2 вересня в галереї «Соборна» Духовно-просвітницького центру УПЦ відбувся круглий стіл «Перспективи культурного оновлення України: роль телебачення і мас-медіа». На зустріч зібралися пастирі, журналісти й місіонери:
керівник Синодального відділу у справах молоді єпископ Обухівський Іона, голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ протоієрей Георгій Коваленко, протоієреї Андрій Ткачов, Олександр Акулов і Олександр Авдюгін, керівник проекту «ФОМА в Україні» Антон Нікітін, а також протодиякон Андрій Кураєв.

Владика Іона озвучив основні претензії до сучасного телебачення: журналісти часто тенденційно висвітлюють церковне життя, маніпулюють «смаженими» фактами. «І у споживачів медіапродукту складається негативне враження про Церкву, — констатував єпископ Іона. — Хоча позитиву в нас набагато більше». На його думку, не варто гнатися за рейтинговістю православних передач, якщо для цього потрібно використовувати сумнівні методи світських ЗМІ.
Антон Нікітін, який свого часу керував службою новин телеканалу «Інтер», розповів про позитивний досвід співпраці із Церквою на прикладі зустрічі у прямому ефірі зі Святішим Патріархом Московським і всієї Русі Кирилом влітку 2009 р. Антон Нікітін вважає, що якщо журналісти професійно виконують роботу й поважають традиції своєї країни, то їхній медіа­продукт буде корисний Церкві та суспільству.
Церковний письменник, популярний блогер, прес-секретар Луганської єпархії протоієрей Олександр Авдюгін упевнений, що православним телепередачам потрібно освоювати формат прямого ефіру. Церква має достатньо мислячих, грамотних священиків, які у змозі впоратися із подібним завданням. Але чим більше слово «повинен» вживатиметься у православних ЗМІ, тим менше їх дивитимуться, вважає протоієрей Олександр Авдюгін. Він наполягає на тому, що менторський тон взагалі не має звучати з вуст місіонера.
Директор православного кінофестивалю «Покров» протоієрей Олександр Акулов запропонував силами церковних журналістів створювати православні рейтингові ток-шоу для світських телеканалів. Як запевнив отець Олександр, серед провідних телепродюсерів України є люди, які симпатизують Церкві й готові співпрацювати в медіасфері.
Модератор зустрічі протоієрей Георгій Коваленко був дещо іншої думки про ток-шоу. «Те, що я сьогодні бачу на телебаченні, — це рух у бік безперервного ток-шоу. Скоро навіть новини зніматимуться на замовлення сценариста з редакції новин, — вважає отець Георгій. — У своїй сутності ток-шоу — це маніпуляція, і багато хто з нас, дивлячись такі передачі по телевізору, бачать, що це неправда». На думку прото­ієрея Георгія, Церква може протиставити розважальній сутності сучасного телебачення свої традиційні цінності.
Протодиякон Андрій Кураєв тонко підмітив, що сучасна аудиторія, особливо молодіжна, часто не визнає за священиком право на звернення до неї. І тому потрібно спочатку довести, що спілкуватися із православними може бути цікаво. Крім того, відомий місіонер закликав пам’ятати про факультативність діяльності Церкви в житті сучасного суспільства. «Для нас православна віра — найважливіше, — підкреслив протодиякон Андрій Кураєв, — але для дуже багатьох людей, до яких звернені місіонерські передачі, це не так».
Відомий київський публіцист і письменник протоієрей Андрій Ткачов вважає, що православні ЗМІ зобов’язані реагувати на резонансні події, осмислювати їх і давати актуальну оцінку. Люди ХХI століття прагнуть віри, і спілкування з носіями євангельського смислу для них дуже важливе, впевнений отець Андрій.
Зустріч, що тривала понад дві години, зібрала не так багато слухачів, як хотілося б. До того ж організатори вибрали не зовсім вдалий формат заходу, в рамках якого учасники лише висловили свої думки. Дискусії про актуальні проб­леми сучасних ЗМІ як такої не відбулося, хоча становище частково врятував протоієрей Георгій Коваленко, який спрямовував зустріч у конструктивне русло. Тим не менше значущість сказаного виступаючими важко переоцінити. І є всі надії вважати, що круглий стіл, проведений на початку вересня, матиме продовження, і не тільки в церковному середовищі.
Олег Карпенко
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика