Центральне місце в богослужіннях Страсної седмиці належить утрені Великої П’ятниці. У Типіконі вона іменується «Послідування святих і спасенних Страстей Господа нашого Іісуса Христа». На практиці ця служба звершується ввечері у Великий Четвер і в народі називається «службою 12‑ти Євангелій».

Утреня Великої П’ятниці має стародавнє походження. На зорі християнства в Єрусалимській Церкві Євангеліє читали впродовж усієї ночі у святих місцях: там, де Господь навчав Своїх учнів перед стражданнями — на Єлеонській горі, де був узятий під варту — в Гефсиманії, де був розіп’ятий — на Голгофі. Вночі, переходячи з одного навіки пам’ятного місця до іншого, освітлюючи кам’янистий шлях світильниками, йшли віруючі по стопах Господа з молитвою. Так і сьогодні все це богослужіння присвячене благоговійному спогаду спасенних страждань і хресної смерті Боголюдини. Кожний час цього дня є новим подвигом Спасителя, і відголос цих подвигів чується в кожному слові богослужіння.
Зміст Євангелій і послідування богослужіння присвячені прощальній бесіді Іісуса Христа зі Своїми учнями на Тайній Вечері, зраді Його Іудою, суду над Ним у первосвящеників і Пілата, Його розп’яття і поховання. Церква розкриває перед віруючими повну картину страждань Господніх. Переносячи нас подумки через минувші століття, Церква духовно підводить нас до самого підніжжя Хреста Христового, роблячи трепетними глядачами всіх мук Спасителя. Віруючі слухають євангельські оповіді із запаленими свічками в руках, і після кожного читання вустами півчих дякують Господу словами: «Слава довготерпінню Твоєму, Господи!» Після початку читання чергового Євангелія відповідно б’ють у дзвін.
До Дванадцяти Євангелій входять тексти усіх чотирьох євангелістів. У проміжках між читаннями з першого до шостого Євангелія прийнято співати 15 антифонів, які доповнюють і пояснюють перебіг євангельських подій. У них виражається обурення через зраду Іуди, беззаконня іудейських начальників і духовну сліпоту народу. «З якої причини став ти, Іудо, зрадником Спасителя? — йдеться тут. — Чи від лику апостольського Він тебе відлучив? Чи дару зцілень тебе позбавив? Чи, звершуючи Вечерю з іншими, тебе до трапези не допустив? Чи інших ноги умив, а твоїми знехтував? О, скількох благ ти, невдячний, удостоївся». І далі від імені Господа хор звертається до древніх іудеїв: «Люди Мої, що зробив Я вам або чим вас образив? Сліпцям вашим зір відкрив, прокажених очистив, чоловіка з одра підняв. Люди мої, що Я зробив вам і чим ви Мені віддали: за манну — жовч, за воду [в пустелі] — оцет, замість любові до Мене — до хреста прибили Мене; не терпітиму вас більше, покличу Мої народи, і вони Мене прославлять з Отцем і Духом, і Я дарую їм вічне життя».
Після шостого Євангелія і піснеспіву «У Царстві Твоїм пом’яни нас, Господи…» виголошується прокімен «Розділили ризи Мої собі і за одежу Мою кидали жереб».
Відразу після восьмого Євангелія слідує канон, що у стислій формі передає останні години перебування Спасителя з апостолами, відречення Петра і муки Господа.
Потім хор співає зворушливий світильний, у якому згадується покаяння розбійника: «Розбійника розсудливого того ж дня Ти раю удостоїв, Господи. І мене древом Хресним просвіти і спаси».
Перед закінченням служби хор співає тропар: «Звільнив Ти нас від прокляття закону дорогоцінною Своєю Кров’ю: до Хреста прикутий і списом проколотий, Ти людям дав безсмертя. Спаситель наш, слава Тобі!» Існує давній звичай після останнього Євангелія не гасити свою свічку, а принести її додому палаючу і її полум’ям зробити маленькі хрестики над кожними дверима будинку. Цією ж свічкою запалюють лампаду перед іконами.
Утреня Великої П’ятниці — одне з найбільш хвилюючих і зворушливих богослужінь усього церковного року. Ми згадуємо, що під час прощальної бесіди з учнями Господь казав: «Істинно, істинно кажу вам: ви будете плакати і ридати, а світ зрадіє; ви печальні будете, та печаль ваша на радість буде» (Ін. 16: 20). Так і для кожної віруючої людини печаль Великої В’ятниці стає радістю про Христа Воскреслого в день Святої Пасхи.
Підготував протоієрей Миколай Баранов

http://cpgazeta.blogspot.com/2011/04/12.html

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика