Світ саєнтології — світ імітації. Вчення Рона Хаббарда засноване на тому, що прості та відомі речі пояснюють хитромудро, з використанням спеціальної термінології, знання якої створює ілюзію, скажімо так, деякого «посвячення».

У № 23 «ЦПГ» за 2011 р. керівник Російського центру релігієзнавчих досліджень в ім’я святителя Іринея Ліонського, професор Свято-Тихонівського гуманітарного університету Олександр Дворкін підняв важливу тему — активності секти саєнтологів в українській системі освіти. У нашій країні великі ризики піддатися впливу псевдонаукових та псевдорелігійних сектантських ідей. Навряд чи кого здивує тренінг особистісного росту, семінар з розвитку бізнесу чи курс пошуку взаєморозуміння з дітьми. Не всі такого роду заходи — профанація, не всі організовуються та проводяться сектантами, однак слід бути насторожі. Особ­ливо якщо в центрі уваги опиняються ідеї чергового іноземного маркетингового або ж педагогічного «гуру». Іноземні вивіски, як зазвичай, приваблюють та мають вигляд досить солідний. Людині недосвідченій ім’я якогось Рона Хаббарда може здатися теж з розряду рекламних вивісок, і вона не надасть цьому ніякого значення. Але що потім?..
ОЧЕВИДНЕ ТА ЙМОВІРНЕ
Хто такий Рон Хаббард, безумовно, розкажуть на першому ж тренінгу, але… вважайте, що, дізнавшись про це, ви вже ризикуєте — саме з безневинного семінару починається втягування в секту. Ми давно звикли до того, що сектанти (саєнтологи — не виняток) приходять до людей знедолених, адже того, хто має матеріальну потребу, або, скажімо, наркомана легко залучити, просто приділивши йому трохи теплоти, уваги, надавши невелику фінансову допомогу. Інша справа — людина, яка більш міцно (за матеріальними мірками) стоїть на ногах — її не купиш черговою фразою: «Чи вірите ви в Бога?..» Апологет саєнтології Рон Хаббард врахував цю обставину та розробив систему залучення людей, відносно забезпечених та тих, хто не страждає на важкі недуги як алкоголізм та наркоманія. Шлях до сердець — система саєнтологічної освіти: від лекції на декілька годин до цілого курсу в спеціальних коледжах та університетах.
Світ саєнтології — світ імітації. Вчення Рона Хаббарда засноване на тому, що прості та відомі речі пояснюють хитромудро, з використанням спеціальної термінології, знання якої створює ілюзію, скажімо так, деякого «посвячення». Наприклад, на семінарах з ведення бізнесу розповідається ціла теорія Рона Хаббарда про «обмін з перевищенням». Мудрований бізнес-метод зводиться до банального надання знижок і безкоштовних товарів на додачу — загальновідомим речам. Але в ореолі саєнтологічної таємничості «сяють» навіть банальності.
Проте вчителі-саєнтологи впевнені, що вони не просто займаються освітою, а створюють цивілізацію, «в якій живуть розумні, етичні та продуктивні люди», де, науку замінює вигадана Роном Хаббардом «діанетика». Це вчення, ґрунтовно розкритиковане як богословами, так і світськими психологами (зокрема, Еріхом Фроммом), формує відповідний світогляд — і в цьому його небезпека. Крім того, робота саєнтологів з діловою аудиторією не обмежується семінарами та тренінгами — в «цивілізацію» запрошують цілими компаніями, а запрошення, звичайно, не безкоштовні.
БЕРЕЖЕНОГО БОГ БЕРЕЖЕ
Про активність роботи адептів Рона Хаббарда з бізнесменами говорить і Олександр Дворкін: «Вони намагаються залучити клієнтів технологіями управління, які нібито використовують такі відомі компанії, як “Boeing”, “Chanel”, “Volvo” тощо. Не виключено, що ці компанії не мають відношення до саєнтологів та, можливо, навіть не здогадуються про те, що їхні назви згадують у своїх російськомовних брошурах послідовники Рона Хаббарда. Втягнення до саєнтології відбувається за допомогою маніпуляції. Завжди діє принцип платити гроші наперед. Тому, навіть якщо перше заняття на тренінгу видасться людині нецікавим, вона не піде — гроші заплачено. Потім від відвідувачів тренінгів вимагають, щоб вони йшли далі, продовжували навчання вже не лише на професійному, а й на особистісному рівні… Такого роду тренінги використовують у своїх цілях не лише саєнтологи, але й інші так звані психокульти». З урахуванням цього підприємцям (як, втім, і найманим робітникам) потрібно обережно, критично підходити до вибору тренінгу. Якщо пропонуються виразні методи удосконалення системи збуту, наприклад, холодильників, завдання виразно позначені, а терміни навчання лімітовані, ймовірність небезпеки невисока. Якщо ж мова йде про особистісне зростання та самовдосконалення, НЛП-технології, інші агресивні та неетичні методики, то не зайве пригадати прислів’я: «Береженого Бог береже».
Саєнтологічні організації (які називають себе «церквою») — це розгалужена мережа, що охоплює багато країн. Ряд структур працюють за принципом сумно відомих в Україні фінансових пірамід. Американський дослідник саєнтології Бент Корідал (колись був адептом псевдорелігії) пише, що на початку 1980‑х рр. Хаббард відправляв у різні країни місіонерів з «пакетом для початківців» — набором книг вартістю 35 тисяч доларів. Звичайно, що той, хто витратив такі гроші мав «відбити» витрати за рахунок пастви.
Не обмежуючи аудиторію, саєнтологи наголошують на тому, що «жодним чином не втручаються в релігійні уявлення та вірування індивіда». Але разом з тим на київських сайтах послідовників Рона Хаббарда нерідко зустрінеш послання відверто антихристиянського характеру. Це дає підстави вважати, що міст у цивілізацію Хаббарда — не тільки гаманці, а й серця потенційних адептів.
«МАНІЯК АБО МЕСІЯ?»
Піраміда, зовні орієнтована на одержання прибутку, — всього лише верхня частина айсберга. Люди, які вступили в контакт із саєнтологами, змушені заповнювати безліч докладних анкет, що дозволяють зібрати солідні досьє.
Враховуючи той факт, що послідовники Рона Хаббарда підозрювалися в шахрайстві та ухиленні від сплати податків, нескладно собі уявити, що у тіньовому бізнесі саєнтологів беруть участь практично всі адепти, у тому числі — і новонавернені. Тому виплутатися з тенет саєнтології непросто: анкети перетворюються на компромат, а якщо той, хто розчарувався у «цивілізації, в якій живуть розумні, етичні та продуктивні люди» намагається донес­ти до громадськості інформацію про життя секти, то він ризикує стати жертвою судових позовів. Саєнтологи завжди велику увагу приділяли юридичному захисту — зі своїми противниками вони судяться роками в багатьох країнах світу.
Бент Корідал у книзі «Рон Хаббард: маніяк або месія?» описує ряд найбільших саєнтологічних операцій, здійснених ще за його життя. «Білосніжка» — одна з них. Вона відбулася в кінці 1970‑х і дозволяє скласти уявлення про масштаби та розмах діяльності організації. Хаббард і Ко обрали мішенню ні багато ні мало… податкову службу США та урядові структури — впроваджені саєнтологи повинні були збирати компромат на чиновників й дискредитувати надалі органи влади. Ця історія могла б закінчитися державним переворотом, але ФБР встигло розкрити змову і притягнути до кримінальної відповідальності видних саєнтологів. У послідовників Хаббарда існує внутрішній термін «закон про законне цькування», що представляє собою комплекс заходів, спрямованих на дискредитацію як цілих організацій, так і окремих осіб. Скажімо, американську журналістку Полетт Купер переслідували протягом шести років: їй, автору книги «Скандал саєнтології», неодноразово погрожували розправою і навіть влаштовували замахи, намагалися сфабрикувати проти неї справу з обвинуваченням у тероризмі, залякати, довести до божевілля, самогубства. І все тому, що Полетта Купер проникла до саєнтологічної організації і дізналася про існування «закону про законне цькування» та списків «ворогів людства» — публікація такої інформації ледве не коштувала журналістці життя.
ТАКТИКА І СТРАТЕГІЯ
Самі саєнтологи, які мають чимало прихильників серед ліберально мислячих, у штики сприймають критику з боку православних та представників інших традиційних релігій. Аргументація захисників ідей Хаббарда та його послідовників зводиться до того, що свобода совісті дає саєнтологічній церкві право на існування нарівні з іншими, а претензії до саєнтологів (серед яких чимало знаменитостей) — надумана «середньовічна дикість», «усунення конкурентів», «підготовка до хрестового походу проти неканонічних конфесій». Подібні вигуки в нашій країні чути чи не кожного разу, коли Православна Церква публічно говорить про загрози.
Шлейф, який десятиліттями тягнеться за Роном Хаббардом, свідчить сам за себе. Але не зайвим буде нагадати, що сам засновник від початку відомий як письменник-фантаст, який не мав серйозної освіти. У підлітковому віці він ознайомився з роботами класика психоаналізу Зигмунда Фрейда і зміг створити теорію, в яку повірили тисячі. Це, так би мовити, офіційна версія. Адепти саєнтології вірять у геніальність Хаббарда. А ось опоненти бачать у його працях серйозний вплив вчення відомого окультиста і сатаниста Алістера Кроулі. У 1950—1960‑х рр. сам Хаббард не соромився згадувати про контакти з магом, надалі цю інформацію стали замовчувати.
Про зв’язок Хаббарда і Кроулі згадує чи не кожен автор, який намагається критично осмислити проблематику. Наприклад, колишній саєнтолог Джон Атак пише: «Хаббард використав або скопіював таку кількість ідей та поглядів Кроулі й стільки разів посилався на нього, що порівняння між ними просто неможливо уникнути». Зауважимо, що антихристиянство Кроу­лі — очевидний факт, що не потребує особливих доказів. Що ж стосується Хаббарда, то Джон Атак також призводить цілком недвозначні цитати з його лекцій. Переказувати їх немає необхідності. Для православних усе й так зрозуміло: саєнтологія у багатьох випадках позиціонується як «еклектичне позаконфесійне релігійне вчення». Причому — дуже агресивне. Мабуть, не потрудившись вникнути в суть християнства, Хаббард у саєнтологічних лекціях серед іншого заявляв, що «Бог — це лише фальш і обман цього Всесвіту», що «християнство досягло успіху тому, що перетворювало людей на жертв» тощо.
Примітно, що саєнтологічні мережі — це сукупність різних організацій, які офіційно заперечують спорідненість одна з одною, що ускладнює розслідування діяльності саєнтологів у цілому. Ми маємо справу з подвійним стандартом, і можна не сумніватися в тому, що будь-яка з них офіційно заперечуватиме свою неприязнь до християн.
Костянтин Воздвиженський
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика