Сучасна Молдова — це православна країна, у якій нараховується 42 монастирі, вісім скитів та 1264 парафії, хоча за територією вона у 20 разів менша за Україну і має площу як Одеська область, а за чисельністю населення дорівнює Донецькій області: у ній проживає 4 млн людей.

Втім, молдавський народ зберіг віру від перших віків християнства. Понад 93 % населення сповідують Право­слав’я, незважаючи на те що 300 років ця країна перебувала під турецьким ярмом.

НЕЗАБУТНІЙ СВІТ МОЛДОВИ
Перше враження від побаченого у цій країні викликає захоплення: мальовнича природа — ліси, гори, озера, сади, виноградники, які буяли на той час усіма барвами осені. У селах всі будиночки охайні, чисті, земля — доглянута. Клімат сприятливий для вирощування винограду, яблук, горіхів тощо.
На перехресті доріг, у садибах — скрізь ми бачили православні хрести, прикрашені рушниками, квітами, стрічками, криниці — одна красивіша за іншу — майстерно оздоблені різьбою. Відчувається, що сучасна Молдова — це православний, глибоко віруючий народ, який живе із Богом у серці. У вихідні дні церкви заповнені парафіянами. Богослужіння звершується молдавською мовою, але все зрозуміло паломникам.
Надбання сучасної Молдови — величні собори і разом із тим маленькі печерні монастирі. Нерідко святі обителі нагадують фортеці, про це свідчить товщина стін, які захищали ченців та місцевих жителів від турків і татар. Монастирі являють не лише духовну, а й культурно-історичну цінність країни.
Типова картина: у селі, в долині або біля підніжжя гір, подалі від мирської суєти, розташувався монастир. Він з’являється несподівано, за поворотом, і викликає захоплення від благоліпності храмів. 
У монастирях по 30-40 ченців. Там прокидаються о четвертій-п’ятій годині ранку і стають на молитву, а потім у кожного свій послух. 
Особливості молдавських монастирів: поблизу храмів купуються будинки, і в них живуть старенькі черниці разом із молодими послушницями. Утворюється благочестиве поселення, яке є прикладом такого способу життя для інших: люди трудяться і моляться.
В одній із сільських молдавських хат білоцерківські паломники заночували. Ми немов перенеслись у глибину століть. Добре спати, коли тиша, спокій і Божа благодать!
Утім, для паломників Молдова залишається важкодоступною країною: гориста місцевість, проблемні дороги, але богомольців тут люблять і вважають за честь їх приймати, висловлюючи свою гостинність та любов.
Шкода, що у Молдові забувають російську та українську мови. У школах вивчають англійську та молдавську, тому дорогу ми питали лише у людей похилого віку.
СВЯТІ ОБИТЕЛІ: НЕЛЕГКА ДОЛЯ ТА БАГАТА ІСТОРІЯ
У с. Каларашівка ми відвідали Свято-Успенський жіночий монастир. Його заснував у XVI ст. на березі р. Дністер чернець-схимник. Тут і нині є три святих джерела, вода в яких має лікувальні властивості. За свою історію монастир кілька разів перебудовувався.
Духовним центром Молдови вважається чоловічий монастир Святої Трійці у с. Сахарна, яке розкинулось серед крутих ущелин. У цій обителі перебувають нетлінні мощі мученика Макарія, є кістниця, де хоронять ченців за афонською традицією. Монастирський комплекс нараховує 650 га землі й перебуває під охороною держави.
У глибині яру течуть джерельця, шумлять каскадні водоспади. 
У цій обителі ми побачили царство квітів, є фонтани, гуляють лебеді та павичі, живуть диковинні пташки. Все це нагадує куточок раю на землі.
Стояв жовтень, уже почалися перші приморозки. На території монастиря паломники підійшли до цілющого джерела під відкритим небом. Керівник групи благословив нас викупатись. Із молитвою на вустах ми тричі занурились у купіль, від чого стало тепло всьому тілу. Таким чином ми відчули на собі благодатну силу святого джерела. Звичайно, ніхто із паломників не захворів.
Незабутнє враження справив на білоцерківців один із найдревніших скельних монастирів Молдови — Старий Орхей. Тихий вогник чернечої молитви запалився тут ще у XV ст. Створені у скелях печери схожі на старовинні скити.
Старенький сивий чернець розповів нам історію обителі, закликавши усіх нас до любові та миру. Намоленість цього місця, Божу благодать тут відчуває кожен.
Монастир Капріяни існує із 1429 р. Він розташований у мальовничому заповіднику Кодри. Тут протягом багатьох років перебуває резиденція Митрополита Кишинівського і всієї Молдови Володимира. Все радує око: фонтани, клумби, бесідки… Зображення цієї обителі можна бачити на купюрі в один молдавський лей.
Монастир Хинку теж розташований у заповіднику Кодри. Цікава історія обителі. У XVII ст. Молдавія страждала від постійних набігів татар. За переданням тут неподалік проживав майбутній заснов­ник монастиря боярин Михалча Хинку зі своєю донечкою Уляною. Ворог наступав, надій на порятунок вже не залишалося. Боярин вирішив тікати. Не гаючи часу, він вирушив із дочкою у нелегкий шлях. Коли вже не було сил, втікачі побачили річку і вирішили перепочити на березі. Боярин дав обіцянку Богу: якщо вони залишаться живими, то на цьому місці збудує храм. Господь помилував цих людей, вони прожили багато років. А боярин слова свого дотримав.
Того дня у монастирі паломники були в захопленні від чудових килимів, зроблених на землі із живих квітів. Вони були підібрані досить вдало, з великим естетичним смаком. А повітря — насичене киснем і збагачене особливими квітковими пахощами.
Згідно з маршрутом паломники побували у Свято-Троїцькому жіночому монастирі в с. Жапка. Це єдина обитель, що не закривалася у країні за часів радянської влади. Одну із ночей паломники провели у жіночому монастирі Речула, заснованому у 1797 р. за благословенням Паїсія Величковського. Були часи, коли за благодатними стінами цієї обителі несли свій молитовний подвиг понад 300 ченців.
До речі, майже в усіх храмах Молдови ми бачили ікону з Почаївським образом Божої Матері.  Наша святиня є досить шанована у цій країні.
Ми відкрили для себе ще одну країну, її традиції, звичаї, культуру, отримали велику духовну радість та втіху. Молдова є прикладом сповідання православної віри у нинішні нелегкі часи.
Тамара Зозуленко
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика