Здоров’я — дар Божий. Але зберегти його сучасній людині стає все важче. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я головна загроза здоров’ю сьогодні — це хвороби серця та судин. Щорічно від серцево-судинних захворювань помирає більше людей, ніж від усіх інших хвороб, разом узятих.

У 2008 р. від ішемічної хвороби серця померло 7,3 млн чоловік, а від інсульту та інших форм цереброваскулярних патологій — 6,2 млн. «І світова, і українська статистика свідчить про те, що захворювання серця та судин давно випередили онкологічні захворювання, туберкульоз тощо, — каже заступник головного лікаря з медичних питань Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М. М. Амосова, кандидат медичних наук Костянтин Руденко. Понад 60 % пацієнтів помирають саме від серцево-судинних захворювань. Факторів, що призводять до цих захворювань, дуже багато. Якщо говорити про гіпертонічну хворобу, то, безумовно, тут дуже важливо те, як людина поводиться у суспільстві, як вона сама ставиться до себе. Це, в першу чергу, її спосіб життя: достатня чи слабка фізична активність, шкідливі звички (куріння, зловживання алкогольними напоями, переїдання, вживання в їжу неякісних продуктів та солі у великих кількостях) або їх відсутність. Про здоровий спосіб життя говорять не заради красного слівця».
До негативних факторів, за словами Костянтина Руденка, належать також діабет, ряд гормональних порушень і спадковість. «Зараз дуже поширеною є думка, що більшість захворювань, у тому числі і серцевих, мають генетичну детермінованість, — розповідає він, — і людина, у якої в роду були родичі, що страждали серйозними серцево-судинними захворюваннями, перебуває в зоні ризику». За словами кардіолога, ішемічній хворобі та розвитку інфаркту міокарда часто сприяє збільшений вміст у крові тригліцеридів і холестерину, які потрапляють в організм з жирами.
«Стресові ситуації — стан, у якому перебуває, напевно, більша частина українського суспільства, — продовжує Костянтин Руденко, — і це, безумовно, накладає свій негативний відбиток на розвиток серцево-судинних захворювань. Тому потрібно берегти себе від негативних переживань, а якщо вони все ж таки виникають, то намагатися не приймати все близько до серця. Кожна людина повинна навчитися розслаблятися, в хорошому сенсі цього слова. Якщо раз на день здійснювати пішу прогулянку або пробіжку, то вже тільки цим можна уникнути багатьох проблем зі здоров’ям». «Якщо говорити про людей старше 30–35 років, то їм бажано знати не тільки свій рівень артеріального тиску, але й рівень холестерину в крові. І якщо цей рівень підвищений, потрібно застосовувати профілактичні заходи», — рекомендує Костянтин Руденко.
Провідний спеціаліст Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М. М. Амосова констатує, що самолікування — це велика проблема для нашої країни: «Будь-яка людина у нас упевнена, що може сама себе вилікувати, незалежно від того, чи знає вона свій справжній діагноз чи ні. Тому якщо є підозри, що у вас гіпертонія, ішемічна хвороба, або ви маєте якісь проблеми з серцем, то вам, безумовно, слід звернутися до кардіолога. А той уже дивитиметься — чи пов’язане все це із хворобою серця і судин чи ні. Це дуже важливо, бо якщо затягувати і займатися самолікуванням, то можна пропустити той етап, на якому ще можна допомогти терапевтичними методами й уникнути ускладнень, що вимагають уже хірургічного втручання».
Симптоми, на які слід звернути увагу: швидка стомлюваність, задишка, раптова втрата свідомості, болі в області серця, які поширюються під ліву лопатку і в ліву руку, відчуття серцебиття разом з нестачею повітря і зі страхом смерті.
«Пости, що практикуються у Православній Церкві, — дуже позитивний фактор у профілактиці серцево-судинних захворювань, — переконаний Костянтин Руденко. — У нас на території інституту є храм, і ми вважаємо, що ті моральні принципи, які проповідує Церква, йдуть тільки на благо і сприяють одужанню пацієнтів. У цьому аспекті наш інститут і Православна Церква повинні йти рука в руку».
З ним згоден і настоятель лікарняного храму в ім’я святителя Миколая при Національному інституті серцево-судинної хірургії ім. М. М. Амосова священик Олександр Середюк. Як розповідає батюшка, «якось увійшла в храм жінка, чоловікові якої мали робити складну операцію. Молилася цілий день, а коли прийшла після операції, то порадувала нас. Виявилося, що під час хірургічного втручання лікарі з’ясували — проблема з судинами у чоловіка набагато простіша, ніж показала діагностика. Адже тут з діагнозом практично ніколи не помиляються… І таких прикладів можна навести багато. Храми потрібні при лікарнях — це факт. Особливо у нас, де щодня проводиться 15–20 операцій на серці».
Олег Карпенко
Для профілактики серцево-судинних захворювань:

— відмова від куріння;
— обмежене вживання алкоголю;
— здорове харчування;
— підтримка регулярної фізичної активності;
— контроль за нервово-фізичним станом та артеріальним тиском, а також рівнем холестерину в крові.

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика