Please activate the Breadcrumb-NavXT plug-in to use the section.
ОСТРІВ ВАЛААМ — ПІВНІЧНИЙ АФОН
By vitalik On 09.03.2012 · Leave a Comment · In Валаамський монастир, Наші святині, Паломництво, Тамара Зозуленко, № 4 (302) лютий 2012
Існують на землі місця, ніби особливо призначені для прославлення Творця, нагадуючи про первісну красу світу. Одним із них є Валаам — архіпелаг у Ладозькому озері, площею 36 кв. км, із розташованим на ньому Спасо-Преображенським чоловічим монастирем.
Свята обитель вважається пам’яткою руського зодчества і є одним із найважливіших духовних центрів Православ’я на півночі Росії.
Валаам благословив сам апостол Андрій Первозванний. За переданням, він прибув із Києва до Новгорода, а потім вирушив на Валаам, де зруйнував поганські капища і встановив кам’яний поклінний хрест.
ПЕРШІ ВРАЖЕННЯ
У м. Приозерську, що під Санкт-Петербургом, нашу групу паломників чекав невеличкий катер «Миколай Угодник». Накрапував дощ, ставало по‑осінньому холодно, хоча за календарем був липень. Паломники розташувались у каютах, аби було де голови притулити, втім, бадьорості духу не втрачали. За плечима — 1700 км подоланого шляху.
Розраду у п’ятигодинному плаванні по Ладозі нам надали білокрилі красуні-чайки, які зграєю летіли за катером і весело гомоніли. Птахи сміливо брали хліб прямо із рук паломників — ми швидко згодували їм цілий буханець.
![]() |
У храмі Воскресенського скита |
До речі, Ладозьке озеро вважається найбільшим у Європі. Погода тут змінюється кожні дві години — у будь-який час може розпочатися шторм: хвилі сягають шести метрів. Утім, Господь бачив благі наміри паломників і, як завжди, був багатомилостивим до нас, грішних…
І ось перед нами величний острів, що здіймається на висоту 60 м над рівнем Ладоги. Поклінні хрести, каплиці, куполи соборів видно здалеку — у гармонійному єднанні перебувають монастир і природа.
На той час Валаам буяв у зелені дубів, кленів, піхт, ковдрою стелилися чорниця та брусниця. Цвіла шипшина, у повітрі стояв аромат бузку. На острові нас привітно зустріло літнє сонечко.
ТИСЯЧОЛІТНЯ ІСТОРІЯ
Усамітнені монастирські скити розташовано по всьому архіпелагу. Щоб їх обійти, треба чимало часу, тож деякі з них ми об’їхали на маршрутному таксі. Багато цікавого розповів нам екскурсовод — послушник Ростислав. Історія Валаамського монастиря нараховує понад 1000 років. Острів розташовано на кордоні країни, і розквіту монастиря заважали постійні набіги шведів, які приходили з вогнем та мечем понад 80 разів. Вони грабували, руйнували святу обитель, літописи горіли у полум’ї пожеж.
Біля витоків створення монастиря стоять преподобні Сергій та Герман — Валаамські чудотворці. Ця земля є місцем їхніх подвигів. Нині мощі святих подвижників перебувають під спудом у Свято-Преображенському соборі Валаамської обителі.
![]() |
Напередодні Пасхи у Преображенському соборі |
На ігуменському цвинтарі увагу паломників привернула могила схимонаха Григорія (шведський король Магнус), який упокоївся 1371 р. Як розповів гід, цей король вів війну з Росією і вирішив стерти з лиця землі Валаам, але Господь беріг свою святиню. На Ладозькому озері раптово розпочався шторм такої сили, що шведський флот був повністю розбитий. Врятувався лише один король, хвилею його принесло на дошці до Валаамського берега. Вбачаючи у цьому Промисл Божий, він повністю змінив свій світогляд. На Валаамі король прийняв православну віру і залишився тут назавжди, а шведам заповідав ніколи не воювати із Росією.
Багато видатних осіб любили відвідувати Валаам, сподіваючись отримати там духовну допомогу. Як простий паломник побував на архіпелазі імператор Олександр I. Тоді він переміг Наполеона і здобув земну славу. Але Ладога показала свій підступний характер — того дня озеро штормило. Наближені до імператора особи умовляли його перечекати негоду. Цар залишався невблаганним і наполягав на своєму. Із двома помічниками на невеличкому риболовецькому човні він вирушив на Валаам.
Цар ледь залишився живим, але все‑таки дістався архіпелагу, де його зовсім не чекали у такий шторм. Він навіть мав доводити, що є імператором, адже супроводжуючої свити при ньому не було.
Царя настільки вразила небезпечна подорож, що він цілу ніч простояв на богослужінні у храмі, майже біля самого входу, зі сльозами на очах та з молитвою на вустах.
До речі, у ті часи показником соціального рівня людини вважалося місце, де вона стоїть у храмі: чим ближче до вівтаря — тим знатніша особа. Але на Валаамі цар сам себе смиряв… Після цієї події Олександр I щедро обдарував монастир. Царі Василь III, Іоанн Грозний жертвували на Валаам дорогі оправи для ікон, церковне начиння, книги тощо.
ПРАЦЯ З МОЛИТВОЮ
У царській Росії вважалося великим благом віддати дорослого сина на один рік у Валаамський монастир. Юнак проходив тут велику школу життя, набував необхідних навичок, і йому можна було одружуватись.
Будь-який талант на Валаамі був поміченим. Таким особам за кошти обителі надавали необхідну освіту у Санкт-Петербурзі. Недивно, що саме на Валаамі були найкращі медичні спеціалісти того часу, які лікували безплатно. У ченців діяла митна служба: вони оглядали кораблі, що припливали на острів, адже на архіпелаг заборонялося завозити тютюн та спиртне.
Особливу увагу паломників привернули монастирські сади, що збереглися до нашого часу. На цьому скельному архіпелазі товща ґрунтового шару становить усього 10 см. Колись монахи спеціально доставляли чорнозем із Великої землі, і тоді діяло правило: всі, хто прибував на Валаам, повинні були привезти хоча б невеличкий мішечок землі. Отже, з часом на голих скелях розцвіли чудові сади.
Першими вродили яблуні. У 1824 р. монах Паїсій виростив на острові кавуни завважки 8 кг, за що Валаам отримав почесний диплом Паризької сільськогосподарської виставки. Тут виростали дині завважки 4 кг, гарбузи завважки 33 кг тощо. Одних яблунь у садах було вирощено 60 сортів. І зараз тут ростуть груші, вишні, сливи, аґрус, малина. Щороку збирають до 50 т плодів та ягід.
Монастир ріс та багатів, і міцніла віра. У XIV–XVI ст. Валаам вважався найбільшим (тут подвизалися 1200 монахів) та найкрасивішим монастирем на Русі. Його називали «Великою Лаврою». Вихідці з Валаама — святитель Ігнатій (Брянчанінов), преподобні Олександр Свірський, Савватій Соловецький, Арсеній Коневський та ін.
РУСЬКИЙ ЄРУСАЛИМ
Нинішні забудови на острові — XVIII–XIX ст. Зазвичай, це двоповерхові споруди, адже клімат на острові суворий — висока вологість повітря, сильні вітри, і обігріти храм досить складно. У верхній частині служба правиться о теплій порі року, в нижній — узимку.
Ми, паломники з Білої Церкви, залишились у захопленні від Гефсиманського скиту — дерев’яний красень-храм зведено 1911 р. у стилі традиційної північної архітектури.
Воскресенський скит називають Руським Єрусалимом. Він розташований на місці кам’яного хреста Андрія Первозванного. Внутрішня частина храму нагадує святі місця Палестини: Кувуклія із Гробом Господнім, камінь помазання, приділ Ангела… Світлі відтінки роблять храм величним та красивим, створюють урочистий настрій. Звідси не хочеться нікуди йти.
Із 1917 р. Валаам входив до складу Фінляндії, і це врятувало його від репресій 1920–1930 рр. У радянські часи на острові розташовувалися будинок інвалідів війни та школа боцманів.
Відродження обителі почалося у 1989 р. Нині тут несуть свій молитовний подвиг 260 ченців (окрім них на Валаамі мешкають 300 цивільних осіб). Слава про святу обитель розноситься по всьому світу — це особливо шановане паломниками місце. У храмах чується фінська, шведська, англійська мови.
![]() |
Паломники з Білої Церкви у Гефсиманському скиту, о. Валаам |
Паломники побували на вечірньому богослужінні у Спасо-Преображенському соборі, який є центром обителі. Запам’яталися особливі, незрівнянні валаамські розспіви. У храмі міститься одна зі святинь обителі — чудотворна Валаамська ікона Божої Матері.
Після служби нас чекала смачна монастирська трапеза. Стояли білі ночі, і день розтягнувся у часі. Приємно бачити красиві місця, чудову природу, вдихати аромати карельського лісу. Можна було пройти стежкою самотнього монаха: у тиші лип та дубів ними ходили ченці й вичитували вечірнє правило. Ми відчули себе повністю на острові: відключено мобільні телефони — і всі життєві проблеми залишилися так далеко. Легко й радісно на душі…
ДУХОВНИЙ ЗВ’ЯЗОК З АФОНОМ
Наступного дня, рано-вранці, паломники припливли на чернечий острів Коневець, що знаходиться на Ладозькому озері за 60 км від Валаама. Він доступний лише влітку. Тут розташовано Коневський Різдво-Богородичний чоловічий монастир, заснований у XIV ст. Арсенієм Коневським, уродженцем Новгорода.
![]() |
Каплиця на острові Коневець |
Якийсь час він ніс чернечий подвиг на Святій Горі Афон. Йому було явлено, що він має стати засновником монастиря на півночі Русі. Преподобний вирушив на пошуки відповідного місця. Його човен двічі прибивало хвилями на острів Коневець, і Арсеній прийняв це як знак Божий — залишився тут назавжди.
Тутешні мальовничі місця вражають своєю природною красою. Багата рослинність, переважають соснові та ялинові ліси. На острові розкидані гранітні валуни. Найбільший із них — Кінь-камінь, завважки понад 750 т, який за формою нагадує голову скакуна. На ньому зведено каплицю — місце усамітненої молитви ченців. У храмі паломники вклонилися мощам Арсенія Коневського.
Особливу Божу благодать тут відчуває кожен. Краса островів Валаама та Коневця заспокоює серця, свідчить про велич Творця, спонукає до молитви та нагадує про вічність.
Тамара Зозуленко,
член Спілки журналістів України
Свежие записи
- Окончен курс обучающей программы «Методы арт-терапии в групповом, индивидуальном и семейном консультировании».
- Окончен курс обучающей программы «Методы арт-терапии в групповом, индивидуальном и семейном консультировании».
- Встреча с Женщинами уже случилась
- И пусть весь мир подождет!
- И пусть весь мир подождет!
Свежие комментарии
- Встреча с Женщинами уже случилась | Взаимодействие в кругу семьи к записи Елена Старынина
- Встреча с Женщинами уже случилась | Взаимодействие в кругу семьи к записи Елена Старынина
- vitalik к записи Арт-терапевтическая группа «Мужской Путь»
- vitalik к записи Арт-терапевтическая группа «Мужской Путь»
- Несколько вопросов «Про деньги» | Блог православного психолога к записи Елена Старынина
Архивы
- Май 2017
- Март 2017
- Февраль 2017
- Январь 2017
- Октябрь 2016
- Сентябрь 2016
- Июнь 2016
- Февраль 2016
- Январь 2016
- Декабрь 2015
- Ноябрь 2015
- Октябрь 2015
- Сентябрь 2015
- Август 2015
- Июль 2015
- Июнь 2015
- Май 2015
- Апрель 2015
- Март 2015
- Февраль 2015
- Январь 2015
- Декабрь 2014
- Ноябрь 2014
- Октябрь 2014
- Сентябрь 2014
- Август 2014
- Июль 2014
- Июнь 2014
- Май 2014
- Апрель 2014
- Март 2014
- Февраль 2014
- Январь 2014
- Декабрь 2013
- Ноябрь 2013
- Октябрь 2013
- Сентябрь 2013
- Август 2013
- Июль 2013
- Июнь 2013
- Май 2013
- Апрель 2013
- Март 2013
- Февраль 2013
- Январь 2013
- Декабрь 2012
- Ноябрь 2012
- Октябрь 2012
- Сентябрь 2012
- Август 2012
- Июль 2012
- Июнь 2012
- Май 2012
- Апрель 2012
- Март 2012
- Февраль 2012
- Январь 2012
- Декабрь 2011
- Ноябрь 2011
- Октябрь 2011
- Сентябрь 2011
- Август 2011
- Июль 2011
- Июнь 2011
- Май 2011
- Апрель 2011
- Март 2011
- Февраль 2011
- Январь 2011
- Декабрь 2010
- Ноябрь 2010
- Октябрь 2010
- Сентябрь 2010
- Август 2010
- Июль 2010
- Май 2010
- Апрель 2010
- Март 2010
Рубрики
- 111
- Cлово редактора
- Євтропія (Бобровнікова)
- Євтропія (Бобровникова)
- Ігор Рябко
- Ігор Сичов
- Інна Уманець
- іс полла еті деспота
- історія православ’я
- Ісус Христос
- АБК «София»
- Автор
- Актуально
- актуально
- Аліна Недашківська
- Александр Авдюгин
- Александр Анисимов
- Александр Ворсин
- Александр и Неонилла Ворсины
- Александр Иваницкий
- Александр Канивец
- Александр Семенович Филоненко
- Александр Ткаченко
- Александр Чайка
- Александра Швец
- Алексей Николин
- Алина Кудлай
- Алина Недашковская
- Алла Бартош
- Анастасія Бондарук
- Анастасия Бондарук
- Андрій Гор
- Андрій Дудченко
- Андрій Ткачов
- Андрій Ухтомський
- Андрей Гор
- Андрей Дудченко
- Андрей Ткачев
- Андрей Ухтомский
- Анонс
- Анонсы
- Антон Пешкін
- Антон Пешкин
- Архієпископ Василій (Кривошеїн)
- Архімандрит Маркел (Павук)
- Архіпастирські послання
- Архиепископ Василий (Кривошеин)
- Архимандрит Маркелл (Павук)
- Архипастырские послания
- аскетика
- атеизм
- біблеїстика у мережі
- Білорусія
- Без рубрики
- Без рубрики
- Белоруссия
- Бережная
- библеистика в сети
- библейская история
- Библия
- бизнес
- Благовірна княгиня Анна Новгородська
- Благоверная княгиня Анна Новгородская
- Блаженный Николай Псковский
- Богдан Огульчанский
- Богдан Огульчанський
- богословие
- богословское образование
- богословська освіта
- Богословсько-канонічна комісія
- богослов’я
- богослужіння
- богослужіння рідною мовою
- Богослужение
- Богослужение на родном языке
- Богоявление
- Богоявлення
- Борозенец
- в кругу семьи
- відатні постаті
- Відгуки читачів
- Відділ «Місія Церква і культура»
- Відділ з питань охорони здоров’я
- Відділ зовнішніх церковних зв’язків УПЦ
- Відділ у справах воїнів-інтернаціоналістів
- Відділ у справах пенітенціарної системи
- Відділ у справах сім’ї
- Віктор Науменко
- вічна пам’ять
- Валаамский монастырь
- Валаамський монастир
- Валерий Лялин
- Василий Гайдук
- Василий Костюк
- Василь Гайдук
- Василь Костюк
- веб-упражнения
- Великий піст
- Великий пост
- Великобритания
- Великомученик Феодор Стратилат
- Венгрия
- вера
- Вестник
- вечная память
- Взаємодія зі Збройними силами
- Видавничий відділ
- видатні особистості
- видатні постаті
- Видео
- Виктор Науменко
- Виталий Сидоркин
- Вища освіта і наука
- Владимир Моисеенко
- Владимир Осауленко
- Владислав Дятлов
- Владислав Софійчук
- Владислав Софийчук
- во здравие и спасение
- возвращаясь к написанному
- Возвращение святыни
- возрастная психология
- Володимир Моїсеєнко
- Волонтеры
- Вопрос–ответ
- вселенское православие
- Вселенське православ’я
- выгорание
- Выдающиеся личности
- Вячеслав Дарпинянц
- Гість редакції
- Георгій Гуляєв
- Георгий Гуляев
- Германия
- глаза
- гонения на христиан
- гость редакции
- Готовится в печать
- Гражданский брак
- Грузинская Церковь
- Грузинська Церква
- Грузия
- деньги
- Дивен Бог во святых своих
- Дивний Бог у святих своїх
- Дневник волонтeра
- добродетели
- Догматическое богословие
- Догматичне богослов'я
- дружба
- духовна освіта
- Духовная жизнь
- духовне життя
- духовний вимір
- духовное измерение
- духовное образование
- Евтропия (Бобровникова)
- Екатерина Билоконь
- Екатерина Лапшина
- Екатерина Усачева
- Еклезіологія
- Елена Головина
- Елена Скринник
- Женская группа
- Женщина в Церкви
- Жизнь Церкви
- Життя Церкви
- журналистика
- Журналистская мастерская
- Запитання-відповідь
- Запитання–відповідь
- Звіти голів Синодальних відділів Української Православної Церкви за 2011 рік
- Зверніть увагу
- зворотний зв’язок
- Здислав Шманьда
- Знаете ли вы что…
- Знаете ли вы…
- Игорь Рябко
- Игорь Сычов
- Игумен Лонгин (Чернуха)
- Иерей Иоанн Тронько
- Иисус Христос
- Инна Уманец
- интервью
- интервью
- интернет
- информация
- Ирина Барматова
- ис полла эти деспота
- Исповедь
- история
- История православия
- история церкви
- иудаизм
- июнь 2011
- Кінець світу
- Капеланське служіння
- Капелланское служение
- Катерина Білоконь
- Катерина Лапшина
- Катерина Усачова
- Керуючий справами УПЦ
- Київ православний
- Киев православный
- Кино
- Кинофестиваль Радонеж
- книга
- колонка автора
- колонка редактора
- Комісія з канонізації святих
- Комісія УПЦ у справах монастирів
- Комітет з біоетики та етичних питань
- коментар
- комментарий
- Конец света
- Константин Воздвиженский
- конфликты
- Костянтин Воздвиженський
- Креационизм
- Крещение
- кризис в отношениях
- Круглий стіл
- Круглый стол
- культура
- Кумранские рукописи
- Кумранські рукописи
- літературна сторінка
- літературна сторінка
- Лев Кудрявцeв
- Лев Кудрявцев
- Лекции
- Лист до редакції
- литература
- литературная страница
- Литургика
- Литургическая комиссия
- Личности
- Лонгин (Чернуха)
- Людмила Московчук
- Міжнародні новини
- Максим Мудрак
- Максим Талалай
- Максим Талалай
- Мала Церква
- малая церковь
- малые группы
- манипуляции
- Маркел (Павук)
- Маркелл (Павук)
- Мастерская
- медицина
- Международные новости
- Межиріцький монастир
- Межиричский монастырь
- методы
- Микола Лєсков
- Микола Терех
- Миколай Баранов
- Мирослав Гришин
- Миссионерская группа
- Миссионерская школа
- миссионерский тренинг
- Миссионерство
- Миссионерство и религиозное образование
- Миссия возможна
- Митрополит Владимир
- Митрополит Владимир Сабодан
- Митрополит Володимир
- Мифология игр
- Михаил Ломоносов
- Михаил Мазурин
- Михайло Ломоносов
- Михайло Мазурін
- Мнение
- Молодість небайдужа
- Молодость не равнодушна
- монастирське життя
- монастырская жизнь
- Монахиня Євтропія (Бобровнікова)
- Монахиня Евтропия (Бобровникова)
- Мормони
- Мормоны
- мотивация
- Мужская группа
- Мужские эмоции
- мужское мнение
- Мученик Або Тбіліський
- Мученик Або Тбилисский
- мученики
- мы
- Німеччина
- Ніна Пархоменко
- Нагородний відділ УПЦ
- наследие церковной истории
- Наталія Сорокопуд
- Наталия Сорокопуд
- Наталия Старова
- Наталия Шуткина
- Наталя Шуткіна
- наш современник
- наш сучасник
- наші святі
- Наші святині
- Наши святыни
- незвичайна традиція
- необычная традиция
- Неоніла Ворсіна
- Неонилла Ворсина
- Николай Баранов
- Николай Лесков
- Николай Терех
- Нина Пархоменко
- Нові книги
- Нові фільми
- новини події коментарі
- Новости
- новости события комментарии
- Новые книги
- Новые фильмы
- о. Думитру Станілоає
- Обрізання Господнє
- обратите внимание
- обратная связь
- Обрезание Господне
- обучение
- общество потребления
- Объявления
- Оксана Сідун
- Оксана Сидун
- Олег Алімов
- Олег Алимов
- Олег Карпенко
- Олексій Ніколін
- Олександр Іваницький
- Олександр Авдюгін
- Олександр Анісімов
- Олександр Ворсін
- Олександр Канівець
- Олександр Ткаченко
- Олександр Чайка
- Олександра Швець
- Олена Головіна
- Олена Скринник
- Ольга Девяткова
- Ольга Романчик
- Ольга Романчук
- Ольга Стоянова
- Ольга Стоянова
- Ольга Хоменко
- Ольга Хоменко
- Отдел по делам молодежи
- Отдел по опеке казачества
- Отдел по архитектуре и строительству
- Отзывы читателей
- отношение
- офіційно
- официально
- Официально
- Паломництво
- паломничество
- памятные даты
- память
- пам’ятні дати
- Парафіяльне життя
- Патріарх Іліля II
- Патриарх Илия II
- Патристика
- Пафнутій (Мусієнко)
- Пафнутий (Мусиенко)
- педагогіка
- педагогика
- писание
- письмо в редакцию
- повернення святині
- повертаючись до написаного
- події за кордоном
- подвижники благочестия
- Подвижники благочестя
- Политика
- пост
- потребитель
- Праведна Іуліанія Лазаревська
- Праведная Иулиания Лазаревская
- Праведний Симеон Богоприїмцем
- Праведный Симеон Богоприимец
- православие
- Православні ЗМІ
- Православні об’єднуються
- Православна журналістика
- Православна Церква Чеських земель і Словаччини
- Православная журналистика
- православная семья
- Православная Церковь Чешских земель и Словакии
- православний календар
- православний погляд
- православные объединяются
- Православные СМИ
- православный
- Православный взгляд
- православный календарь
- Праздник
- предание
- Представник УПЦ у Верховній Раді України
- Преподобні Сергій і Герман
- Преподобний Єфрем Сирін
- Преподобний Ілля Муромець
- Преподобний Іринарх
- Преподобний Антоній Великий
- Преподобний Кирил Новоєзерський
- Преподобний Прохор Лoбoдник
- Преподобномученица Евдокия Илиопольская
- Преподобные Сергий и Герман
- Преподобный Антоний Великий
- Преподобный Ефрем Сирин
- Преподобный Илия Муромец
- Преподобный Иринарх
- Преподобный Кирилл Новоезерский
- Преподобный Мартирий Зеленецкий
- Преподобный Прохор Лебедник
- приходская жизнь
- про святкування великодня
- Проблеми екології
- Проблемы экологии
- Просьба о помощи
- Протоієрей Ігор Рябко
- Протоієрей Андрій Ткачов
- Протоієрей Миколай Баранов
- Протоиерей Александр Авдюгин
- Протоиерей Андрей Ткачев
- Протоиерей Игорь Рябко
- Протоиерей Николай Баранов
- Прохання про допомогу
- Психологія
- психологии
- Психология
- психология
- Психология личности
- Психотерапевтическая группа
- публикации
- Пути Господни
- Рівноапостольна Ніна
- Равноапостольная Нина
- Радонеж
- развод
- Рай
- рассказы
- реальные истории
- Релігійна статистика
- Религии
- Религиозная статистика
- Религия
- Религия в Украине
- Репортаж
- Римская Церковь
- Римська Церква
- Родіон (Ларіонов)
- Родион (Ларионов)
- Румунська Православна Церква
- Румынская Православная Церковь
- сімейний ковчег
- Саєнтологія
- Сайентология
- Свідки Єгови
- Свидетели Иеговы
- свидетельство веры
- Своїми очима
- Своими глазами
- Свята вода
- Святая вода
- Святе Передання
- Святе Письмо
- Святитель Амвросий Медиоланский
- Святитель Василий Великий
- Святитель Климент Римский
- Святитель Сильвестр
- свято
- святые
- святые отцы об исповеди
- Священик Олександр Іонов
- Священное Писание
- Священное Предание
- Священномученик Власий
- Сектоведение
- Сектознавство
- семейные мероприятия
- Семейный клуб
- Семейный клуб
- семейный ковчег
- Семья
- семья
- Сергій Герук
- Сергей Герук
- Сидоркин
- Сильвестр (Стойчев)
- системная психотерапия
- Слово редактора
- служение
- смерть
- события за рубежом
- совет
- Сорокоуст
- Соціальне служіння
- Социальная психология
- социальное служение
- социальные сети
- социальные сми
- социология
- спадщина церковної історії
- спорт
- Сретение
- Старынин
- Статистика
- статистика
- Статьи
- Стрітення
- страсть
- сучасне богослов’я
- Тамара Зозуленко
- Тарасій Андрусевич
- Тарасий Андрусевич
- Татьяна Гончаренко
- ТВРОЧЕСТВО
- текст
- Тема номера: євхаристія
- тема номера: батьки і діти
- тема номера: благословение и проклятие
- тема номера: благословення і прокляття
- Тема номера: Возможно ли добро без веры?
- тема номера: духовна освіта
- тема номера: духовное образование
- Тема номера: Евхаристия
- Тема номера: исповедь и покаяние
- тема номера: отцы и дети
- тема номера: пост
- тема номера: праця душеспасенна
- тема номера: сім’я — гострі кути
- Тема номера: семья – острые углы
- Тема номера: сповідь та покаяння
- тема номера: Трійця
- тема номера: Троица
- тема номера: труд душеспасительный
- тема номера: церква і секта
- Тема номера: Церква та медицина
- Тема номера: Церква та наука
- Тема номера: Церковь и медицина
- Тема номера: Церковь и наука
- тема номера: Церковь и секта
- Тема номера: Чи можливе добро без віри?
- терапевтические сказки
- терапия
- Тетяна Гончаренко
- технологии
- Тимофій Кітніс
- Тимофей Китнис
- тренинги
- ТТ (Тренды теологии)
- Угорщина
- Узбекистан
- УПЦ
- Успенская Почаевская Лавра
- Учбовий комітет
- Филоненко
- форумы
- Франция
- Хай-тек христиане
- Хрещення
- христианская миссия
- Христианство в Италии
- Християнство в Італії
- християнська місія
- цвет
- церква і діти
- Церква і культура
- Церква і мистетство
- Церква і суспільство
- Церква та ЗМІ
- Церква та культура
- церковні свята
- Церковна культура
- Церковна православна газета UA
- Церковная культура
- Церковная православная газета RU
- Церковное искусство
- Церковные праздники
- церковные традиции
- церковь
- Церковь и дети
- Церковь и культура
- Церковь и общество
- Церковь и СМИ
- Цивільний шлюб
- Черноморец
- Чехия
- Чи знаєте ви що…
- Чи знаєте ви…
- Чудо
- Шляхи Господні
- Щоденник волонтера
- экзистенциальная психология
- экклезиология
- Юбилей Поместной Церкви
- Ювілей Помісної Церкви
- Юрій Крот
- Юридичний відділ
- Юрий Крот
- Юрий Лигун
- Япония
- Ярослав Шипов
- № 1 (299) січень 2012
- № 1-2 (275-276) січень 2011
- № 1-2 (275-276) январь 2011
- № 10 (260) Май 2010
- № 10 (260) травень 2010
- № 10 (284) май 2011
- № 10 (284) травень 2011
- № 11 (261) Июнь 2010
- № 11 (261) Червень 2010
- № 11 (285) июнь 2011
- № 11 (285) червень 2011
- № 12 (286) июнь 2011
- № 12 (286) червень 2011
- № 13 (263) Июль 2010
- № 13 (263) липень 2010
- № 13 (287) июль 2011
- № 13 (287) липень 2011
- № 14 (288) июль 2011
- № 14 (288) липень 2011
- № 15-16 (289-290) август 2011
- № 15-16 (289-290) серпень 2011
- № 17 (267) вересень 2010
- № 17 (267) сентябрь 2010
- № 17 (291) вересень 2011
- № 17 (291) сентябрь 2011
- № 18 (268) cентябрь 2010
- № 18 (268) вересень 2010
- № 18 (292) вересень 2011
- № 18 (292) сентябрь 2011
- № 19 (269) жовтень 2010
- № 19 (269) октябрь 2010
- № 19 (293) жовтень 2011
- № 19 (293) октябрь 2011
- № 2 (300) січень 2012
- № 20 (270) жовтень 2010
- № 20 (270) октябрь 2010
- № 20 (294) октябрь 2011
- № 21 (271) листопад 2010
- № 21 (271) ноябрь 2010
- № 22 (272) листопад 2010
- № 22 (272) ноябрь 2010
- № 23 (273) грудень 2010
- № 23 (273) декабрь 2010
- № 24 (274) грудень 2010
- № 24 (274) декабрь 2010
- № 3 (277) лютий 2011
- № 3 (277) февраль 2011
- № 3 (301) лютий 2012
- № 4 (278) лютий 2011
- № 4 (278) февраль 2011
- № 4 (302) лютий 2012
- № 5 (279) березень 2011
- № 5 (279) март 2011
- № 5 (303) березень 2012
- № 6 (280) березень 2011
- № 6 (280) март 2011
- № 7 (281) апрель 2011
- № 7 (281) квітня 2011
- № 8 (282) апрель 2011
- № 8 (282) квітня 2011
- № 9 (283) май 2011
- № 9 (283) травень 2011
- №1 (299) январь 2012
- №2 (300) январь 2012
- №3 (301) февраль 2012
- №4 (302) февраль 2012
- №5 (303) март 2012
Архивы
- Май 2017
- Март 2017
- Февраль 2017
- Январь 2017
- Октябрь 2016
- Сентябрь 2016
- Июнь 2016
- Февраль 2016
- Январь 2016
- Декабрь 2015
- Ноябрь 2015
- Октябрь 2015
- Сентябрь 2015
- Август 2015
- Июль 2015
- Июнь 2015
- Май 2015
- Апрель 2015
- Март 2015
- Февраль 2015
- Январь 2015
- Декабрь 2014
- Ноябрь 2014
- Октябрь 2014
- Сентябрь 2014
- Август 2014
- Июль 2014
- Июнь 2014
- Май 2014
- Апрель 2014
- Март 2014
- Февраль 2014
- Январь 2014
- Декабрь 2013
- Ноябрь 2013
- Октябрь 2013
- Сентябрь 2013
- Август 2013
- Июль 2013
- Июнь 2013
- Май 2013
- Апрель 2013
- Март 2013
- Февраль 2013
- Январь 2013
- Декабрь 2012
- Ноябрь 2012
- Октябрь 2012
- Сентябрь 2012
- Август 2012
- Июль 2012
- Июнь 2012
- Май 2012
- Апрель 2012
- Март 2012
- Февраль 2012
- Январь 2012
- Декабрь 2011
- Ноябрь 2011
- Октябрь 2011
- Сентябрь 2011
- Август 2011
- Июль 2011
- Июнь 2011
- Май 2011
- Апрель 2011
- Март 2011
- Февраль 2011
- Январь 2011
- Декабрь 2010
- Ноябрь 2010
- Октябрь 2010
- Сентябрь 2010
- Август 2010
- Июль 2010
- Май 2010
- Апрель 2010
- Март 2010
Рубрики
- 111
- Cлово редактора
- Євтропія (Бобровнікова)
- Євтропія (Бобровникова)
- Ігор Рябко
- Ігор Сичов
- Інна Уманець
- іс полла еті деспота
- історія православ’я
- Ісус Христос
- АБК «София»
- Автор
- Актуально
- актуально
- Аліна Недашківська
- Александр Авдюгин
- Александр Анисимов
- Александр Ворсин
- Александр и Неонилла Ворсины
- Александр Иваницкий
- Александр Канивец
- Александр Семенович Филоненко
- Александр Ткаченко
- Александр Чайка
- Александра Швец
- Алексей Николин
- Алина Кудлай
- Алина Недашковская
- Алла Бартош
- Анастасія Бондарук
- Анастасия Бондарук
- Андрій Гор
- Андрій Дудченко
- Андрій Ткачов
- Андрій Ухтомський
- Андрей Гор
- Андрей Дудченко
- Андрей Ткачев
- Андрей Ухтомский
- Анонс
- Анонсы
- Антон Пешкін
- Антон Пешкин
- Архієпископ Василій (Кривошеїн)
- Архімандрит Маркел (Павук)
- Архіпастирські послання
- Архиепископ Василий (Кривошеин)
- Архимандрит Маркелл (Павук)
- Архипастырские послания
- аскетика
- атеизм
- біблеїстика у мережі
- Білорусія
- Без рубрики
- Без рубрики
- Белоруссия
- Бережная
- библеистика в сети
- библейская история
- Библия
- бизнес
- Благовірна княгиня Анна Новгородська
- Благоверная княгиня Анна Новгородская
- Блаженный Николай Псковский
- Богдан Огульчанский
- Богдан Огульчанський
- богословие
- богословское образование
- богословська освіта
- Богословсько-канонічна комісія
- богослов’я
- богослужіння
- богослужіння рідною мовою
- Богослужение
- Богослужение на родном языке
- Богоявление
- Богоявлення
- Борозенец
- в кругу семьи
- відатні постаті
- Відгуки читачів
- Відділ «Місія Церква і культура»
- Відділ з питань охорони здоров’я
- Відділ зовнішніх церковних зв’язків УПЦ
- Відділ у справах воїнів-інтернаціоналістів
- Відділ у справах пенітенціарної системи
- Відділ у справах сім’ї
- Віктор Науменко
- вічна пам’ять
- Валаамский монастырь
- Валаамський монастир
- Валерий Лялин
- Василий Гайдук
- Василий Костюк
- Василь Гайдук
- Василь Костюк
- веб-упражнения
- Великий піст
- Великий пост
- Великобритания
- Великомученик Феодор Стратилат
- Венгрия
- вера
- Вестник
- вечная память
- Взаємодія зі Збройними силами
- Видавничий відділ
- видатні особистості
- видатні постаті
- Видео
- Виктор Науменко
- Виталий Сидоркин
- Вища освіта і наука
- Владимир Моисеенко
- Владимир Осауленко
- Владислав Дятлов
- Владислав Софійчук
- Владислав Софийчук
- во здравие и спасение
- возвращаясь к написанному
- Возвращение святыни
- возрастная психология
- Володимир Моїсеєнко
- Волонтеры
- Вопрос–ответ
- вселенское православие
- Вселенське православ’я
- выгорание
- Выдающиеся личности
- Вячеслав Дарпинянц
- Гість редакції
- Георгій Гуляєв
- Георгий Гуляев
- Германия
- глаза
- гонения на христиан
- гость редакции
- Готовится в печать
- Гражданский брак
- Грузинская Церковь
- Грузинська Церква
- Грузия
- деньги
- Дивен Бог во святых своих
- Дивний Бог у святих своїх
- Дневник волонтeра
- добродетели
- Догматическое богословие
- Догматичне богослов'я
- дружба
- духовна освіта
- Духовная жизнь
- духовне життя
- духовний вимір
- духовное измерение
- духовное образование
- Евтропия (Бобровникова)
- Екатерина Билоконь
- Екатерина Лапшина
- Екатерина Усачева
- Еклезіологія
- Елена Головина
- Елена Скринник
- Женская группа
- Женщина в Церкви
- Жизнь Церкви
- Життя Церкви
- журналистика
- Журналистская мастерская
- Запитання-відповідь
- Запитання–відповідь
- Звіти голів Синодальних відділів Української Православної Церкви за 2011 рік
- Зверніть увагу
- зворотний зв’язок
- Здислав Шманьда
- Знаете ли вы что…
- Знаете ли вы…
- Игорь Рябко
- Игорь Сычов
- Игумен Лонгин (Чернуха)
- Иерей Иоанн Тронько
- Иисус Христос
- Инна Уманец
- интервью
- интервью
- интернет
- информация
- Ирина Барматова
- ис полла эти деспота
- Исповедь
- история
- История православия
- история церкви
- иудаизм
- июнь 2011
- Кінець світу
- Капеланське служіння
- Капелланское служение
- Катерина Білоконь
- Катерина Лапшина
- Катерина Усачова
- Керуючий справами УПЦ
- Київ православний
- Киев православный
- Кино
- Кинофестиваль Радонеж
- книга
- колонка автора
- колонка редактора
- Комісія з канонізації святих
- Комісія УПЦ у справах монастирів
- Комітет з біоетики та етичних питань
- коментар
- комментарий
- Конец света
- Константин Воздвиженский
- конфликты
- Костянтин Воздвиженський
- Креационизм
- Крещение
- кризис в отношениях
- Круглий стіл
- Круглый стол
- культура
- Кумранские рукописи
- Кумранські рукописи
- літературна сторінка
- літературна сторінка
- Лев Кудрявцeв
- Лев Кудрявцев
- Лекции
- Лист до редакції
- литература
- литературная страница
- Литургика
- Литургическая комиссия
- Личности
- Лонгин (Чернуха)
- Людмила Московчук
- Міжнародні новини
- Максим Мудрак
- Максим Талалай
- Максим Талалай
- Мала Церква
- малая церковь
- малые группы
- манипуляции
- Маркел (Павук)
- Маркелл (Павук)
- Мастерская
- медицина
- Международные новости
- Межиріцький монастир
- Межиричский монастырь
- методы
- Микола Лєсков
- Микола Терех
- Миколай Баранов
- Мирослав Гришин
- Миссионерская группа
- Миссионерская школа
- миссионерский тренинг
- Миссионерство
- Миссионерство и религиозное образование
- Миссия возможна
- Митрополит Владимир
- Митрополит Владимир Сабодан
- Митрополит Володимир
- Мифология игр
- Михаил Ломоносов
- Михаил Мазурин
- Михайло Ломоносов
- Михайло Мазурін
- Мнение
- Молодість небайдужа
- Молодость не равнодушна
- монастирське життя
- монастырская жизнь
- Монахиня Євтропія (Бобровнікова)
- Монахиня Евтропия (Бобровникова)
- Мормони
- Мормоны
- мотивация
- Мужская группа
- Мужские эмоции
- мужское мнение
- Мученик Або Тбіліський
- Мученик Або Тбилисский
- мученики
- мы
- Німеччина
- Ніна Пархоменко
- Нагородний відділ УПЦ
- наследие церковной истории
- Наталія Сорокопуд
- Наталия Сорокопуд
- Наталия Старова
- Наталия Шуткина
- Наталя Шуткіна
- наш современник
- наш сучасник
- наші святі
- Наші святині
- Наши святыни
- незвичайна традиція
- необычная традиция
- Неоніла Ворсіна
- Неонилла Ворсина
- Николай Баранов
- Николай Лесков
- Николай Терех
- Нина Пархоменко
- Нові книги
- Нові фільми
- новини події коментарі
- Новости
- новости события комментарии
- Новые книги
- Новые фильмы
- о. Думитру Станілоає
- Обрізання Господнє
- обратите внимание
- обратная связь
- Обрезание Господне
- обучение
- общество потребления
- Объявления
- Оксана Сідун
- Оксана Сидун
- Олег Алімов
- Олег Алимов
- Олег Карпенко
- Олексій Ніколін
- Олександр Іваницький
- Олександр Авдюгін
- Олександр Анісімов
- Олександр Ворсін
- Олександр Канівець
- Олександр Ткаченко
- Олександр Чайка
- Олександра Швець
- Олена Головіна
- Олена Скринник
- Ольга Девяткова
- Ольга Романчик
- Ольга Романчук
- Ольга Стоянова
- Ольга Стоянова
- Ольга Хоменко
- Ольга Хоменко
- Отдел по делам молодежи
- Отдел по опеке казачества
- Отдел по архитектуре и строительству
- Отзывы читателей
- отношение
- офіційно
- официально
- Официально
- Паломництво
- паломничество
- памятные даты
- память
- пам’ятні дати
- Парафіяльне життя
- Патріарх Іліля II
- Патриарх Илия II
- Патристика
- Пафнутій (Мусієнко)
- Пафнутий (Мусиенко)
- педагогіка
- педагогика
- писание
- письмо в редакцию
- повернення святині
- повертаючись до написаного
- події за кордоном
- подвижники благочестия
- Подвижники благочестя
- Политика
- пост
- потребитель
- Праведна Іуліанія Лазаревська
- Праведная Иулиания Лазаревская
- Праведний Симеон Богоприїмцем
- Праведный Симеон Богоприимец
- православие
- Православні ЗМІ
- Православні об’єднуються
- Православна журналістика
- Православна Церква Чеських земель і Словаччини
- Православная журналистика
- православная семья
- Православная Церковь Чешских земель и Словакии
- православний календар
- православний погляд
- православные объединяются
- Православные СМИ
- православный
- Православный взгляд
- православный календарь
- Праздник
- предание
- Представник УПЦ у Верховній Раді України
- Преподобні Сергій і Герман
- Преподобний Єфрем Сирін
- Преподобний Ілля Муромець
- Преподобний Іринарх
- Преподобний Антоній Великий
- Преподобний Кирил Новоєзерський
- Преподобний Прохор Лoбoдник
- Преподобномученица Евдокия Илиопольская
- Преподобные Сергий и Герман
- Преподобный Антоний Великий
- Преподобный Ефрем Сирин
- Преподобный Илия Муромец
- Преподобный Иринарх
- Преподобный Кирилл Новоезерский
- Преподобный Мартирий Зеленецкий
- Преподобный Прохор Лебедник
- приходская жизнь
- про святкування великодня
- Проблеми екології
- Проблемы экологии
- Просьба о помощи
- Протоієрей Ігор Рябко
- Протоієрей Андрій Ткачов
- Протоієрей Миколай Баранов
- Протоиерей Александр Авдюгин
- Протоиерей Андрей Ткачев
- Протоиерей Игорь Рябко
- Протоиерей Николай Баранов
- Прохання про допомогу
- Психологія
- психологии
- Психология
- психология
- Психология личности
- Психотерапевтическая группа
- публикации
- Пути Господни
- Рівноапостольна Ніна
- Равноапостольная Нина
- Радонеж
- развод
- Рай
- рассказы
- реальные истории
- Релігійна статистика
- Религии
- Религиозная статистика
- Религия
- Религия в Украине
- Репортаж
- Римская Церковь
- Римська Церква
- Родіон (Ларіонов)
- Родион (Ларионов)
- Румунська Православна Церква
- Румынская Православная Церковь
- сімейний ковчег
- Саєнтологія
- Сайентология
- Свідки Єгови
- Свидетели Иеговы
- свидетельство веры
- Своїми очима
- Своими глазами
- Свята вода
- Святая вода
- Святе Передання
- Святе Письмо
- Святитель Амвросий Медиоланский
- Святитель Василий Великий
- Святитель Климент Римский
- Святитель Сильвестр
- свято
- святые
- святые отцы об исповеди
- Священик Олександр Іонов
- Священное Писание
- Священное Предание
- Священномученик Власий
- Сектоведение
- Сектознавство
- семейные мероприятия
- Семейный клуб
- Семейный клуб
- семейный ковчег
- Семья
- семья
- Сергій Герук
- Сергей Герук
- Сидоркин
- Сильвестр (Стойчев)
- системная психотерапия
- Слово редактора
- служение
- смерть
- события за рубежом
- совет
- Сорокоуст
- Соціальне служіння
- Социальная психология
- социальное служение
- социальные сети
- социальные сми
- социология
- спадщина церковної історії
- спорт
- Сретение
- Старынин
- Статистика
- статистика
- Статьи
- Стрітення
- страсть
- сучасне богослов’я
- Тамара Зозуленко
- Тарасій Андрусевич
- Тарасий Андрусевич
- Татьяна Гончаренко
- ТВРОЧЕСТВО
- текст
- Тема номера: євхаристія
- тема номера: батьки і діти
- тема номера: благословение и проклятие
- тема номера: благословення і прокляття
- Тема номера: Возможно ли добро без веры?
- тема номера: духовна освіта
- тема номера: духовное образование
- Тема номера: Евхаристия
- Тема номера: исповедь и покаяние
- тема номера: отцы и дети
- тема номера: пост
- тема номера: праця душеспасенна
- тема номера: сім’я — гострі кути
- Тема номера: семья – острые углы
- Тема номера: сповідь та покаяння
- тема номера: Трійця
- тема номера: Троица
- тема номера: труд душеспасительный
- тема номера: церква і секта
- Тема номера: Церква та медицина
- Тема номера: Церква та наука
- Тема номера: Церковь и медицина
- Тема номера: Церковь и наука
- тема номера: Церковь и секта
- Тема номера: Чи можливе добро без віри?
- терапевтические сказки
- терапия
- Тетяна Гончаренко
- технологии
- Тимофій Кітніс
- Тимофей Китнис
- тренинги
- ТТ (Тренды теологии)
- Угорщина
- Узбекистан
- УПЦ
- Успенская Почаевская Лавра
- Учбовий комітет
- Филоненко
- форумы
- Франция
- Хай-тек христиане
- Хрещення
- христианская миссия
- Христианство в Италии
- Християнство в Італії
- християнська місія
- цвет
- церква і діти
- Церква і культура
- Церква і мистетство
- Церква і суспільство
- Церква та ЗМІ
- Церква та культура
- церковні свята
- Церковна культура
- Церковна православна газета UA
- Церковная культура
- Церковная православная газета RU
- Церковное искусство
- Церковные праздники
- церковные традиции
- церковь
- Церковь и дети
- Церковь и культура
- Церковь и общество
- Церковь и СМИ
- Цивільний шлюб
- Черноморец
- Чехия
- Чи знаєте ви що…
- Чи знаєте ви…
- Чудо
- Шляхи Господні
- Щоденник волонтера
- экзистенциальная психология
- экклезиология
- Юбилей Поместной Церкви
- Ювілей Помісної Церкви
- Юрій Крот
- Юридичний відділ
- Юрий Крот
- Юрий Лигун
- Япония
- Ярослав Шипов
- № 1 (299) січень 2012
- № 1-2 (275-276) січень 2011
- № 1-2 (275-276) январь 2011
- № 10 (260) Май 2010
- № 10 (260) травень 2010
- № 10 (284) май 2011
- № 10 (284) травень 2011
- № 11 (261) Июнь 2010
- № 11 (261) Червень 2010
- № 11 (285) июнь 2011
- № 11 (285) червень 2011
- № 12 (286) июнь 2011
- № 12 (286) червень 2011
- № 13 (263) Июль 2010
- № 13 (263) липень 2010
- № 13 (287) июль 2011
- № 13 (287) липень 2011
- № 14 (288) июль 2011
- № 14 (288) липень 2011
- № 15-16 (289-290) август 2011
- № 15-16 (289-290) серпень 2011
- № 17 (267) вересень 2010
- № 17 (267) сентябрь 2010
- № 17 (291) вересень 2011
- № 17 (291) сентябрь 2011
- № 18 (268) cентябрь 2010
- № 18 (268) вересень 2010
- № 18 (292) вересень 2011
- № 18 (292) сентябрь 2011
- № 19 (269) жовтень 2010
- № 19 (269) октябрь 2010
- № 19 (293) жовтень 2011
- № 19 (293) октябрь 2011
- № 2 (300) січень 2012
- № 20 (270) жовтень 2010
- № 20 (270) октябрь 2010
- № 20 (294) октябрь 2011
- № 21 (271) листопад 2010
- № 21 (271) ноябрь 2010
- № 22 (272) листопад 2010
- № 22 (272) ноябрь 2010
- № 23 (273) грудень 2010
- № 23 (273) декабрь 2010
- № 24 (274) грудень 2010
- № 24 (274) декабрь 2010
- № 3 (277) лютий 2011
- № 3 (277) февраль 2011
- № 3 (301) лютий 2012
- № 4 (278) лютий 2011
- № 4 (278) февраль 2011
- № 4 (302) лютий 2012
- № 5 (279) березень 2011
- № 5 (279) март 2011
- № 5 (303) березень 2012
- № 6 (280) березень 2011
- № 6 (280) март 2011
- № 7 (281) апрель 2011
- № 7 (281) квітня 2011
- № 8 (282) апрель 2011
- № 8 (282) квітня 2011
- № 9 (283) май 2011
- № 9 (283) травень 2011
- №1 (299) январь 2012
- №2 (300) январь 2012
- №3 (301) февраль 2012
- №4 (302) февраль 2012
- №5 (303) март 2012