Від 7 до 12 травня гірничий Донбас гостинно приймав православних медійників з України та Росії. Вже вп’яте майстри слова, мікрофона та камери зібралися разом на Всеукраїнський фестиваль ЗМІ православних. 

ПЕРШИЙ ДЕНЬ ФЕСТИВАЛЮ
Відкриття проходило у Макіївці, в Будинку культури Ясинівського коксохімічного заводу
За традицією, на початку пролунало вітальне слово Блаженнішого Митрополита Володимира, яке оголосив голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ протоієрей Георгій Коваленко.
Учасники фестивалю
після прес-конференції
з архієпископом Арсенієм
Голова Синодального відділу УПЦ у справах молоді єпископ Обухівський Іона зазначив, що до виникнення ФестЗМІ православні медійники не мали змоги відчувати плече та лікоть один одного, і ось така можливість у журналістів тепер існує. Владика подякував митрополитові Донецькому і Маріупольському Іларіону, з благословення якого V ФестЗМІ православних проходить на донецькій землі, та протоієрею Георгію Коваленку, який є ідейним натхненником та організатором форуму.
Цього року ФестЗМІ відкривав і директор Міжнародного фестивалю православного кіно «Покров» прото­ієрей Олександр Акулов, який близько десяти років тому саме через журналістику прийшов у православні ЗМІ. Він наголосив, що сьогодні медійникам Церкви потрібно об’єднати зусилля для створення професійного соціального проекту, аби вирішувати важливі проблеми суспільства в теле- та радіоефірі.
ДРУГИЙ ДЕНЬ ФЕСТИВАЛЮ
Спілкування відбувалося у донецькому «Центрі слов’янської культури»
«Проповідуйте, доки є час»
Ці слова Блаженнішого Митрополита Володимира, Предстоятеля Української Православної Церкви, могли б стати благословенням, а кажучи світською мовою — девізом другого дня роботи учасників фестивалю. Він був присвячений презентації єпархіальних (і не тільки) медіа-проектів.
Божественна літургія
у Свято-Георгіївському храмі м. Макіївка
у День Перемоги, 2012 р.
Кожен працівник православних медіа-структур та світські журналісти, які пишуть на православні теми, знають фразу зі Святого Письма, що спочатку було Слово, і це Слово було — Бог (див.: Ін. 1: 1). Як сказав протоієрей Георгій Коваленко, якщо наші засоби масової інформації не говорять про Христа, вони не потрібні. Нині УПЦ має потужні медіа-ресурси: від редакції офіційних новин УПЦ — до студії православних фільмів, блогу «Церковної православної газети» та інтернет-порталу «Православіє в Україні».
Новим засобом проповіді Слова Божого для православних медіа-ресурсів є Інтернет, зокрема соціальні мережі. Співробітник «Православія в Україні» Дмитро Марченко розповів, що публікація тексту в соціальних мережах автоматично збільшує у рази кількість людей, які його прочитали. Це підтвердив і приклад просування сайта Синодального молодіжного відділу, з презентацією якого виступили єпископ Іона та диякон Димитрій Ніколаєв.
Цікавою була презентація проектів Донецької єпархії, популярного журналу «Фамілія» та парафіяльного журналу «Купол». Світський за формою телеканал «Орбіта» (м. Червоноармійськ Донецької області) вдало висвітлює події церковного життя, поєднуючи динаміку сучасного телебачення з духов­ною складовою новин.
ТРЕТІЙ ДЕНЬ ФЕСТИВАЛЮ
Паломництво до Свято-Успенського Микільсько-Василівського монастиря в с. Микільське
«Круглий стіл» у конференц-залі (Трапезний храм)
Успенського Микільсько-Василівського монастиря
с. Микільське
У цій обителі подвизаються як жінки, так і чоловіки — усього близько 200 насельників. Тут зберігається чудотворна ікона Божої Матері «Скоропослушниця» і… капелюх святого Іоанна Кронштадтського, який одягали всі прочани.
Гості фестивалю завершили день у Трапезному храмі монастиря, де пройшов «круглий стіл», присвячений технології створення позитивного образу священнослужителів і Церкви.
ЧЕТВЕРТИЙ ДЕНЬ ФЕСТИВАЛЮ
Несподівана Святогірська Лавра
Одним із найяскравіших вражень для православних медійників на цьогорічному Фестивалі ЗМІ православних стало відвідання Успенської Святогірської Лаври. Незважаючи на те, що, здавалося б, уже багато про неї відомо, обитель приготувала для нас чимало сюрпризів.
Святогірська Лавра — наймолодша з усіх таких монастирів в Україні. Однак мова не про її вік — адже на Святих горах здавна селилися монахи-подвижники. Йдеться про особ­ливий статус Лаври, якого у 2004 р. був удостоєний монастир за своє важливе духовне значення для Донецької землі та всієї України.
Покладання квітів до меморіалу
на місці колишнього концтабору,
м. Донецьк
Новітня історія монастиря розпочалася 1992 р., коли на Святі гори прийшли подвизатися вісім монахів. За ці 20 років монастир не тільки відновив колишню велич і красу, виховав ціле покоління священиків і ченців, але й організував просвітню діяльність, духовно опікуючись сусідніми школами.
Радісним відкриттям для багатьох прочан стали печери Лаври, чудово оздоблені канонічним розписом храми, невеличкий скит, збудований з дерева, та монастирський музей.
Гості зустрілися з намісником Святогірської Лаври архієпископом Арсенієм. Владика вразив усіх неймовірною щирістю та мудрістю, за що, за підсумками фестивалю, отримав відзнаку в номінації «Приклад позитивного образу православного архіпастиря та духовної розсудливості».
П’ЯТИЙ ДЕНЬ ФЕСТИВАЛЮ
Робота у секціях та майстер-класи
Підбиття підсумків
Ведучі міні-круглих столів «Аналіз стану, проблеми та тенденції у функціонуванні православних мас-медіа на сучасному етапі» за напрямками: преса, прес-служби, телебачення, радіо та Інтернет — архімандрит Лонгин (Чернуха), протоієрей Георгій Гуляєв, Олена Каретник та Юлія Комінко — виступили з короткими доповідями. 
Співробітники «Церковної православної газети»
у Святогірській Лаврі
Робота у секціях була дуже цікавою, насиченою та ефективною. Журналісти обговорювали проблеми, з якими стикаються у процесі своєї професійної діяльності, разом шукали шляхи їхнього вирішення. Говорили про взаємне співробітництво і про нові проекти. Особливу увагу приділили необхідності підтримки ЗМІ з боку самих єпархій в особі правлячих архієреїв і священнослужителів. Ця підтримка важлива для реалізації намічених проектів на більш якісному рівні, що дозволить підвищити імідж Української Православної Церкви.
«Усі разом ми створюємо загальноцерковну інформаційну мережу. Ми повинні відчути себе частиною єдиного організму, — підкреслив голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ протоієрей Георгій Коваленко. — При цьому завжди необхідно пам’ятати про три принципи професійної етики православного журналіста: любов, довіра один до одного та повага до думки оточуючих».
За матеріалами www.festzmi.org
КОМЕНТАРІ УЧАСНИКІВ ТА ГОСТЕЙ ФЕСТИВАЛЮ

Єпископ Макіївський Варнава (Філатов), вікарій Донецької єпархії:
— Фестиваль — справа дуже важлива, яка слугує об’єднанню, згуртуванню нас біля єдиного джерела. Що частіше ми зустрічаємося, тим краще, особливо коли зустрічаються представники засобів масової інформації. Ми неодмінно повинні спілкуватися, щоб бути єдиними в дусі. Фестиваль служить саме цьому завданню. Відрадно, що ми разом, ми єдині, а коли ми єдині, ми непереможні. Головне — твердо стояти на позиціях канонічного Православ’я, протистояти звабам і спокусам.

Єпископ Обухівський Іона (Черепанов), вікарій Київської Митрополії:
— Нинішній фестиваль проходить на дуже високому організаційному рівні. Видно, що організатори багато потрудилися, щоб учасники отримали максимум користі. До того ж відчувається, що все робиться не для звітності, не для галочки, а для того щоб допомогти людям благовістити Слово Боже в миру.
Відмінність цього фестивалю від інших — місце проведення. Але в кожному місці програма відпрацьовується на 100 %, народ дуже плідно трудиться, спілкується. Крім офіційної частини, проходить спілкування в кулуарах, відбувається особисте знайомство, що важливо для подальшої роботи. І найголовніше — ми тут реально бачимо, що «Схід і Захід — разом». Тут це не позбавленний життя лозунг, а реально працюючий проект. На заході і сході, на півночі і півдні нас об’єднує православна віра, у Христі ми всі єдині. У тому числі й журналісти, які можуть мати різні погляди на ті чи інші проблеми, але в цілому всі вони прагнуть одного — проповідувати Христа Воскреслого.

Архієпископ Арсеній (Яковенко), намісник Святогірської Лаври:
— Я ще застав часи, коли церковних видань було дуже мало. Те, що вдавалося знайти, купити, або хтось привозив, передавав, зберігали, переписували, копіювали. Зараз, звичайно, удосталь церковних ЗМІ, цілі книжкові розвали, прочитати все просто неможливо, позаяк не можна осягнути неосяжне. Тому хотілося б, щоб усе це видавалося насамперед розсудливо, щоб не було легковажних видань.
Журналістам і всім учасникам фестивалю хочу нагадати слова Христа: «Будьте досконалі, як досконалий Отець ваш Небесний» (Мф. 5: 48). Якщо ви оживлятимете свою душу Сповіддю, Причастям, молитвою, тоді й іншим щось зможете сказати.
Як говорив Паїсій Святогорець: «Усі люди поділяються на мух і бджіл. Бджола, навіть коли літатиме над смітником, знайде на краю звалища квітку і збере з неї нектар. А муха, коли й залетить у прекрасний квітучий сад, знайде на краю саду смітник і там наїсться». Будьте ж бджолами, а ваші видання нехай стануть джерелами живої води.

Протоієрей Георгій Гуляєв, прес-секретар Донецької єпархії, керівник її інформаційно-просвітницького відділу:
— Оскільки цього року нам випала честь приймати V фестиваль ЗМІ православних у себе, доводилося вирішувати безліч організаційних питань. І перше, про що подумалося після завершення цього багатоденного форуму, — слава Богу, що все задумане виконано. Зберігся дух фестивалю і найголовніше — та духовна складова, завдяки якій він принесе користь і людям, які працювали тут, і всій Церкві.
Багато учасників уперше побували в нашій Лаврі, яка сяє на Святих горах і свідчить світові про православну віру. Хочеться, щоб усі з «чистих джерел» дізналися про донеччан, про їхню віру, працю, життя.
Приємно було побачити старих знайомих, познайомитися з новими людьми. Сподіваюся, що кожен новий такий фестиваль змінює людей на краще, допомагаючи в роботі й пошуку правильних рішень.

Протоієрей Олександр Авдюгін:
— В Україні налічується 45 єпархій. На ФестЗМІ були представники 25. Де решта 20? Відсутність їхніх представників — це не матеріальні проблеми і брак інформації про форум православних медійників, що проводиться двічі на рік. Інша тут печаль: нікому їхати через відсутність того, що можна показати, і через те, що не виявляється бажання навчатися.

Віктор Радзієвський, відповідальний редактор української версії сайта «Patriarchia.ru»,
м. Москва:
— На цьому фестивалі мене приємно здивувала обстановка. Відчувається дружня атмосфера близьких духом людей, які займаються однією справою, які раді поділитися досвідом і раді бачити один одного. Мені давно хотілося потрапити на ці фестивалі, але, на жаль, з різних причин досі це не вдавалося. Спілкуючись раніше з отцем Георгієм Коваленком та іншими представниками Української Православної Церкви, я уявляв, що тут панує саме така атмосфера і дуже радий з того, що нітрохи не помилився у своїх очікуваннях. Завдяки формату фестивалю мені вдалося особисто познайомитися з багатьма представниками українських православних ЗМІ, що допоможе значно спростити роботу над українською версією сайта Московської Патріархії. Також сподіваюся, що завдяки цим контактам і подібним заходам нам вдасться сформувати єдине зведення загальноцерковної лексики, яка стосується не тільки богослужіння, а й церковного життя в цілому.

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика