Яке ж благочестиве та правильне життя провадила купчиха — одне замилування! Ото бува на Масляну як сяде вона млинці їсти — і їсть, і їсть — зі сметаною, з ікрою, з сьомгою, з грибочками, з оселедчиком, з дрібною цибулькою, з цукром, з варенням, з різними припічками, та все зітхає і запиває. І так вже набожно їсть, що навіть страшно. Поїсть, поїсть, зітхне і знову їсть.
А як піст настав, то купчиха постувати стала.

Вранці очі розплющила, чаю пити захотіла, а чаю ж не можна, бо піст. У посту не їли ані молочного, ані м’ясного, а хто тримав суворий піст, той і рибного не їв. А купчиха говіла ж з усієї снаги: вона й чаю не пила, і цукру, ні колотого, ні пиляного, не їла, і їла цукор особливий — пісний, на кшталт цукерок. Набожна окропу з медом випила п’ять чашок, та з пісним цукром п’ять, з малиновим соком п’ять чашок, та з вишневим п’ять — тільки не подумай, що з настоянкою, ба ні, з соком. І заїдала чорними сухариками. Поки кип’яточок випила, і снідати час настав. З’їла купчиха капустки солоної тарілочку, редьки тертої тарілочку, грибочків дрібних, рижиків, тарілочку, огірочків солоних десяточок, запила все квасом білим. Замість чаю збитень стала пити патоковий. Час не стоїть, вже й полудень настав. Обідати час. Обід пісний-пісний! Hа перше — ріденька вівсянка з цибулею, грибівниця з крупою, цибуляна юшка. Hа друге — грузді смажені, бруква печена, соляники — завитки соковиті, каша з морквою і шість інших каш різних із варенням і три киселю: кисіль квасний, кисіль гороховий, кисіль малиновий. Заїла все вареною чорницею з родзинками. Від маківників відмовилася:
— Hі-ні, маківників їсти не буду, хочу, щоб за весь піст і зернинки макової в роті не було!
Після обіду пісниця окропу з журавлиною і з яблучним повидлом попила. А час іде та йде. За післяобіднім кип’яточком з журавлиною, з повидлом — тут і вечеря. Зітхнула купчиха, та нічого не вдієш — постувати треба! З’їла гороху моченого з хроном, брусниці з толокном, брукви пареної, тетері борошняної, моченими яблуками з дрібними грушками у квасі заїла. Неблагочестивій людині такого посту не витримати — лусне. А купчиха до самісінької вечері п’є собі звар з сухими ягідками. Трудиться — постує! Ось і вечерю подали. Що за обідом їла, усе і за вечерею поїла. Та взяла її нетерплячка — з’їла рибки шматочок, лящика фунтів на дев’ять. Лягла купчиха спати. Аж-но як гляне в куток — а там лящ. Гляне в інший, і там лящ! Гляне на двері — і там лящ! З-під ліжка лящі, всюди лящі. І хвостами помахують. Зі страху купчиха залементувала. Прибігла кухарка, дала пирога з горохом — полегшало купчисі. Прийшов лікар — оглянув, послухав і сказав:
— Уперше бачу, щоб оце до білої гарячки об’їстися.
Та певна річ: лікарі ж бо освічені, хіба вони у благочестивих справах розуміються.
Степан Писахов
Степан Григорович Писахов (1879–1960) — художник, письменник, етнограф, казкар, викладач живопису. Народився 13 (25) жовтня 1879 р. в Архангельську. Навчався живопису в художньому училищі барона Штігліца в Петербурзі. Перервавши навчання в училищі, відвідав святині Новгорода, потім писав етюди на арктичній Півночі. Побував у Палестині, Сирії, Єгипті, Туреччині. Після чого поїхав доучуватися в Петербург у приватну художню школу живописця Якова Гольдблата, а влітку продовжував подорожувати по російській Півночі. Він ходив на кораблі “Святий Фока” Карським морем, брав участь у пошуках полярного дослідника Георгія Сєдова. Побачене зобразив у пейзажах, що експонувалися в Архангельську, Петербурзі, Москві, Берліні, Римі. С. Г. Писахов здобув популярність як автор казок. Також перу Степана Григоровича належать подорожні нариси, замітки, щоденники.
У казках Степана Писахова, які автор писав у радянську епоху, — чимало кон’юнктурних антирелігійних випадів. Але казка “Як купчиха постувала”, пропонована вашій увазі, може бути вельми повчальною для православного читача, оскільки є наочним прикладом того, як не треба постувати.
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика