Розкажіть, будь ласка, про богослужіння, яке називається Пасія. Наскільки мені відомо, ця служба латинського походження. Як вона перейшла у православне богослужіння?
Олена, м. Київ

Відповідає протоієрей Віталій Ейсмонт:
Увесь богослужбовий цикл Великого посту являє собою дивну мозаїку покаянних молитов. Усі вони досить древні й давно вкорінені в богослужбовій практиці. Однак серед них є богослужіння досить пізнього походження, яке не знайшло свого відображення у Статуті. Воно називається Пасією. Латинська назва богослужіння «passio» відповідає українському «страждання» і церковнослов’янському «страсть».
Перші богослужіння з подібною назвою з’явилися в католицьких храмах приблизно із XVI–XVII ст. Пізніше це нововведення підхопили й протестанти. Ідея Пасії полягала в молитовному співпереживанні із Христом останніх днів Його земного життя і, особливо, хресної смерті.
Західна традиція Пасії містила певні театральні елементи: кілька священиків (одягнені іноді у відповідні костюми) за ролями читали уривки зі страсного євангельського циклу. Читання перемежовувалися музикою і співом. Деякі західні композитори писали спеціальну музику для Пасій, (яскравим їх представником назавжди залишився Йоганн Себастьян Бах, який зобразив таким чином «Страсті (Passion) за Матфеєм» і «Страсті за Іоанном»).
В Україні, тодішній Малоросії, виразником ідеї православної версії Пасії виступив київський святитель митрополит Петро Могила (1596–1647). Чин такого богослужіння був спочатку досить простим: читання євангельських уривків, що оповідають про останні дні земного життя Спасителя, чергувалося з піснеспівами богослужіння Страсної П’ятниці. Пізніше в чинопослідування було включено акафіст Страстям Господнім. Акафіст, що має греко-католицьке походження, було перероблено й відредаговано іншим українським святителем — херсонським архієпископом Інокентієм (Борисовим).
Таким чином, Пасія, первісно урочисте західне богослужіння, набуло в нас строгої форми згідно з духом православної традиції. Ця служба завжди знаходила живий молитовний відгук у серцях віруючих.
Тривалий час вона звершувалася тільки в західних регіонах України. З кінця ХIX ст. інтерес до неї почав зростати і за її межами — вона зазвучала в Центральній Росії. Нову страсну службу дуже вподобали наші духівництво й парафіяни. Попри те що вона не передбачена Статутом до обов’язкового виконання, на сьогодні ця служба звершується у нас практично повсюди.
Служба Пасії вказує на образ Христових страждань і смерті, спонукаючи молільників звертати свої уявні погляди на свій духов­ний стан, роздумувати про прямування за Господом, смиренне перенесення образ і молитися за ворогів, готуючись тим самим до зустрічі Свята перемоги Любові над злом і смертю — Христової Пасхи.
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика