Оцифрований сувій
Кумранських рукописів
Мертвого моря

У нью-йоркському виставковому залі Discovery Times Square в кінці минулого року було виставлено добре збережений уривок староєврейського сувою з Десятьма заповідями Мойсея. Він є найдавнішою копією Декалогу, що збереглася до наших днів. Як зазначається в анотації до експозиції, шматок пергаменту буквально дивом уцілів і потребує особливих умов зберігання. Уривок пергаменту було знайдено 1952 р. у 4‑й печері Хірбет-Кумрана на Мертвому морі й датовано 250 р. до Р. Х. — 68 р. після Р. Х.

Десять заповідей — це приписи, основні закони, що були дані Самим Богом Мойсею, в присутності синів Ізраїлю, на горі Синай на 50‑й день після виходу з Єгипту (див.: Вих. 19: 10–25). Ці заповіді містяться в П’ятикнижжі у двох версіях, які мало відрізняються одна від одної (див.: Вих. 20: 2–17; Втор. 5: 7–21).
Нещодавно Національний музей Ізраїлю за сприяння корпорації Google опублікував у Мережі так звані Кумранські рукописи (Сувої Мертвого моря), до яких належить і виставлений сувій. Відтепер (за адресою http://dss.collections.imj.org.il) історикам усього світу доступні для вивчення п’ять манускриптів, що нерідко іменуються головною археологічною знахідкою XX ст., повідомляє religare.ru.
Кількість точок на одиницю площі фотографій становить 1200 мегапікселів, що в 200 разів вище звичайних знімків. Така висока деталізація дозволяє розрізнити найдрібніші деталі на пергаменті. Тексти сувоїв доступні мовою оригіналу, на івриті та англійською.
Кумранські рукописи було знайдено наприкінці 1940‑х рр. у печерах Іудейської пустелі на схід від Єрусалима. Сувої містять у собі біблійні тексти й апокрифи давньоєврейською та грецькою мовами, а також літературу кумранської громади.
Завдяки манускриптам історики можуть більше дізнатися про зародження християнства і релігійні звичаї стародавнього Єрусалима. Біблеїсти датують манускрипти III–I ст. до Р. Х. Зараз Кумранські рукописи зберігаються у Національному музеї Ізраїлю.
Підготував Олег Карпенко

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика