. Щоб завоювати колишній вплив, Всеволод у 1133 р. здійснив переможний похід на чудь. А ось зимовий похід на Суздаль у 1135–1136 рр. виявився невдалим. Новгородське віче одразу ж покликало на княжий престол представника ворожої Мономаховичам династії – князя Свято­слава з роду Ольговичів. Всеволод був арештований і провів півтора місяці на архієрейському дворі, а потім був вигнаний.

Праведник отримав у спадок від Київського князя Ярополка м. Вишгород, де за часів правління Святослава проживала рівноапостольна княгиня Ольга. Вона захистила свого неправедно скривдженого нащадка. Всеволод став першим в історії князем, обраним Псковським віче. У 1137 р. він зайняв Псковський престол. Це був останній, 46-й рік його життя. За цей час святий встиг побудувати кам’яний храм в ім’я Живоначальної Трійці. У 1192 р. його святі мощі було перенесено в один з приділів собору, а у 1834 р. – в головний приділ храму. Ще у 1138 р., в рік смерті благовірного князя, новгородці прислали протопопа з Софійського собору, щоб взяти в Новгород його святе тіло. Але князь відвернувся від Новгорода, і раку не змогли зрушити з місця. Гірко плакали новгородці, розкаюючись у своїй невдячності, і молили дарувати їм хоча б малу частицю мощей «на утвердження града». По їхніх молитвах відпав ніготь з руки святого.

Сьогодні благовірний князь Всеволод вшановується Церквою як Псковський чудотворець. Історія зберегла кілька свідчень, коли праведник явно виявляв небесне заступництво псковичам.

Підготував Андрій Гор

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика