Усе більше сонячного світла і тепла ллється в наші душі навесні… Це час, коли ми відзначаємо найсвітліше православне свято — Пасху.

Цього року мені довелося святкувати Воскресіння Христове у стародавній столиці Норвегії — м. Осло. Хочу поділитися з читачами газети де­якими фактами та враженнями про православне життя в цьому чудовому краю землі.

Почнемо з того, що, за статистикою на 2004 р., у Норвегії мешкало близько 10 тисяч російських та українських громадян.
Хоча найпоширенішою релігією в Норвегії є лютеранство, більшість наших співвітчизників сповідують православну віру. Дослідники характеризують зібрання православних як швидкозростаючу релігійну групу в Норвезькому Королівстві.
Слід зазначити, що Норвегія рано пізнала православну віру завдяки багатьом ватажкам вікінгів, які оселилися в східних центрах Право­слав’я — Києві та Новгороді. У 1560‑х рр. преподобним Трифоном Печенгським на норвезькій землі було побудовано православну каплицю.
Російські священики і монахи відвідували північ Норвегії ще до Другої світової війни. Однак на початок XX ст. у країні не існувало православних парафій. Їхня поява пов’язана з масовою післяреволюційною еміграцією 1917 р.
У 1921–1929 рр. у російській громаді Християнії (Осло) періодично проходили богослужіння та інші релігійні заходи, для яких запрошувався православний священик зі Стокгольма. Наприкінці 1980‑х рр. до Норвегії прийшла нова хвиля слов’янської імміграції. 14 грудня 1996 р. в Осло було створено парафію в ім’я святої рівноапостольної княгині Ольги (на території старовинного історичного кладовища майже в самому центрі міста). Це найбільше об’єднання православних у Норвегії: у його лавах налічується близько 500 парафіян. Настоятелем був призначений православний місіонер, благочинний парафій Московського Патріархату в Норвегії ігумен Климент. Парафія друкує щоквартальний журнал «Руська лепта», при ній діє недільна школа для дітей, іконописний клас, тут проводяться лекції про Право­слав’я російською та норвезькою мовами. Настоятелем храмів у Ставангері, Бергені та Кіркенесі також є ігумен Климент.
Повертаючись до нинішнього святкування Пасхи, відзначимо, що парафіян було особливо багато, серед них — не тільки росіяни, а й норвежці, які з радістю на обличчях молилися і норвезькою вимовляли «Христос Воскрес». Після закінчення служби священик ще раз привітав парафіян з великим святом і, коли всі підходили цілувати хрест, вручив кожному крашанку.
Марія Риженко,
волонтер із Ніжина
(«Молодість небайдужа»)
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика