На цю подію ми чекали цілий рік, а організатори «Покрову» заздалегідь пообіцяли влаштувати особливе свято для всіх шанувальників православного кіно. До того ж саме в ці дні у прокат вийшов найочікуваніший фільм на релігійну тематику — «Орда», який повинен був стати родзинкою фестивалю.

НАВІЩО ПРАВОСЛАВНИМ КІНЕМАТОГРАФ?
Відкриття ювілейного кінофоруму відбулося 11 жовтня у Національній опері України та пройшло зі справжнім європейським розмахом. Біля входу — червона доріжка, навколо — безліч зірок кіно. Помічаємо, як скромно стоїть осторонь відомий російський режисер Володимир Хотиненко (документальний серіал «Паломництво у вічне місто», художній фільм «Піп»). Цього року він очолює журі ігрових фільмів. Розповідає, що участь у фестивалі для нього — хороша можливість подивитися кіно.
«Дивно чути таке від відомого режисера», — зауважуємо йому. «Може, для кого й дивно, а для мене ні, — відповідає Володимир Іванович. — Я один із тих, хто найбільше переглядає чуже кіно. Намагаюся дивитися усе: й ігрове, й документальне». Не можемо не запитати про його роботу над новим фільмом за романом Достоєвського «Біси». Володимир Іванович розповідає, що зараз триває робота над сценарієм, акторські проби розпочнуться у листопаді, а зйомки стартують у травні. «Робота йде неймовірно складно», — зізнається режисер і обіцяє показати фільм вже за рік.
А тим часом учасники та численні гості фестивалю заповнюють прекрасний зал оперного театру. Ведучі — Федір Бондарчук і Тетяна Терехова — починають свято. Гостей та організаторів фестивалю вітає Президент України Віктор Янукович у своєму телезверненні, а Прем’єр-міністр Микола Азаров — особисто зі сцени. Потім виступив і президент фестивалю народний депутат України Андрій Деркач, подякувавши глядачам за те, що вони дивляться фільми, які «змушують відчувати, змушують думати».
Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир побажав усім глядачам отримати «урок віри й любові один до одного», наслідуючи вчинки позитивних героїв православних фільмів. Владика відзначив кращі роботи за увесь десятирічний період існування фестивалю, нагородивши їхніх творців.
КРАЩІ З КРАЩИХ У ПРАВОСЛАВНОМУ КІНО
Переможцями номінацій стали:
Документальне кіно — «Форпост», режисер Михайло Шадрін.
Анімаційний фільм — «Зустріч», режисер Наталія Федченко.
Короткометражний фільм — «Спаси і збережи», режисер Ольга Шульгіна-Москаленко.
Ігровий фільм — «Піп», режисер Володимир Хотиненко.
За ролі священиків у кіно нагороди фестивалю отримали: Дмитро Назаров («Штрафбат»), Єгор Пазенко («Настоятель»), Віктор Павлюченков («Батюшка»), Юрій Бєляєв («Спас під березами»), Сергій Маковецький («Піп») і Петро Мамонов («Острів»). Нагороду в номінації «краща актриса» отримала Ксенія Раппопорт за роль у фільмі «Два дні» (режисер Авдотья Смирнова), а кращим актором був визнаний Федір Бондарчук, який також зіграв у цьому фільмі. Кращою кінокомпанією була визнана «Православна енциклопедія» за серіал «Земне й небесне».
«ОРДА» В НАЦІОНАЛЬНІЙ ОПЕРІ
Перед показом фільму «Орда» виступили його творці: режисер Андрій Прошкін, сценарист Юрій Арабов та ведучий «Православної енциклопедії» протоієрей Олексій Умінський. Юрій Миколайович здивував глядачів, повідавши, що його картина про любов, але «місцями її, можливо, складно дивитися». А протоієрей Олексій Умінський сказав, що фільм показує не святість, а лише шлях до цієї святості.
Проте фільм розповідав переважно про Золоту Орду, а не про святителя Олексія. Організатори влаштували не заплановане обговорення картини, яке мимоволі перейшло в осмислення мети і завдань православного кіно. Учасники дискусії були одностайні в тому, що «Орда» — це професійно зроблений кінопродукт. Але далі думки розділилися. Одні захищали неординарний авторський підхід до православної теми, інші висловлювали повне неприйняття фільму.
Заслужений працівник культури України, керівник Центру православної культури «Ліствиця» протоієрей Ігор Собко висловив думку про те, що «Православ’я та екшн не сумісні», а «Орда» має лише формальні ознаки православного фільму. «У фільмі немає духу, а отже немає життя, — вважає отець Ігор. — Автори взялися до роботи, будучи не готові до цього. У режисера не відбулося зустрічі із Христом».
ПОКАЗИ
12–14 жовтня в київському Будинку Кіно відбулися покази конкурсної програми «Покрову». Усього на фестиваль цього року надійшло 150 документальних картин. Серед них журі відібрало 40 робіт з України, Росії, Білорусі, Грузії та Польщі. У програмі також змагалися по вісім ігрових і короткометражних стрічок, а також п’ять анімаційних.
Головою об’єднаного журі фестивалю було обрано архієпископа Бориспільського Антонія, Керуючого справами УПЦ. Переможців у конкурсах ігрового й короткометражного кіно визначило журі під головуванням народного артиста РФ, режисера і сценариста Володимира Хотиненка. Журі конкурсів документального і анімаційного жанрів очолив президент Першого національного каналу Єгор Бенкендорф.
У п’ятницю, 12 жовтня, відбулася прем’єра фільму «Старець Паїсій і я, який стоїть догори ногами» київського режисера Олександра Столярова, неодноразового лауреата кінофестивалю «Покров». Картина була створена за мотивами життєпису відомого грецького подвижника Паїсія Святогорця. Того ж дня демонструвався чудовий, зворушливий фільм «Хлібний день», що оповідає про непросте життя сучасної глибинки. Йому, зрештою, вдячні глядачі й віддали свій «Приз глядацьких симпатій».
Не можна не відзначити фільм «Патріарх», знятий телевізійним агентством «Профі ТБ» спеціально до 65-річчя Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила. Героями фільму стали відомі люди зі світу науки, культури й шоу-бізнесу, а також звичайні парафіяни, чиє життя змінило знайомство з Патріархом. Фільм заслужено отримав диплом фестивалю «За зміцнення віри».
ПРИКРАСИТИ СВІТ ЛЮБОВ’Ю
Церемонія закриття фестивалю відбулася увечері 14 жовтня, на свято Покрову Пресвятої Богородиці. Будинок Кіно насилу вмістив усіх бажаючих бути присутніми на фінальному акорді кінофоруму.
Вручаючи призи переможцям, президент фестивалю православного кіно «Покров» народний депутат України Андрій Деркач поділився своїми роздумами на тему, яка стала лейтмотивом ювілейних урочистостей. «Православне кіно — це обов’язково пошук, — розповів Андрій Леонідович. — Здебільшого, це розповіді про святих, монастирі, про євангельську правду». Він підкреслив, що головне у православних фільмах — не тематика, а кінцевий результат, коли «людина прикрашає світ милосердям і любов’ю». «І за це спасибі всім творцям фільмів», — підсумував президент фестивалю. За традицією, Андрій Деркач закрив Х ювілейний фестиваль і оголосив про початок XI міжнародного фестивалю православного кіно «Покров». Адже, як стверджують його організатори, свято доброго кіно триває цілий рік. І тепер для таких слів у них є всі підстави — кращі фільми «Покрову» можна дивитися на сайті фестивалю http://pokrovkino.com.
ПЕРЕМОЖЦІ IX МІЖНАРОДНОГО ФЕСТИВАЛЮ ПРАВОСЛАВНОГО КІНО «ПОКРОВ» 
Ігрове кіно
I премія — «Диригент», режисер Павло Лунгін.
II премія — «Шанувальниця», режисер Віталій Мельников.
III премія — «Платон Ангел», режисер Іван Войтюк.
Документальне кіно
I премія — «Архімандрит», режисер Георгій Калина.
II премія — «Пан прем’єр-міністр», режисер Олександр Столяров.
III премія — «У садах Валаамських», режисер Федір Соловйов.
Анімаційне кіно
I премія — «Повість временних літ», режисер Марія Ховенко.
II премія — «Азбука церковно­слов’янська», режисер Олена Борушко.
III премія — «Потоп», режисер Василь Корецький.
Короткометражне кіно
I премія — «Хлопчики», режисер Ілля Казанков.
II премія — «Право на чудо», режисер Наталя Ліпатова.
III премія — «Троє вас — троє нас», режисер Віталій Любецький.
Олег Карпенко
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика