Святі Сергій і Герман були грецькими священноіноками, які прийшли в XІV ст. до Великого Новгорода разом з іншими православними місіонерами.
Преподобні Сергій і Герман оселилися на Валаамському острові в 1329 р. У Софійському сувої (кінець XVI ст.) записано: «У рік 6837 (1329) старець Сергій прийшов на Валаамів острів». Преподобні своїми повчаннями і життям чимало сприяли поширенню та утвердженню православної віри в Карелії.

Зібране ними братство стало світочем Православ’я в цьому краї. Карели почали знову з довірою ставитися до християнства, авторитет якого був підірваний у XIII ст. шведами, що мечем насаджували католицизм. 
Заснована преподобними Сергієм і Германом Спасо-Преображенська обитель була досить велелюдною, і для неї вони встановили повне спільножительство. «На Валаамі, — писали валаамські іноки, — здавна, тільки-но став монастир, начальники Валаамського монастиря Сергій і Герман встановили общину, полотняний одяг та взуття давали кожному…» Валаамські наставники відійшли до Господа близько 1353 р.
Валаамський монастир часто зазнавав руйнувань від шведів, тому мощі преподоб­них Сергія і Германа не раз переносили з обителі до Новгорода і назад (oдне з таких перенесень і святкується 24 вересня). Написання ікони преподобних Сергія і Германа відбулося близько 1401 р. На початку XVIII ст., коли за Ништадтським миром Валаам знову відійшов до Росії, їхні мощі було перенесено на острів, де вони нині спочивають у Преображенському храмі.
У XVIII ст. митрополит Санкт-Петербурзький Гавриїл (Петров) викликав, з благословення Святішого Синоду, старця Назарія і призначив його ігуменом Валаамської обителі. При ньому було влаштовано скити на невеликих острівцях, розкиданих навколо Преображенського монастиря, і відроджено старецтво.
Служба Валаамським чудотворцям раніше звершувалася за Загальною Мінеєю. Засновник Коневського монастиря архіманд­рит Іларіон (Кирилов) склав їм особливу службу, яку, після розгляду Святішим Синодом, у 1817 р. було надруковано. У 1819 р. Святіший Синод ухвалив день пам’яті 28 червня (11 липня за н. ст.) і день перенесення мощей преподобних Сергія і Германа 11 (24 за н. ст.) вересня внести в усі друковані місяцеслови.
Від мощей преподобних Сергія і Германа Валаамських, милістю Божою, постійно звершується багато чудес.

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика