Вивчення даних Міністерства культури України про кількість релігійних організацій у країні щодо трьох Православних Церков наводить на дуже цікаві роздуми.

ЧИ МОЖНА ВИМІРЯТИ БЛАГОДАТЬ ЦИФРАМИ?
Відразу скажу, що це не аналітичне дослідження, а мій особистий погляд.
Головне відкриття цього року — релігійне відродження вже завершилося. Якщо з 1985 по 2000 р. кількість парафій і общин різних Церков зростала значними темпами, то після 2000-го це зростання стало значно слабшим. На початок цього року в Україні зареєстровано 35 116 общин — це на долю відсотка менше, ніж 2010 р.
Найбільша конфесія в Україні  — УПЦ. Вона має 12 806 общин. Це більше, ніж кількість общин УГКЦ і двох інших православних конфесій разом узятих. До речі, цей показник набагато чесніший, ніж опитування громадської думки, у яких раптом виявляється, що люди приписують себе до «Київського патріархату». Насправді вибірка при таких опитуваннях — звичайна для соціологів, вони запитують як віруючих, так і невіруючих.
Цифри свідчать більш переконливо. Було б перебільшенням робити на основі цих цифр висновки щодо благодатності. Але одне можна сказати точно: у тих конфесіях, які не визнані Світовим Православ’ям, — серйозна криза.
ЗАГАДКОВІ ЧЕНЦІ АВТОКЕФАЛЬНОЇ ЦЕРКВИ
Ченці — це передовий загін Церкви. Люди, які відмовилися від усього, для того щоб служити одному Богові та Його Церкві. Скільки їх в Україні?
В УПЦ — 203 монастирі, у яких подвизається 4873 ченці. Тобто, у середньому по 24 особи в одній обителі. Багато це чи мало? Давайте порівняємо з двома іншими православними конфесіями, де, за ідеєю, теж має бути багато ченців. Інакше звідки з’являтимуться єпископи, хто взагалі даватиме приклад для парафіян?
В УПЦ КП — 59 монастирів, у яких — 181 чернець. Тобто в середньому по три людини на монастир. Це ще більш-менш, в УПЦ теж є такий приклад — на всю Івано-Франківську область є тільки два монастирі УПЦ, у яких записано вісім ченців.
Але якщо ми подивимося на ситуацію із чернецтвом в УПЦ КП детальніше, тут виникають певні підозри. Так, у Тернопільській області «Київський патріархат» має п’ять монастирів, а ченців у них троє. Повторю: п’ять монастирів і три ченці. Як вони встигають розірватися на всі п’ять обителей — стає ясно, якщо вивчити статистику далі.
А далі — найцікавіше. Ситуація із чернецтвом в УАПЦ. Там цілих 11 монастирів, у яких — десять ченців. У тій же Тернопільській області в них чотири монастирі, у яких — три ченці. Може, вони проходили курси в ченців з «Київського патріархату», бо ж та сама область? Формально монастир може існувати, навіть якщо в ньому й один чернець, але 0,5 ченця — це вже занадто.
ЦЕРКОВНЕ МАЙБУТНЄ

Ще один важливий показник — кількість студентів у духовних семінаріях. Це теж ті пасіонарії, які слугують, перепрошую за ділову лексику, драйвером росту організації. 2000 р. в УПЦ було 3657 студентів, наразі — на третину більше — 4727.

В УПЦ КП було 1649 студентів у 2000 р., тепер — на третину менше: 1073.
В УАПЦ було 270 студентів у 2000 р., тепер — удвічі менше: 129.
Дивні люди в керівництві УПЦ КП — у них мало ченців, від них ідуть семінаристи, а вони продовжують критикувати Московський Патріархат. 
Про Автокефальну Церкву можна сказати тільки одне: те, що вона ще існує, — диво. І швидше за все, це диво цілком земного походження — маніпуляція цифрами.

Владислав Головін
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика