У XV–XVI ст. у різних куточках Псковського краю почали виникати скити пустельників. У пошуках безмовності подвижники усамітнювалися в глухих місцях, серед лісів, боліт та мохів. Одним із таких ревнителів Царства Небесного був і преподобний Іларіон Псковоєзерський, Гдовський.

Пройшовши школу духов­ного зростання у преподобного Євфросина Псковського, праведник вирушив на пустельний острів на р. Желча (біля Чудського озера), де серед дрімучих лісів став очищувати розум духовним спогляданням, перебуваючи у невтомній боротьбі з невидимими духами злоби. У 1460 р. він заснував на березі р. Желчі, недалеко від Гдова, Озерський Покровський чоловічий монастир. Обитель перебувала на кордоні з Лівонським орденом, тому ченці постійно зазнавали його грабіжницьких нападів, але братія щоразу старанно працювала над її відновленням. Попри важкі умови та брак коштів, преподобний Іларіон затвердив у монастирі високе благочестя. Преподобний прославився даром прозорливості: він заздалегідь знав, з яким питанням до нього прийшла людина і якою пристрастю вона одержима. Місцем своїх подвигів святий обрав дупло гігантської сосни. Все його життя було наповнене постійною працею, самопримусом до звершення чеснот, молитвою, богомисленням, стриманістю, смиренням і відданою любов’ю до Бога.
У 1476 р. преподобний Іларіон відійшов до Господа. Братія, оплакуючи розлуку зі своїм улюбленним аввою, поховала його останки біля північних дверей іконостасу в храмі на честь Покрову Пресвятої Богородиці заснованої ним обителі. Після канонізації його ім’я було внесено в «Повний християнський місяцеслов». Згодом у монастирі був побудований храм на честь Різдва Христового, а його лівий приділ був освячений в ім’я преподоб­ного Іларіона. Монастир Псковоєзерського старця проіснував до часів правління імператриці Катерини ІІ, коли вийшов указ про його закриття. Відтоді головний Покровський храм монастиря став парафіяльним. Останню Літургію в ньому було звершено в 1942 р. Два храмові дзвони, відлиті 1570 р. на особисте замовлення царя Івана Грозного, були переміщені в Псковський музей-заповідник…
Тепер у стінах древнього Покровського храму, де спочивають мощі преподобного Іларіона, знову чути молитву. Літургійне життя в ньому відродилося 1993 р. Острівне село Озера, де стоїть церква на честь Покрову Пресвятої Богородиці, є постійним місцем паломництва багатьох православних християн.
Підготував Андрій Гор
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика