Сьогодні древнє місто Анкара відоме як столиця Турецької держави. У другій половині III — на початку IV ст. воно входило до складу провінції Римської імперії Галатія і мало грецьку назву — Анкіра. Саме в цей час у ньому просяяв своїми подвигами мученик Феодот. Разом із дружиною він був власником одного з міських готелів. Феодот дотримувався чистоти і доброчесності, виховував у собі стриманість, підкорював плоть духу, вправляючись у пості та молитві. У вільний час праведник розмовляв з язичниками та іудеями про віру і багатьох привів до Христа. Господь дарував Своєму угоднику дар зцілень.

Коли християни були оголошені імператором Діоклетіаном поза законом, в Анкіру прибув правитель Феотекн, який уславився своєю жорстокістю. Багато хто тоді зі страху залишив місто. Усі ті, хто лишився, повинні були принести жертву ідолам, інакше їх чекали тортури і смерть. Язичники самі приводили християн на суд, тому що після мученицької смерті останніх їхнє майно можна було безкарно грабувати. До бід, що почалися, додалася ще одна: настав голод. У цей час Феодот безстрашно проникав у в’язниці, де втішав мучеників, приносячи їм їжу та ліки. Після страти він викуповував їхні тіла, щоб гідно поховати. Коли в місті були зруйновані всі храми, християни стали проводити богослужіння в готелі Феодота. Розуміючи, що йому теж належить постраждати за віру, праведник вказав священику Фронтону місце, куди незабаром тому доставлять мощі мученика.
У цей час в Анкірі постраждали за Христа сім дів — святі Фаїна, Клавдія, Матрона, Іулія, Олександра, Євфрасія і Текуса, яка була тіткою Феодота. Після катувань їх утопили в озері. Щоб християни не взяли їхні останки, на березі озера була виставлена ​​варта. Вночі уві сні праведнику явилася свята Текуса і попросила поховати їхні тіла по-християнськи. Феодот разом з іншими християнами, серед яких був і Поліхроній, вийшли до озера. В цей момент варті явився святий Сосандр, і воїни в страху розбіглися. Вітер відігнав воду, і тіла мучениць стали доступні віруючим. Коли про викрадення тіл семи дів стало відомо Феотекну, він розлютився і наказав схоплювати в місті всіх християн і приводити на суд. 
Не витримавши тортур, Поліхроній вказав на Феодота як ініціатора викрадення мощей. Праведник одразу ж був схоплений і відданий на муки. Незважаючи на тривалість катувань, сповідник не зрікся своїх переконань. Наступного дня правитель наказав продовжити тортури, але незабаром переконався у твердості віри святого Феодота й наказав відсікти йому голову. Після страти здійнялася буря, яка не дала воїнам спалити тіло праведника, і вони залишилися охороняти його. У цей час повз них проходив священик Фронтон, який вів осла з поклажею вина зі свого виноградника. Раптом осел упав. Щоб його підняти, Фронтону довелося просити воїнів про допомогу. Вони розповіли священику, що стережуть тіло обезголовленого Феодота. Тоді Фронтон зрозумів, що Господь промислительно привів його сюди. Він поклав мощі на осла і привіз їх на місце, вказане самим Феодотом. Згодом там було збудовано храм.
Підготував Андрій Гор
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика