Духовні школи України (семінарії, училища) продовжують набирати охочих отримати богословську освіту. Бажання бути висвяченим у священицький сан — один з основних мотивів абітурієнтів-мирян. Між тим важливо розуміти, що така освіта не є допуском до священства сама по собі. Священство — це покликання. 

Про те, що відрізняє духов­ну освіту від світської, ми писали неодноразово (зокрема — і в останніх номерах газети). Дана тема є невичерпною — просто тому, що духовна освіта не завжди починається в семінарії і не припиняється після її закінчення. Це начебто зрозуміло і без особливої богословської підготовки, але саме наявність такої підготовки дозволяє говорити про ці речі ствердно. Старий і Новий Завіт, літургіка, історія Церкви, патрологія, догматика… «Мене духовні школи завжди приваб­лювали своєю таємничістю, — згадує Віталій Сидоркін, випускник КДС. — Проте і Гоґвардс з «Гаррі Поттера» теж може видатися таємничим. У чому ж різниця? І там, і там боротьба добра зі злом… Змістовні відповіді на дитячі, та аж ніяк не прості питання приходять з трудом — після довгих ночей читання богословської літератури, палких суперечок з однокласниками. Справжня ж радість з’являється з усвідомленням, що Іісус Христос — Боголюдина, Трійця — Бог, що інакше й бути не може, і таке от розуміння дає підставу і відкриває сенс життя. А коли починаєш розбиратися в єресях і вже — здавалося б — досяг розуміння Божественної суті, просте запитання на іспиті опускає на землю з уявних небес, знову саджаючи за книгу. А є ще й «наряди» по кухні і не тільки — ази послуху, без яких навряд чи можливе осягнення смирення, становлення на шлях християнського життя». Але це, образно кажучи, поезія. Є й суто формальна проза.
Духовні школи України продовжують прийом документів від абітурієнтів до кінця липня — йдеться про стаціонарне навчання (інформація про заочні відділення є на сайтах семінарій). Звичайний термін навчання — 4 роки. Приймають далеко не кожного. Залежно від навчального закладу вимоги до абітурієнтів варіюються, загалом же — досить високі. Причому справа не тільки у віковому цензі (як правило, для мирян встановлено обмеження — до 35 років). Охочі отримати богословську освіту повинні пройти співбесіду, показавши осмислене і тверде знання напам’ять початкових молитов, «Символу віри», ряду молитов і псалмів (що входять у ранкове, вечірнє правила і не лише), тропаря своєму святому та ін. У КДС і більшості інших семінарій також передбачені усні іспити з біблійної історії Старого і Нового Завіту, основ православного віровчення. Потенційні семінаристи повин­ні читати Псалтир церковно­слов’янською мовою та орієнтуватися в основних церковних піснеспівах, словом, нести послух на криласі або у вівтарі… Такого рівня знань, за словами поважного настоятеля одного зі столичних храмів, років 20 тому вимагали від учнів семінарії чи не на випускних іспитах. Зараз планка вища, зокрема й тому, що деякі миряни розглядають священство як інструмент для заробітку (а не покликання), що є неприпустимим. Утім, і благочестивому мирянину досягти встановленої планки не так важко, як може здатися на перший погляд, — підручники (зокрема, й рекомендований для підготовки, неодноразово перевиданий «Закон Божий» для домашнього читання) давно перестали бути предметами розкоші завдяки Інтернету. А більш ґрунтовний катехізис пропонують майже всі духовні школи в рамках відповідних курсів.
Перелік документів, які запитують семінарії, загалом, типовий — див.: НА ЗАМІТКУ. А ось в освітніх системах самих шкіл є деякі відмінності, що цілком зрозуміло: однодумність у головному й різні підходи до другорядного відкривають у богослов’ї найбільш майстерних. 
Вацлав Дворнік

НА ЗАМІТКУ. ЩО ПОТРІБНО ПОДАТИ АБІТУРІЄНТУ?

 • прохання на ім’я ректора;
 • рекомендацію єпархіального архієрея або парафіяльного священика (завірену єпархіальним архієреєм);
 • анкету встановленої форми;
 • 2 фотографії (6х8 см);
 • свідоцтво про народження (оригінал);
 • свідоцтво про повну середню освіту (оригінал) та сертифікати незалежного тестування з предметів історія України, українська мова та література, іноземна мова (на вибір);
 • оригінал диплома про вищу або спеціальну освіту (якщо є);
 • оригінал диплома про закінчення духовного училища (якщо є);
 • довідку про сімейний стан (форма № 3 з ЖЕКу);
 • автобіографію;
 • медичну довідку про стан здоров’я (форма 086-У) та її копію;
 • карту щеплень (форма 063-У) та її копію;
 • свідоцтва (довідки) про Хрещення, про вінчання (для одружених першим шлюбом);
 • копію свідоцтва про шлюб;
 • 2 копії паспорта (стор. 1, 2, 10, 11);
 • 2 копії ідентифікаційного номера платника податків або печаток відмови в паспорті;
 • грамоту про рукоположення (для абітурієнтів у священному сані);
 • приписне свідоцтво або військовий квиток (мати на руках).
За даними КДС 
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика