6 лютого у галереї «Соборна» пройшов круглий стіл, присвячений виходу нової книги відомого київського пастиря-новомученика Анатолія Жураковського «Ми спасаємося Його життям». До видання увійшли проповіді та вибрані статті отця Анатолія. Велику частину матеріалів опубліковано вперше (за рукописами духовних чад новомученика). За словами директора видавництва «Дух і Літера» Костянтина Сігова, ідея видати таку книгу виникла у Магдалини Олексіївни Глаголєвої, яку свого часу хрестив отець Анатолій.


Священик Анатолій Жураковський (1898–1937) — новомученик, богослов, духовний письменник. Його творча спадщина маловідома, але залишається актуальною й досі. Він був учнем видатних київських філософів і богословів В. В. Зеньковського, В. І. Екземплярського та П. П. Кудрявцева, активним діячем Київського релігійно-філософського товариства. У розпал більшовицьких гонінь на Церкву Анатолій Жураковський прийняв священний сан і заснував молодіжну громаду, яку за інтенсивністю духов­ного життя і значенням для суспільства порівнювали з московською громадою священиків Олексія та Сергія Мєчових. Після першого арешту і заслання (1923–1924 рр.) отця Анатолія знову за­арештували 1930 р. і у 1937 р. розстріляли в таборі за вироком «трійки».

Учасники круглого столу ділилися своїми враження від знайомства з духовною спадщиною київського сповідника віри і розмірковували над тим, як у наш час можна наслідувати його приклад.
Розповідаючи про видання, Костянтин Сігов зізнався, що, відкриваючи сторінки цієї книги, не можна не відчути дотик до вогню. Це найвищий рівень не просто церковної гомілетики, а власне особистого свідчення всім своїм життям. Дуже важливо, щоб ця традиція відновилася і продовжувалася.
Прес-секретар Предстоятеля УПЦ протоієрей Георгій Коваленко у своєму виступі висловив думку про те, що нинішня ситуація у суспільстві нагадує часи новомучеників.
«Якщо тоді зароджувався войовничий атеїзм, який лише починав діяти і досяг свого апогею у 30‑ті роки XX ст., то зараз ми також бачимо, як довкола зароджується войовничий секуляризм — нова іпостась атеїзму, — сказав отець Георгій. — Нині чуємо голоси, які сміються над Церквою, фактично бачимо намагання витіснити Церкву на периферію суспільного життя, й іноді християнин уже сьогодні має робити той самий вибір, що його колись робили новомученики та сповідники. Маючи таких свідків і такі приклади реальних людей, які жили не так давно, ми маємо вчитися самі і вчити своїх дітей свідчити про Христа, незважаючи на ситуацію довкола нас. І свідчити не тільки словами, а й власним життям. Тому що дуже багато хто з нас вміє красиво говорити, але ці слова треба ще й підтверджувати своїм життям».
Настоятель парафії святого Амвросія в Мілані ієромонах Амвросій (Макар) закликав наслідувати приклад новомучеників і «ставати в ряди борців за правду Божу, за Церкву і духовне життя». Невипадково Господь нам дав цей сонм новомучеників, вважає священик, бо без їхньої допомоги і підтримки нам буде дуже важко боротися із секулярним світом.
Отець Анатолій
і Ніна Сергіївна Жураковські
з дівчатами з молодіжної громади,
1920-ті рр., м. Київ
На презентацію завітала Зінаїда Пальян, донька Магдалини Олексіївни Глаголєвої. Вона ознайомила присутніх із щоденниковими записами своєї бабусі, Тетяни Павлівни Глаголєвої, дружини протоієрея Олексія Глаголєва. Присутні довідалися про те, які по‑сімейному теплі стосунки панували у церковній общині отця Анатолія Жураковського.
Головний редактор «Церковної православної газети» ігумен Лонгин (Чернуха) підкреслив важливість вивчення спадщини одного з найвідоміших київських сповідників віри XX ст., щоб мати можливість долучитися до живого досвіду стояння за віру. Ігумен Лонгин розповів, що знайомство з біографією й творчістю отця Анатолія вчить нас говорити про Церкву мовою, вільною від консерватизму. «Всередині своєї общини ми можемо спілкуватися, використовуючи архаїку. Але, виходячи у світ, ми повинні розуміти, що люди зможуть сприйняти нашу проповідь лише тоді, коли вона лунатиме зрозумілою мовою. Проповіді отця Анатолія якраз і написані мовою, що не застаріла і в наш час», — зауважив ігумен Лонгин.
Під час круглого столу також виступили секретар Синодального відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ протоієрей Миколай Данилевич, клірик київського храму в ім’я священномученика Макарія протоієрей Богдан Огульчанський та заступник голови Синодального відділу у справах сім’ї протоієрей Олег Мельничук.
Книгу «Ми спасаємся Його життям» можна придбати у видавництві «Дух і Літера» за адресою: 
м. Київ, вул. Волоська, 8 / 5, корпус 5, к. 209–211 (тел.: 050–425–60–20, 044–425–60–20).

Олег Карпенко

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика