Відділ у справах пенітенціарної системи

 Протоієрей Віктор Яценко, голова Синодального відділу у справах пастирської опіки пенітенціарної системи УПЦ

Синодальний відділ у справах пастирської опіки пенітенціарної системи є структурним підрозділом Священного Синоду УПЦ, головним завданням якого є координація духовно-пастирської діяльності в місцях позбавлення волі через взаємодію з кримінально-виконавчою системою України.

Для досягнення поставлених завдань Синодальний відділ взаємодіє з Державною пенітенціарною службою України. Документальною базою для такої співпраці є Угода між Українською Православною Церквою та Державною пенітенціарною службою, що була підписана 27 серпня 2011 р.

Співпраця відбувається за наступними напрямками:

1.      Сприяння в будівництві храмів та молитовних кімнат в установах кримінально-виконавчої системи, комплектування необхідною літературою, предметами церковного вжитку.

2.      Залучення засуджених до позбавлення волі, а також осіб, які перебувають під наглядом кримінально-виконавчих інспекцій, до церковного життя, духовно-просвітницька робота із різними категоріями засуджених.

3.      Катехізаторська робота та проведення бесід священиків з особовим складом Державного департаменту України з питань виконання покарань (загальною чисельністю близько 45 тис. осіб).

4.      Відзначення та заохочення засуджених до позбавлення волі церковними відзнаками за кращі роботи з художньо-прикладної та літературної тематики, за участю у відповідних конкурсах.

5.      Участь у науково-практичних конференціях та зборах як в Україні, так і за її межами за напрямками:

а) збори священиків від кожної єпархії, відповідальних за співпрацю з обласними управліннями Держдепартаменту з питань виконання покарань;

б) участь у міжнародних зустрічах з питань тюремного служіння.

6.      Видавнича діяльність. Видавництво «Молитовника для засуджених», періодичного видання Синодального відділу, а також публікація статей та матеріалів на сторінках періодичних видань Державної пенітенціарної служби України.

Сьогодні духовно-пастирська робота з засудженими проводиться в усіх зі 184 установ кримінально-виконавчої системи, де діють 70 храмів і 36 каплиць. Ведеться будівництво 26 культових споруд. За статистикою Державної пенітенціарної служби регулярно відвідують богослужіння близько 18,5 тис. засуджених до позбавлення волі. Станом на 1 жовтня 2011 р. у 184 установах кримінально-виконавчої системи утримуються 155 тис. осіб, у тому числі: у 32 слідчих ізоляторах — 38,8 тис. осіб, у 143 кримінально-виконавчих установах відкритого та закритого типів — 115,1 тис. засуджених, у 8 виховних колоніях — 1314 неповнолітніх засуджених. На обліку 703 підрозділів кримінально-виконавчої інспекції перебуває 156 тис. осіб.

У будинках дитини при двох жіночих виправних колоніях перебувають близько 70 немовлят, матері яких відбувають покарання у вигляді позбавлення волі. Крім того, виконуються покарання, не пов’язані з позбавленням волі (позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, виправні роботи, громадські роботи, звільнення від відбування покарання з випробуванням) стосовно 162, 1 тис. осіб, з яких 8,0 тис. неповнолітні. Таким чином, у сфері діяльності кримінально-виконавчої системи перебуває близько 300 тис. ув’язнених та засуджених до різних видів покарань.

Співробітники Синодального відділу регулярно, принаймні щомісяця, проводять релігійні заходи в установах Державної пенітенціарної служби в різних областях України. Пріоритетними напрямками духовно-пастирської роботи є місія у виховних і жіночих колоніях. Співробітники відділу беруть участь у міжнародних зустрічах з питань тюремного служіння, міжнародних конкурсах тюремного мистецтва і поезії, зустрічах з питань духовно-пастирської опіки з православними тюремними капеланами з інших країн.

Щороку видаються настільні та настінні календарі для осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі.

Перша міжнародна конференція православного тюремного духовенства

Синодальний відділ Української Православної Церкви у справах пастирської опіки пенітенціарної системи за благословенням Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира 12–14 травня 2011 р. спільно з Державною пенітенціарною службою України провели Міжнародну конференцію православного тюремного духовенства. Це перше зібрання православного духовенства, яке опікується місцями позбавлення волі у міжнародному форматі. В роботі цього міжнародного форуму взяли участь тюремне духовенство та пенітенціарії з Росії, Білорусі, Польщі, Болгарії, Румунії, Молдови, Бельгії, Греції та інших країн.

Головною метою конференції стало обговорення важливих питань пастирського служіння в місцях позбавлення волі, а також реабілітація засуджених, духовно-пастирська робота з персоналом установ виконання покарань. На конференції було окреслено проблеми духовного виховання ув’язнених України, представлено позитивні методи роботи тюремних капеланів, продемонстровано світові досягнення та прагнення України відповідати існуючим у світі стандартам у справі забезпечення прав людини.

 

Секції конференції проходили у Києво-Печерській Лаврі та в Центральному апараті Державної пенітенціарної служби України. В рамках роботи конференції відбувся круглий стіл на тему «Міжнародний досвід та сучасні методики виправлення засуджених» у Комітеті Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності.

Під час роботи конференції відбулося відкриття Всеукраїнської виставки робіт з художньо-прикладної творчості засуджених до позбавлення волі, присвяченої Світлому Христовому Воскресінню «Великоднє свято». Відкриття цієї виставки було підготовлено Синодальним відділом Української Православної Церкви у справах пастирської опіки пенітенціарної системи спільно з Державною пенітенціарною службою України та Національним Києво-Печерським історико-культурним заповідником.

Учасники конференції відвідали Бучанську виправну колонію №85, де було звершено молебень у тюремному храмі на честь великомучениці Анастасії Узорішительниці, куди тюремне духовенство завітало з шанованою святинею — чесними мощами святої великомучениці Анастасії, що були привезені з Греції для вшанування віруючими в Україні.

З 8 травня до 8 червня 2011 р. в Україні перебувала велика святиня православного світу — мощі святої великомучениці Анастасії Узорішительниці. Привезення святих мощей відбулося з благословення Патріарха Константинопольського Варфоломія у відповідь на звернення Священного Синоду Української Православної Церкви. Супроводжувала святиню під час Хресної ходи Україною делегація Константинопольського Патріархату на чолі з митрополитом Мілітійським Апостолом, ігуменом Свято-Анастасіївського Патріаршого монастиря в передмісті Салонік (Греція). Востаннє мощі великомучениці вивозили з Греції для поклоніння у Москву в ХVІІ ст. Під час подорожі Україною святиня, за погодженим з Державною пенітенціарною службою графіком, відвідувала установи виконання покарань, де всі бажаючі засуджені вклонялися святині та отримували духовну підтримку, сподіваючись, що по молитвах святої, Господь приведе їх до розуміння Істини. Адже великомучениця Анастасія Узорішительниця вважається особливою покровителькою тих, хто перебуває «в узах». На її честь споруджено багато храмів і каплиць в місцях позбавлення волі в Україні.

У 2011 р. Синодальним відділом у справах пастирської опіки пенітенціарної системи було проведено такі заходи:

1.      Участь у засіданнях громадської ради при Державній пенітенціарній службі України.

2.      Проведення все­українських виставок робіт з художньо-прикладної творчості засуджених до позбавлення волі, присвячених Великодню, Різдву Христовому та Покрову Богородиці. Виставки проводяться за спільною ініціативою Синодального відділу Української Православної Церкви у справах пастирської опіки пенітенціарної системи, Державного департаменту України з питань виконання покарань та Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника. Ці виставки мають широкий резонанс у суспільстві. Як правило, експозиція робіт триває близько місяця, роботи експонуються в галереях Києво-Печерської Лаври та в галереї «Соборна».

3.      Налагоджено проведення спектаклів для засуджених з духовно-моральної тематики.

4.      3 листопада цього року освячено Свято-Преображенський храм при Державній пенітенціарній службі, який є не лише культовою спорудою, а й методично-консультативним центром з організації духовно-просвітницької роботи в установах виконання покарань.

5.      Підготовано до друку та планується до видання кілька проектів — настінний та настільний календар для засуджених на 2012 р., загальновживані молитви та ін.

На наступний рік, крім щорічних планових заходів, про які вже йшлося, заплановано проведення трьох виставок художньо-прикладних робіт засуджених (на різдвяну, пасхальну та покровську тематику) та організація спеціалізованих семінарів для священиків, які опікуються виховними та жіночими колоніями. Також підготовлено для затвердження проект положення конкурсу з творчості засуджених до позбавлення волі. Готується періодичне видання для засуджених.

Водночас існує пропозиція: для підвищення ефективності духовно-пастирської роботи серед засуджених — у навчальний план духовних семінарій ввести постійно діючий курс з духовно-пастирської роботи із засудженими.

Таким чином, заходи, що запроваджує Синодальний відділ тюремного служіння, спрямовані на те, щоб створити належні умови пастирської роботи в місцях позбавлення волі та сприяти церковній проповіді серед засуджених. Останнім часом діяльність Української Православної Церкви у виправних установах здобуває все більш систематизований і стійкий характер. Наявність великої кількості засуджених, що потребують духовної підтримки, зростання ролі релігії у повсякденному житті виправних установ вимагає продовження і зміцнення співпраці між Церквою і адміністрацією установ Державної пенітенціарної служби. Загалом можна сказати, що така робота проводиться в усіх єпархіях УПЦ, де існують установи виконання покарань і є відповідне розуміння необхідності налагодження духовно-пастирської діяльності в місцях позбавлення волі.

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика