Нещодавно побачила світ книга: Гичан И. С. «Киев православный. Год 1911». К., 2011. Пропоноване до уваги читачів видання є досить своєрідною церковно-історичною працею. Здавалося б, сьогодні, коли про Київ вийшло багато нової, пострадянської літератури, що відображає різні сторони минулого та сучасного життя міста, читача складно чимось здивувати. Однак, відкриваючи книгу Івана Cтепановича Гичана, помічаєш, що автор обрав вельми цікавий ракурс для розповіді про Київ як про православне місто.

Зазвичай опис київських святинь – це нариси, каталоги, довідники. Але нова книга, що нещодавно побачила світ, починається не тільки з коротких церковно-історичних екскурсів. У ній також вміщено цілий ряд статей про культурне, громадське, економічне життя міста у 1911 р. А в описі храмів і монастирів автор розповідає не лише про подвижників, святині й архітектурні споруди – тут можна дізнатися й про дореволюційні традиції кожної парафії та обителі, штат її кліру, кількість парафіян тощо.

Автором проведено величезну роботу з виявлення в архівах відомостей про те, яким був причет кожного православного храму Києва у досліджуваному році, що теж має цінність: минуле для читача наповнюється іменами не тільки великих, а й «простих», серед яких згодом теж з’являться великі – новомученики, які постраждали за віру Христову в роки гонінь.

Книга невелика за обсягом – всього 230 сторінок, але надзвичайно змістовна. Будучи плодом кропіткого дослідження, вона, водночас, написана мовою не академічних монографій, а, скоріше, довідників, з елементами популярного викладу. Тут, у стислій формі, можна знайти відповіді на багато питань, що виникають у всіх, хто цікавиться церковною історією Києва.

Враховуючи всі зазначені характеристики, книга «Київ православний. Рік 1911», безумовно, – подія, і вона гідна зайняти своє місце в бібліотеці кожного києвознавця, особливо православного.

Владислав Дятлов,
заввідділом «Київ підземний» Музею історії Києва,
співробітник Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика