Лядовський Усікновенський скельний чоловічий монастир є одним із найдавніших в Україні.
Він розташований на лівому березі Дністра на кордоні з Молдовою.

До монастиря, високо в гори, веде крута стежка. Проїхати нею не можна, і всі прочани йдуть пішки по бездоріжжю.

Свята обитель розташована на крейдяних кручах, з висоти яких відкривається чудова панорама долини Дністра. Колись під покровительством обителі, на її престольне свято — Усікновення глави Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна, тут щорічно проводилися знамениті Лядовські ярмарки. Ця традиція відроджується у наш час.
Храм в ім’я святої Параскеви П’ятниці
За переданням монастир засновано 1013 р. родоначальником чернецтва на Русі преподобним Антонієм Печерським, який тоді повертався з Афону до святого града Києва. Він відчув заклик «гласу небесного» й зупинився у благодатному Лядовському краї.
Чернець Антоній оселився у скельних печерах, де висік собі келію, яка збереглася незмінною до наших днів.
Монастир відіграв важливу роль у політичному житті України. Так, 1649 р. ігумен Лядовського монастиря  Павел з ієромонахом Никифором були першими послами Богдана Хмельницького до московського царя Олексія Михайловича.
З роками Лядовський монастир став духовним, господарським і просвітницьким центром Поділля. Були часи, коли йому належали понад 50 десятин землі в долині Дністра.
Кістниця
Предметом особливого поклоніння прочан є старовинна ікона «Усікновення чесної глави Хрестителя Господнього Іоанна». З давніх-давен вона вважалася чудотворною.
Під одним із храмів збереглася давня кістниця з останками ченців. Паломники пройшли печерами й печерними храмами, висіченими у скелі ченцями багато століть тому, напилися води з цілющого джерела. Вона виявилася дуже чистою та смачною. Нам пояснили, що тут багато кремнію, який збагачує та очищає воду.
На території монастиря облаштовано купальню. Деякі з нас занурилися, попри холодну пору року, і ніхто не захворів.
За атеїстичної влади значну частину споруд було підірвано. Сила вибуху була такою, що куполи з деяких храмів опинилися у Дністрі.
Купальня
Відродження обителі почалося 1998 р. із приходом братії з Почаївської Лаври. Зараз старовинна святиня відновлюється з руїн у всій своїй красі, стаючи одним з оплотів Православної віри в Україні.

Тамара Зозуленко
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика