Православне французьке кіно. На перший погляд здається, що цим трьом словам не судилося бути разом. Але для того й існує кінематограф, щоб дивувати глядача. Фільм французького режисера Олів’є Орлі «Пелікан», який вийшов на екрани торік, — яскраве тому підтвердження.

Картина розповідає про непрості стосунки батька-рибалки зі своїм сином після смерті дружини. Після смерті коханої чоловік повністю втрачає інтерес до життя і навіть не хоче спілкуватися із власною дитиною. Але одного разу в їхньому будинку з’являється пташеня пелікана, яке допомагає хлопчикові знову знайти свого батька і повернути його до життя.
Фільм став справжньою подією IX Київського Міжнародного фестивалю православного кіно «Покров-2011». Головну роль у картині зіграв знаменитий Емір Кустуріца. І з перших хвилин перегляду стало зрозуміло, що відомий сербський режисер не тільки грає в цьому фільмі, але й є безсумнівним натхненником творчої групи. Це водночас і насторожувало. Адже фільми Кустуріци знамениті не тільки своєю життєрадісністю та оригінальним гумором, а й епатажними сценами.
Побоювання виявилися марними, і «Пелікан», на велику радість публіки, показав справжній зразок професійного православного кіно. Дивовижно, але фільм, знятий французькими кінематографістами, виявився глибоко християнський і за духом, і за змістом.
Не випадково саме пелікан у фільмі примиряє батька із сином і наповнює їхнє життя радістю та сенсом. У давнину вважалося, що пелікан, рятуючи від смерті рідних пташенят, годує їх кров’ю зі своїх роздертих грудей. Тому для християн перших століть цей птах став символом Христа, Який живить вірних Своїми Тілом і Кров’ю. Підтвердження цьому ми знаходимо у службі Великої Суботи. В одній з похвал на утрені говориться: «Якоже птица неясыть (пелікан — авт.), уязвлен в ребра Твоя, Слове, дети Твоя умершия оживил еси, искапав им животворныя токи».

Але й без смислового навантаження пелікан виглядає в картині чудово, особливо на фоні захоплюючих грецьких пейзажів. Історія дружби хлопчика Яніса і дивовижного птаха розказана дотепно та весело.
Незважаючи на те, що фільм знятий у жанрі трагікомедії, він жодного разу не переходить ту межу, за якою гумор стає вульгарністю. Тут є і веселі ченці, і багатодітний парафіяльний священик, який викликає посмішку, але це анітрохи не принижує пастирів Церкви, а, навпаки, робить їх більш зрозумілими та близькими глядачеві.
У французів можна повчитися правдивого зображення церковної дійсності. У фільмі немає стилізованого духовенства, яке живе штучно-духов­ним життям. Цією чесністю «Пелікан» і підкуповує глядача. Настоятель місцевого монастиря тут може розсмішити своїх послушників, а разом із ними і глядачів, майже до сліз. Але, коли потрібно, він дає мудру пораду хлопчикові, який опинився у складній життєвій ситуації.
Є в картині і любовна лінія, але режисер зумів так показати закоханих підлітків, що фільм можна сміливо дивитися всією сім’єю.
У «Пелікані» немає надто закрученого сюжету з непередбачуваними поворотами розповіді та несподіваною розв’­язкою. Немає тут і видатних акторських робіт. Але після перегляду світ навколо стає світлішим, і у глядача з’являється бажання зробити щось хороше. Однак не будемо детально розкривати весь творчий задум картини, залишивши глядачам можливість самим відкрити для себе цей фільм.
Фільм, від якого віє добром, подобається практично кожному глядачеві. Секрет цього, можливо, криється в причетності до проекту найзнаменитішого сербського режисера, який, після прийняття Хрещення у 2005 р., дедалі частіше використовує свій талант на благо Церкви. У травні цього року Сербський Патріарх Іриней нагородив Еміра Кустуріцу найвищою відзнакою Сербської Православної Церкви — орденом святого Сави першого ступеня, за «безкорисливу працю і представлення сербського народу та Право­слав’я у світі».
Олег Карпенко
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика