Донька імператора-язичника Діоклетіана, Артемія, стала християнкою. Цей факт викликав обурення з боку наступного за Діоклетіаном правителя — імператора Галерія. За його вказівкою той, хто зцілив, а потім і хрестив Артемію, святий Киріак, мав бути прив’язаний до колісниці правителя і, оголеним і закутим у кайдани, слідувати за нею, щоб таким чином «веселити» народ. Обурившись цією жорстокістю, Римський папа Маркел привселюдно викрив імператора, за що був побитий палицями, а потім відправлений на роботи у скотарню…

Такими трагічними подіями переповнена історія Церкви до 313 р. — часу появи на світ міланського едикту. До узаконення християнства залишалося зовсім небагато, але язичництво, нібито передчуваючи швидку поразку, відчайдушно чинило опір.
Священномученик Маркел, папа Римський, та святі Сисиній і Киріак диякони, Смарагд, Ларго, Апроніан, Сатурнин, Папій і Мавр воїни, Крискентіан, а також святі Прискілла, Лукина і царівна Артемія — усі ці мученики за Христа постраждали за часів чотирьох римських імператорів: Діоклетіана, Максиміана та їхніх наступників — Галерія і Максентія.

Коли Максиміан управляв західною частиною Римської імперії, воїни, які визнали себе християнами, повинні були залишити усі займані ними посади й піти на каторжні роботи. Іноді їм приносили одяг та їжу Сисиній, Киріак, Смарагд та Ларго. Все необхідне вони отримували від християнина Фрасона, який отримав за це особисту подяку від папи Маркела. З часом Сисиній і Киріак стали дияконами. Одного разу вони були схоплені й також відправлені на каторжні роботи. Там вони працювали не тільки за себе, але й за престарілого в’язня Сатурнина, щоб того не позбавили життя.

Незабаром Максиміан відправив Сисинія на муки до правителя області Лаодикії. Перебуваючи у в’язниці, сповідник був викликаний на допит до начальника Апроніана. Побачивши обличчя Сисинія, яке випромінювало світло, він увірував у Христа і хрестився, а потім отримав миропомазання від рук папи Маркела. Того ж дня, 20 червня, Сисиній і Апроніан причастилися Святих Таїн. День ще не завершився, як вони постали перед Лаодикієм. Дізнавшись, що Апроніан християнин, правитель велів відсікти йому голову. Незабаром Сисиній і Сатурнин були приведені в язичницький храм, де їм наказали принести жертви. Сатурнин сказав: «Нехай оберне Господь на порох ідолів язичницьких!». Щойно він закінчив говорити, триніжники, на яких курів фіміам перед ідолами, розплавилися. Ставши свідками чуда, воїни Папій і Мавр одразу ж сповідали себе християнами і були кинуті у в’язницю, а Сисиній і Сатурнин — віддані тортурам і обезголовлені. Молитви Папія і Мавра були почуті. Господь попустив їм непомітно залишити темницю, прийняти Хрещення від рук папи Маркела і також непомітно повернутися. Незабаром вони загинули в жорстоких муках.

Дізнавшись про те, що Киріак зцілює каторжан і виганяє бісів, імператор Діоклетіан закликав його до себе і запропонував зцілити свою доньку — Артемію. Вигнавши біса, святий хрестив царівну. У нагороду Киріак, Смарагд та Ларго були відпущені на свободу. Потім, на прохання імператора, Киріак пішов до Персії, щоб зцілити доньку царя. Успішно впоравшись із завданням, праведник повернувся в країну, де правив уже не Діоклетіан, а його зять — Галерій. Киріак був зустрінутий вкрай вороже і відданий тортурам та осміянню. Незабаром разом зі Смарагдом і Ларго сповідник помер від отриманих ран. Того ж дня були страчені Артемія і ще 21 в’язень.

Імператор Максентій продов­жив гоніння і наказав розорити домашній храм у маєтку двох римлянок Прискілли і Лукини. Їх із безчестям вигнали з Рима, а власність конфіскували. Потім настала черга й батька Маркела. Праведник був довічно відправлений на скотарню і там, перебуваючи в жахливих умовах, захворів і помер 310 р.

Підготував Андрій Гор
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика