Як уже повідомляла наша газета, VII ФЕСТ ЗМІ Православних цього разу відбувся у Львові. Форум зібрав учасників із 25 єпархій. Журналісти знову обговорювали нагальні питання інформаційного простору нашої Церкви, ділилися досвідом, надихалися на подальшу творчу працю.

 Сьогодні в нашому церковному житті все ще панує роздрібненість, незнання того, що відбувається за межами своїх парафій, єпархій. Саме цьому явищу протистоїть робота Фестивалю ЗМІ Православних. Найголовнішим богослужінням нашої Церкви є Літургія — спільна справа. І саме за зразком спільної молитви до Бога має будуватися й усе життя нашої православної спільноти, в усіх напрямах духовної роботи.

Блаженніший Митрополит Володимир:
«Звістка про Воскресіння Христове в усі віки буття Церкви була головною новиною, яку спочатку передавали з вуст в уста, потім записали у Святому Письмі, далі розповсюджували переписуючи, друкуючи, а нині й за допомогою радіо, телебачення та Інтернету. Цьогорічний Форум проходить у Львові, місті, де у ХVІ ст. працював і спочив наш першодрукар диякон Іван Федоров, який видав «Апостол», «Псалтир», «Буквар» і Острозьку Біблію — першу повну друковану Біблію церковнослов’янською мовою.

Сьогодні нікого не здивуєш друкованою книгою, але за нашого життя виникли новітні засоби розповсюджування інформації та спілкування між людьми.

Усі вони є полем та знаряддям для проповіді Євангелія Воскресіння.

Тож нехай сам Воскреслий Господь наш Іісус Христос допомагає вам у служінні Слову та Істині. Нехай Дух Святий навчить вас усьому і нагадає вам усе (Ін. 14: 26). Благословення Боже нехай перебуває з вами й вашим інформаційно-просвітницькими проектами!»

Митрополит Бориспільський Антоній:

«…У нову епоху панування віртуальної інформації будуть читати тільки високоякісні журнали та газети, зроб­лені професіоналами, які зуміли знайти і найкращий зміст, і найкращу форму… Побажання для ЗМІ: не стомлюватися свідчити про красу вічного Добра, про красу жертовної Любові, про красу Пасхальної Радості. Не треба ні з ким сперечатися. Замість того щоб доводити, що ми не такі, як про нас пишуть недруги, просто повезіть людей до владики Лонгина у Банчени. На сьогодні він уже всиновив 405 дітей. Ось — святий Миколай наших днів. І, повірте, й тепер у Святій Православній Церкві є праведні Іоанни Кронштадтські, Миколаї Японські, Петри Могили і Сергії Радонезькі. Треба просто це вміти побачити… Примножуйте територію добра в Церкві та у світі… Треба, як апостол Павел, не знати спокою в утвердженні Добра та Істини, Краси і Любові. І тоді у нас буде попереду не лише вічність Царства Небесного, а й майбутнє нашої земної Батьківщини».

Єпископ Львівський і Галицький Філарет:
«Бути патріотом, бути вільним, свідомим громадянином своєї держави неможливо без духовної бази, без виховання високих моральних рис. Тому ми бачимо останніми роками прискорений розвиток нової, церковної журналістики, яка освітлює офіційні справи у Церкві, позицію Церков у сфері державної політики та суспільства, повідомляє про церковні благодійні проекти, міжконфесійну взаємодію. Проте найважливіше завдання, яке можуть виконувати журналісти сьогодні, — нести людям живе Євангельське Слово. І в цьому їхня праця є спорідненою з покликанням духовенства — проповідь благої вісті Господа нашого Іісуса Христа, допомога в моральному вдосконаленні й духовному зростанні особистості. Такий стан справ викликає потребу у співпраці журналістів світських і церковних видань».

Протоієрей Олександр Немчинов, м. Дніпропетровськ:

 «Перше враження від фестивалю у Львові — це, мабуть, контраст після торішнього ФЕСТ ЗМІ у Донецьку. Україна — це багатонаціональна держава, що складається з регіонів, які сильно розрізняються своєю історією, культурою, релігійною традицією. Побувати в різних областях, поспілкуватися з місцевим населенням — значить хоч трохи, але пережити це різноманіття на власному досвіді. Тому журналістська подорож ЗМІ Православних по різних куточках України — справа потрібна й корисна. Лейтмотивом усього фестивалю, як і очікувалося, була тема складнощів міжрелігійних відносин на Заході України. Галичина історично була й залишається осередком релігійного конфлікту, чого не відчувається на Сході України. У зв’язку з цим дуже важливо було почути з вуст єпископа Львівського і Галицького Філарета, що цей конфлікт, можливо, переходить зараз у стадію мирних переговорів. Звичайно ж, до його вирішення ще дуже далеко. Але, так чи інакше, «гасити пожежу» потрібно починати з її осередку. Міжцерковна конфронтація в Україні вже давно всіх стомила, а голов­не, дуже сильно заважає справі місії та духовної просвіти. А журналістам після Фестивалю ясніше видно спрямованість їхньої майбутньої роботи. Ну, і, нарешті, найтепліші спогади залишив гостинний Львів».

Протоієрей Олександр Авдюгін, м. Луганськ:

 «Протягом усього Фестивалю про політику взагалі не було мови, як і не помітив я якогось поділу за політичними мотивами між учасниками.

Різнодумність існувала і існує, але це ніяк не стосувалося проблем, що перебувають поза Православною вірою. Та й розбіжності ці абсолютно суб’єктивні, де різними були лише принципи підходу й вирішення тієї чи іншої проб­леми у галузі православних ЗМІ.

Знамените «Схід і Захід разом», що так і залишилося в українському суспільстві лише гаслом, у нас — об’єктивна реальність, що не підлягає сумніву. Фестиваль був двомовний. Переходи з однієї мови на іншу на нашому Фестивалі завжди цілком природні й не ріжуть слух. Іншою знаковою подією була бесіда за прощальною вечірньою трапезою з керівником християнського порталу РІСУ Тарасом Антошевським. Не приховую, до діяльності цього порталу, та й особисто до Тараса, я ставився, скажімо так, з відчутним негативізмом. Та й сьогодні багато чого з того, що там публікується, не завжди для мене прийнятне. І все ж, бачачи щиру повагу, що її виявляє Тарас до співрозмовників, його вміння аргументовано сперечатися, не нав’язуючи при цьому своєї особистої думки, стало добрим одкровенням.

Усе-таки стереотипи минулого, коли «хто не з нами, той проти нас», вільно й мимоволі спрацьовують, що далеко не завжди правильно. Ми часто говоримо про повагу до іншої позиції, але поєднання цієї заяви з реальними діями відсутнє. Тепер я можу сказати так: задля утвердження свого розуміння та образу віри Тарас із моєї келії мої ікони точно не виноситиме…»

Юлія Комінко, від імені оргкомітету, м. Київ:

«Львівський форум став чудовою нагодою познайомитися із православною Галичиною. Стільки храмів, які колись були православними! Саме там, у Львові, серцем відчуваєш, що таке біль… Бачиш ікони, мощі святих, перед якими молилися наші предки, наші брати по вірі, і розумієш, що святині ті самі, але люди змінились. Молитва за возз’єднання Православної Церкви тепер набула особливого значення…

Також ми отримали надзвичайні враження не тільки від інформативно насиченого форуму, але й від архітектурно унікального Львова».

Катерина Немчинова, м Дніпропетровськ:

«Чотири насичені роботою і враженнями дні порадували не тільки можливістю спілкування, а й практичними майстер-класами. За що величезне спасибі організаторам і гостям Фестивалю!

Було цікаво ознайомитися з новими друкованими виданнями, представленими на Фестивалі. Це — два журнали Луганської єпархії — для дітей «Срібний дзвіночок» і журнал «Агапа», а також парафіяльна газета Свято-Георгіївського храму с. Голоби Ковельського р-ну Волинської області «Отчий дім», особливістю якої є те, що вона висвітлює не лише події парафії, а й будні села. І газета ця потрапляє в кожен дім. Чудовий досвід! Хоча друкованим ЗМІ сьогодні пророкують не райдужні перспективи, все одно радію за колег. Хочу їм подякувати за мужність, адже кожен новий проект вселяє надію в майбутнє друкованих ЗМІ.

Ну, і, звичайно, — сам Львів… Місто зі своїм настроєм. Попри досить не прогулянкову погоду перших двох днів — дощі та похолодання, до яких ми виявилися абсолютно не готовими — прогулянки по Львову принесли величезне задоволення».

Марат Каюмов, м. Львів:

«Тепер, коли минуло два тижні після Фестивалю ЗМІ Православних,  усе частіше згадую слова директора Фестивалю Юлії Комінко: «Марате, та ти ще будеш сумувати за всім цим». Це вона говорила про кропітку роботу з підготовки до форуму.

На Фестивалі я був уперше й одразу в ролі приймаючої сторони. Тому зрозуміло, що дуже хвилювався. Щиро кажучи, минулої осені під час фестивалю «Віра і слово» у Москві я висловив свою думку отцю Георгію Коваленку, що було б добре, аби Фест ЗМІ пройшов у Львові. Проте не думав, що мрія збудеться так швидко.

Сьогодні, коли читаю про Фестиваль відгуки та спогади журналістів, блогерів, відомих у нашій Церкві авторів, переконуюсь — нам вдалося зробити все, аби цей захід став особливим і запам’ятався кожному. За півтора місяці підготовки вдалося сформувати програму таким чином, щоби відбулися всі заплановані робочі зустрічі й водночас гості, які прибули з усієї України, Росії та Польщі, ознайомилися із життям Православної Церкви в Галичині. Ми також хвилювалися, як сприйме цей захід львівська спільнота, чи не буде націоналістичних провокацій. Але, дякувати Богові, все пройшло мирно. Щоправда, більшість місцевих журналістів проігнорували нас, та це не біда. Впевнений, що проведення такого заходу саме у Львові стало духовною підтримкою для православних Галичини».

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика