У повсякденному житті ми часто вживаємо крилаті вислови, якi, як правило, відображають різні риси людського характеру, по-різному проявляються у людських вчинках. Чимало крилатих виразів завдячують своїм походженням Книзі книг — Біблії. 

Багато біблійних висловлювань глибоко увійшли в культуру людського спілкування. І віруючі, і далекі від віри та Церкви люди вільно вживають їх, часто у значенні, відмінному від біблійного, іноді навіть не підозрюючи про їх священне походження і початкове значення. 
«ХТО НЕ ПРАЦЮЄ…»
У 1925 році радянський уряд на офіційному рівні поставив завдання — виховати носіїв нової, комуністичної моралі, з метою викорінення буржуазної. І як не дивно, для цієї мети більшовикам знадобилися… християнські заповіді. У сталінському варіанті радянської Конституції, в її 12-й статті сказано: «Праця у СРСР є обов’язком і справою честі кожного здатного до праці громадянина за принципом “хто не працює, той не їсть”». Цей вираз став основою другого пункту «Морального кодексу будівника комунізму». 
А розуміння того, що для повноцінного життя необхідно працювати («Без труда нема плода» — свідчить народне прислів’я), завжди існувало в людському роді. Найточніше висловив цю істину апостол Павел у Другому посланні до Солунян. Тим, хто кинув роботу й перебував у неробстві в очікуванні незабарного Другого Пришестя Христа «апостол язиків» написав: «Якщо хто не хоче трудитися, той нехай і не їсть» (2 Фес. 3: 10). 
ІСТИННИЙ СМАК ЗАБОРОНЕНОГО ПЛОДУ
Не рідко доводиться чути вираз «заборонений плід солодкий». Що тут мають на увазі? Ці слова відомі людині ще з райських часів: «І заповів Господь Бог людині, сказавши: від усякого дерева в саду ти будеш їсти; а від дерева пізнання добра і зла, не їж від нього, бо в той день, коли ти з’їси від нього, смертю помреш» (Бут. 2: 16–17). Чому Господь дав нашим праотцям цю заповідь? Бо Він передбачав шлях морального становлення Адама і Єви та застерігав їх від гріхопадіння. Але наші праотці не витримали випробування. Порушивши заповідь Божу, нещасні Адам та Єва не отримали досконалого знання про добро та зло, яке лукаво обіцяв їм сатана, та ще й виявилися негідними спілкування з Богом. Вони не могли більше бачити Бога віч-на-віч; відкинувши від себе Його благодать, їхні душі розлучилися з Богом. Втративши можливість особистого богоспілкування, Адам і Єва, внаслідок цього, стали смертними, були вигнані з Раю та до кінця життя оплакували свій гріх. 
КОЗЕЛ ВІДПУЩЕННЯ
Хто з нас не чув цих слів? Ми вживаємо їх стосовно людини, на яку покладаємо відповідальність за незугарні дії та вчинки інших людей. А прийшли ці слова зі Старого Завіту, де вони мали богословсько-богослужбове значення — ізраїльтяни через звершення особливого священнодійства перекладали свої гріхи на козла як священно-обрядову тварину. Про це сказано у книзі Левит з П’ятикнижжя Мойсея: «І покладе Аарон обидві руки свої на голову живого козла, і сповідає над ним усі беззаконня синів Ізраїлевих, і всі злочини їхні, і всі гріхи їхні, і покладе їх на голову козла, і відішле з призначеною людиною в пустелю: і понесе козел на собі всі беззаконня їхні у землю непрохідну, і пустить він козла в пустелю» (Лев. 16: 21–22). За законом Мойсея, в день очищення, коли ізраїльтяни перебували у покаянні та суворому пості, первосвященик ставив перед Господом двох козлів і кидав жереб. Одного козла він приносив, за жеребом, в очисну жертву за свої гріхи та за гріхи ізраїльтян, заколюючи його. А на іншого козла, також за жеребом, покладав руки, голосно сповідував усі гріхи народу ізраїльського, вчинені за рік, і відпускав його зі спеціально призначеною для цього людиною у важкодоступну безлюдну місцевість. Таким чином, з богословської точки зору, первосвященик сподівався, що з вигнанням козла відпущення, який поніс на собі гріхи ізраїльтян, їхні гріхи більше не повторяться. 
Віктор Науменко 
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика