3-4 вересня – сумна дата в історії Галичини. Саме в ці дні поблизу австрійського міста Грац перед в’язнями, яких привезли з Галичини, відчинилися ворота концентраційних таборів «Терезин» і «Талергоф».
Ці концтабори, створені владою Австро-Угорщини, стали першими у Європі передвісниками жахіть нацистських «фабрик смерті» – Дахау, Освенцима, Равенсбрюка.
За підрахунками істориків, через табори «Талергоф» і «Терезин» пройшли понад 30 тисяч галицьких русинів, які симпатизували Православ’ю та руській культурі, – священників, вчителів, лікарів, простих селян.
Тисячі з них загинули у таборах через нелюдські умови перебування, голод, хвороби, тортури та страти. Ще багато тисяч до таборів не доїхали, їх було страчено або закатовано по селах, містечках та в’язницях Галичини під час хвилі терору, який охопив багато країв Австро-Угорської імперії із наближенням та початком Першої світової війни.
З метою вшанувати пам’ять невинно убієнних, до меморіалу «Жертвам Талергофа», розташованого на території історико-культурного музея-заповідника «Личаківський цвинтар», зібралися багато львів’ян, серед яких нащадки в’язнів «Талергофа», прихожани православних храмів Львова та галицькі православні скаути.
Меморіал був споруджений у 1934 році за приватні кошти та з ініціативи Талергофського комітету, зараз знаходиться у стадії реконструкції.
З благословення єпископа Львівського і Галицького Філарета, протоієреєм Романом (Коломійчуком), у співслужінні протоієрея Андрія (Гнатюка), була відслужена панахида.
До присутніх звернувся отець Роман, який наголосив, що в’язні «Талергофу» є для усіх православних прикладами стійкості у вірі та вірності заповітам своїх батьків та рідного народу. Він закликав усіх молитися Богу про те, щоб у своєму житті так само гідно, до кінця, пронести свій хрест, так як це зробили мученики Галицької Голгофи.

Регент хору Георгіївського архікафедрального храму протодиякон Валерій (Калінчук) нагадав присутнім, що 6 вересня Православна Церква вшановує мученика за віру священика Максима Сандовича, якого у 1996 році було зараховано до лику святих.
До учасників заходу також звернувся президент Федерації Скаутів «Галицька Русь» Кирило Арбатов, який розповів про основні віхи життя отця Максима Сандовича та історію створення концтаборів на початку Першої світової війни, а також зачитав фрагменти із спогадів в’язнів Талергофу.
Пролунала думка про необхідність належного відзначення у наступному 2014 році 100-их роковин Талергофської трагедії на загальнодержавному та всецерковному рівні.
Служба інформації Федерації Скаутів «Галицька Русь»,
Львівська єпархія

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика