Свята рівноапостольна Ніна народилася близько 280 р. у м. Коластри (Мала Азія), де було багато грузинських поселень. Батько праведниці доводився родичем великомученику Георгію Побідоносцю, а мати — сестрою Єрусалимському патріархові. Коли Ніні виповнилося 12 років, батьки взяли її із собою в Єрусалим. З благословення Єрусалимського патріарха вони віддали її на виховання й навчання стариці Ніанфорі. Батько дівчинки став подвизатися у пустелях Йордану, а мати прийняла послух диякониси при храмі Гробу Господнього.

Одного разу під час читання Євангелія про хресні страждання Спасителя Ніна зупинила свою увагу на долі хітона Господнього. Невдовзі вона довідалася, що, за Переданням, святиню перенес­ли в Грузію, яка вважається уділом Божої Матері, хоча і досі не освітлена світлом Христової істини. Тоді Ніна стала слізно молити Пречисту Діву допомогти їй побачити Грузію й віднайти хітон Її Сина й Господа. Молитви праведниці були почуті. Одного разу їй уві сні явилася Сама Пресвята Богородиця й вручила хрест, сплетений з виноградної лози, сказавши: «Іди в країну Іверську, благовісти там Євангеліє Господа Іісуса Христа й дістанеш благодать у Нього: Я ж буду тобі Покровителькою». Прокинувшись, Ніна побачила у своїх руках хрест і розповіла про все Єрусалимському патріархові, який благословив святу на подвиг апостольського служіння.

Дорогою в Грузію свята чудесним чином уникла мученицької смерті під час переслідувань християн вірменським царем Тиридатом. У 319 р. праведниця опинилася на місці свого служіння. Проповідь Ніни супроводжувалася багатьма знаменнями, і слава про неї дуже швидко ширилася серед місцевих жителів. Так, у день Преображення Господнього, коли у присутності царя й сили-силенної люду відбувалися язичеські жертвоприношення, по молитвах святої здійнялася буря й на очах в усіх були повалені ідоли. Рівна апостолам зцілила дочку царя Міріана, Нану, яка стала ревною християнкою. Однак сам правитель не відмовився від язичеських оман і погрожував праведниці розправою.

Розмірковуючи з придворними про майбутні катування Ніни, він раптом осліп, а місце, де стояв цар, поринуло в морок. Охоплені жахом і страхом, придворні стали просити язичеських ідолів повернути сонячне світло. Коли ж усі переконалися, що це не допомагає, згадали про Бога, Якого проповідувала Ніна, і призвали Його. Морок миттєво розсіявся й сонце освітило все своїми променями. Цар Міріан, зцілений святою Ніною від сліпоти, прийняв святе хрещення разом зі своєю свитою. 324 р. християнство остаточно укріпилося в Грузії.

Молитвами святої Ніни їй було відкрито, де захований хітон Господній. Незабаром на тому місці побудували перший у Грузії християнський храм (спочатку дерев’я­ний, а нині кам’яний собор на честь 12‑ти святих апостолів, Светіцховелі).

Здійснивши апостольське служіння, свята Ніна була сповіщена згори про близьку кончину. Праведниця заповіла, щоб її тіло поховали в Бодбі, і мирно відійшла до Господа у 335 р. Нині її мощі зберігаються у Тбіліському Сіонському кафедральному соборі.
Підготував Андрій Гор
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика